Bilimsel olarak kanıtlandı: Astım hastalığı beyin tümörünü engelliyor

Barcali

Active member
Bilimsel olarak kanıtlandı: Astım hastalığı beyin tümörünü engelliyor Yaklaşık 15 yıl evvel global epidemiyolojik araştırmaları, astım ve beyin tümörü içindeki enteresan bir ilişkiyi ortaya koymuştu. Buna nazaran astımı olan beşerler, daha az beyin tümörü geliştirme riskine sahiplerdi. Ama bu temasa niye olduğu, ortadan geçen senelera karşın hala tam manasıyla keşfedilememişti.

WebTekno’nun haberine bakılırsa; ABD’deki Washington Koleji İlaç Fakültesi tarafınca yapılan yeni yapılan bir çalışma ise bu ilişkinin sahiden de var olduğunu niçinleriyle birlikte ortaya koydu. 2015 yılında nörologlar, beyin yolları boyunca tümörlere yatkın olan kimi çocukların genel orana nazaran astım geliştirmediğini belirten bir çalışma yayımladı.

Bu çalışmanın üzerine yapılan yeni araştırmalar, çocukların tümörlerinin göz (optik) sonları ve microglia ve T hücreleri olarak bilinen birtakım bağışıklık hücreleri içindeki bir etkileşim tarafınca yönlendirildiğini gösterdi.

TESTLER kararı DOĞRULADI

Astımın ekseriyetle T hücresinden kaynaklanan bir hastalık olduğu düşünüldüğünde nörologlar, karşılığı bu bağışıklık hücrelerinde aramaya başladı.

Fikri test etmek isteyen araştırmacılar, fareleri optik hudut tümörlerine yatkın olacak biçimde değiştirdi. Akabinde 4-6 haftalık farelere astım indükledi.

Astımı tetiklenen fareler, 3. ve 6. aylarda beyin tümörüne dair bir delil göstermedi. Öte yandan astımı olmayan fareler, beklenen tümör gelişmenini gösterdi.

Bu araştırma, astımın beyin tümörlerine karşı tesirli olduğunu gösterse de astım da başlı başına mevte yol açabilen bir hastalık olduğundan, olağan olarak kimseye astım uygulamak istemezsiniz. Lakin bilim insanları, bu sonuçla birlikte yeni fikirlere kavuştular. Bunlardan biri de T hücrelerini astım oldukları konusunda kandırmak ve bu biçimdece tümör oluşumunu nitekim astım olmadan atlatmak.

Bilim insanları, bununla birlikte egzama ve erken çocukluk periyodu enfeksiyonları içindeki bağlantıyı de araştırmaya devam ediyorlar.