Bayanlar ped ve tampon fiyatlarındaki artışı protesto etti

HoVaRDa

New member
Bayanlar ped ve tampon fiyatlarındaki artışı protesto etti İZMİR – Yerleşke Cadıları, son periyotta ped fiyatlarındaki artışa dikkat çekmek için İzmir’de basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen açıklamada, “Keyfimizden mi kanıyoruz, vergini reglimden çek” yazılı pankart taşınarak, sık sık “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Devlet elini vücudumdan çek” ve “Ped tampon lüks değil ihtiyaçtır” sloganları atıldı.

Bayanlar ismine açıklama yapan Buse Özyılmaz, iktidarın uyguladığı iktisat siyasetleri kararı büyüyen ekonomik kriz niçiniyle bayan yoksulluğunun derinleştiğini söylemiş oldu.

‘HİJYENİK PED VE TAMPONLAR LÜKS TÜKETİM ESERİ OLARAK TANIMLANIYOR’

Bayanların en temel gereksinimlerinden biri olan hijyenik ped ve tamponların devlet tarafınca lüks tüketim eseri olarak tanımlandığını söz eden Özyılmaz, “Hijyenik ped ve tamponlardan yüzde 18 vergi alınması kabul edilemez. Artan artırımlarla bir arada hijyenik ped ve tamponlara ulaşmamız imkansız hale geldi. Ekonomik sebeplerle daha ucuz ve kalitesiz olan alternatif eserlere yöneldikçe sıhhatimiz tehlikeye giriyor. Bizi bu çıkmaza sokan, sıhhatimizi tehlikeye atan erkek devletten alacaklıyız” dedi.

İktidarın bayan düşmanı siyasetlerinin farkında olduklarının altını çizen Özyılmaz, “Ücretsiz ve ulaşılabilir hijyenik ped talebimizden asla geri adım atmıyoruz. Bir taraftan ekonomik kriz, öbür taraftan artan erkek şiddeti ile sıkıştırılmaya çalıştığımız bu döngü aşılamaz değildir. Bu döngüde hiç bir kız kardeşimiz yalnız değillerdir. Bütün kız kardeşlerimizi yan yana gelerek kız kardeşliği ve isyanı yükseltmeye davet ediyoruz” diye konuştu. (DUVAR)