Bilim Heyeti daha sonrası Sıhhat Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Bilim Heyeti daha sonrası Sıhhat Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar Corona virüsüyle çaba kapsamında 1 Haziran tarihine kadar alınan kademeli olağanlaşma sonucu daha sonrası yeni yol haritasını belirlemek için gözler Bilim Kurulu’na çevrildi.

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in de çevrim içi olarak katıldığı toplantı daha sonrası Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kameralar karşısına geçti. Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyleki:

* Bir hoş haberi vermek istedim. Bilhassa kapanma periyodu daha sonrası bugün uzun bir ortadan daha sonra günlük hadise sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan daha sonra da devam edeceğini öngörüyoruz.

* Bugün Bilim Heyetimize katılan değerli bir konuğumuz var. Salgını durdurmak için en kıymetli silah olan aşıyı birinci geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Hasret Türeci hocamız da demin bizimle birliktelerdi. Şu an Hasret Küreci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek ortamızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar.

* Bugün Uğur hocamızın birtakım görüşlerini şahsen kendisinden duymanızı istiyoruz. Öncelikle bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz üzere 27 Aralık’ta birinci mukavelemizi yapmış idik, ondan üç ay evvel görüşmelerimiz olmuştu.

* Bu süreçte neredeyse haftada iki defa telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok ağır uğraş gösterdiniz. En son 120 milyon dozluk muahede sizlerin ağır uğraşlarınızla imzalanmış oldu. Vatandaşımız sizden bu muahedenin tedarik boyutu kıymetli sizden duymak ister. Buyrun hocam sizi dinliyoruz.

UĞUR ŞAHİN DE DUYURDU

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin açıklamasında şu tabirleri kullandı:

* Burada konuşma imkanımız olduğu için epey memnunum. Sayın Bakanımın anlattığı üzere Aralık’tan beri birlikte konuşuyoruz. Türkiye’ye uyguladığımız aşıyı nasıl getirebiliriz diye. Aralık’ta 1,5 milyonu konuştuk. Sayın Bakan sağolsun iki üç hafta ortada istediği dozları yükselttiler.

* 120 milyon doz olarak imza attık. Çok memnunum zira artık Türkiye bu altıncı ayın sonuna kadar, Haziran ayının sonuna kadar 30 milyon doz getirmek istiyoruz. Temmuz-Ağustos ve Eylül ayında külliyen 120 milyon dozu tamamlamak istiyoruz.

* Son 2 haftada bizim takımlar ağır çalıştı. Ne vakit ne kadar aşı dozu geleceği hakkında anlaştık. Allah’ın müsaadesiyle biz de aşıları Türkiye’ye getireceğiz.

* Sayın Bakanım telefonla hayli görüştük. Bana her vakit soruyordunuz, ‘bu ay 3 milyon ayarlayabilir misiniz’ diye. Ben de ‘imkan olunca evet’, elimizde imkan olmayınca ‘hayır’ diyordum. Artık Allah’ın müsaadesiyle imkanımız var, sorun çıkmazsa vaktinde yollayacağız

Uğur Şahin’in akabinde Bakan Koca şu tabirleri kullandı:

* Çok teşekkürler hocam. Arkadaşların bize göndermiş olduğu, 26 Mayıs’tan itibaren birinci iki haftayı planlamışlar. Özetle 120 milyon doz aşının şu ana kadar 6.1 milyonu bize teslim edildi. Haziran ayında 30 milyon olmak üzere Temmuz-Ağustos-Eylül’de 120 milyon toplam aşı Türkiye’ye gelmiş olacak. Artık ‘gelecek, olacak’ demekten öte somut icraatı görmek istiyoruz, vatandaşımız artık bu aşıya ulaşmak istiyor.

* Sizin değerli bir cümleniz vardı, ‘beraber uğraşıyoruz Allah’ın müsaadesiyle başaracağız’ demiştiniz. Geliştirilen aşının mutasyonlara tesiri ile ilgili bilgi kıymetli. Hastalığı geçirtmiş olan şahıslara tek doz yapılması konusundaki fikirleriniz. İki doz aşı olan vatandaşlarımızın, üçüncü doz aşısını bu yıl mı, yoksa gelecek yıl mı konusundaki görüşlerinizi almak istiyoruz.