Belediye Liderine silahlı taarruz gerçekleştiren tetikçi olayı itiraf etti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Belediye Liderine silahlı taarruz gerçekleştiren tetikçi olayı itiraf etti 11 Haziran Cuma sabahı saat 08.30 sıralarında Belediye Lideri Mustafa Bıyık’a belediye binasına gelişinde makam aracından indiği sırada silahlı hücum düzenleyen Halit A. (28) ile olayın azmettiricisi Tolgahan K. (30) sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince bugün tutuklanarak Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Saldırıyı gerçekleştiren Halit A. ile azmettiren Tolgahan K.’nın tabirlerine ulaşıldı.

Emniyet güçlerince yakalandıktan daha sonra verdiği birinci sözde, Yomra Belediye Lideri Mustafa Bıyık’a yönelik saldırıyı kendisinden para istediği ve alamadığı için gerçekleştirdiğini söyleyen Halit A., Cumhuriyet savcısına verdiği tabirde olayı Tolgahan K. ile planladıklarını itiraf etti. Taarruz öncesi Tolgahan K. ile tekraren konuştuğunu söyleyen Halit A., saldırıyı ve daha sonrasını nasıl planladıklarını anlattı.

“vakadaN daha sonra BİRLİKTE KAÇACAKTIK”

Halit A., sözünde, “Tolgahan K. ile mutabakatım vardı. Babası A.K.’yı tanırım ancak kendisi ile konuşmadım. Tolgahan K. bu iş karşılığında bana yüklü ölçüde para verecekti. olaydan daha sonra tespit edilmemiz durumunda birlikte kaçacağımızı planlamıştık lakin tespit edildik ve yakalandık” beyanında bulundu.

Tolgahan K.’nın kendisine olayın niçini hakkında ayrıntılı bilgi vermediğini söyleyen Halit A., “Yomra Belediye Lideri Mustafa Bıyık’a ders vermemiz gerektiğini söylemiş oldu” dedi.

UYUŞTUCU VEREREK İKNA ETMİŞ

Tolgahan K.’nın saldırıyı gerçekleştirmesi için kendisi ile 8-10 sefer görüştüğünü, bir sefer kaldığı otele gelerek kendisinin otel parasını ösöylemiş olduğini, epey ısrar ettiğini ve ikna için kendisine uyuşturucu verdiğini de anlatan Halit A., “Bana uyuşturucu verdi ve bu türlü ikna etti. Aklım başımda değildi. Şuurum yerinde olsa bu biçimde bir şey yapmazdım. Yomra Belediye Lideri ile hiç bir meselem yoktur. Kendisini tanımam. Hiç görüşmedim. Alıp vereceğim de yoktur” diye konuştu.

Halit A., meydana gelen olay niçini ile epeyce pişman olduğunu da söz etse de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KANITLAR KENDİSİNİ ELE VERDİ

Tolgahan K. ise sözünde azmettirici olduğu istikametindeki tezleri reddetti. Mahkeme ise Halit A.’nın itirafları, Halit A.’nın olay daha sonrası kaçarken girdiği apartmanda Tolgahan’ı aramak için kullandığı telefonun sahibinin tabiri, ikili içindeki telefon görüşmelerini gösteren HTS kayıtları ve otel kayıtları ile mevcut kanıt durumunu göz önünde bulundurarak Tolgahan K.’yı tutukladı. (İHA)