Bizim de maaşımız onun kadar olsaydı uygun derdik

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Bizim de maaşımız onun kadar olsaydı uygun derdik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı’daki Tarım Kredi Kooperatifi satış mağazasından alışveriş yaparak meblağların çok uygun olduğunu söylemiş oldu. Pekala sokaktaki vatandaş için de fiyatlar çok uygun mu? SÖZCÜ Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlara sordu, bir dokundu bin ah işitti.

Kemal ATLAN
İlker KILIÇASLAN
Latif SANSÜR

■ Yunus Aygüzer (Eskişehir-esnaf):

Son senelerda üretim yapmak nitekim çok sıkıntı. Alıcıya da tüketiciye de bir şey demek yanlışsız değil. Gübreye, yakıta, elektriğe gelen artırım mecburen üretilen eserin de zamlanmasına niye oluyor. Cumhurbaşkanımızın fiyatlar konusunda ‘çok normal’ kelamlarına katılamıyorum. Maaşlarımıza gerektiği kadar artırım yapılsa fiyatlar bize de olağan gelebilir.

Yunus Aygüzer

■ Ali Öztürk (emekli):

Alım gücümüz kalmadı. Emekli, olmama karşın çalışıyorum. Zira aldığım maaşla geçinmem mümkün değil. 25 liraya aldığımız ayçiçek yağı bugün 80 liranın üzerine çıktı. Fakat maaşlarımıza bu oranda artırım yapılmadı.

■ Hasan Tinti (emekli):

Tarım Kredi’deki fiyatları hiç gitmediğim için bilmiyorum ancak marketlerin nitekim ateş değeri olduğunu biliyoruz. Şayet bizim de sayın Cumhurbaşkanımız üzere maaşımız yüksek olsa tahminen biz de ‘Evet kıymetli değil’ diyebiliriz. Vatandaşın aklıyla lütfen dalga geçmesinler.

MARKETE GİTMEYE KORKAR OLDUK

Fatma Kuş

■ Fatma Kuş (Yeminli Mali Müşavir):

Ülkemizde vatandaşın artık ömür standardı düştü. Evvelce konutumuzun masrafları için aylık olarak yaptığımız alışverişler kalmadı. Günlük cebimizdeki parayla ne alabiliyorsak o. kimi bazı markete bile girmeye korkar olduk.

■ Halil Demircan (Emekli)

her insanın hesabı kesesine göre. 75 bin lira maaş alan Reis için niçin uygun olmasın ki. Vatandaşın geliri de reisin geliri kadar olsa market fiyatından niçin şikayet etsin ki?

Fatma Seki

■ Fatma Seki (Emekli)

Emekli Fatma Seki, geçen yıla kadar 100 TL ile tüm pazar alışverişini yapabilirken artık 200 TL ile filenin dolmadığını anlattı. Seki, “Geçinebilmek için ektiğim zerzevatları satıyorum. İğdeden ipliğe artırım geldi, emekli maaşı o kadar artmadı. Alırken kepçeyle verirken çay kaşığıyla” dedi.

Erhan Arslan

TEK PATATES UCUZ

■ Erhan Arslan (İnşaat işçisi)

58 yaşındaki inşaat çalışanı Erhan Arslan, kooperatifte satılan mamüllerinde patates fiyatının uygun olduğunu belirterek, “Alışverişe giderken en uygun yerleri seçiyorum. Meyveli gazlı içecek kooperatifte 6.75, diğer markette 6.5 TL. 49.60 lira olan tuvalet kâğıdı ise bir öteki markette 46.95 TL” dedi.