BM’den katliam yapılan Buça’ya ziyaret: Gördüklerimiz dehşetli

acemşalı

Global Mod
Global Mod
BM’den katliam yapılan Buça’ya ziyaret: Gördüklerimiz dehşetli Ukrayna ordusu, 2 Nisan’da Rus birliklerinin geri çekilmesiyle birlikte başşehir Kiev’e yakın uzaklıkta bulunan Buça kentini denetim altına aldı. Ukraynalı yetkililer, kentin sokaklarında epey sayıda sivilin cansız vücudu ile karşılaştıklarını deklare etti ve Rusya’nın savaş kabahati işlediğini kaydetti. Rusya ise Rus ordusunun Buça kentinde sivilleri öldürdüğü tezini yalandı.

BM’DEN KİEV, BUÇA VE IRPİN’E ZİYARET

Katliamın yankıları sürerken BM Acil Yardım Koordinatörü ve İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in, Ukrayna’nın başşehri Kiev ile Buça ve Irpin kentlerini ziyaret ettiği bildirildi.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine bakılırsa; BM sözcüsü, Griffiths’in Buça’da şahit olduğu görüntüleri “korkunç” olarak nitelediğini ve soruşturma talebini bir dahalediğini deklare etti.

TOPLU MEZARLAR, TORBALARA SARILI CESETLER…

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths’in Ukrayna’daki temaslarına Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna eşlik ettiğini söylemiş oldu. Sözcü, Griffiths’in, plastik torbalara sarılı cesetler, toplu mezar, yıkılan onlarca apartman ve mesken, sokaklarda yanmış otomobiller üzere görüntülere şahsen şahit olduğunu aktardı.

SORUŞTURMA DAVETİNİ YİNELEDİ

Sözcü Dujarric, Griffiths’in Buça kentinde yaşananlarla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, faal halde hesap sorulmasını sağlamak için acil ve bağımsız bir soruşturma davetini da bir dahalediğini tabir etti.

Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths’in Ukrayna temaslarıyla ilgili gazetecilere bilgi veren Dujarric, şunları aktardı:

“Griffiths, Buça’dan Kiev’e gitti ve burada Başbakan Denys Shmyhal, Başbakan Yardımcısı Olha Stefanyshyna, öteki Başbakan Yardımcısı Irina Vereschuk, Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova’yla görüştü. Griffiths, sivilleri muhafaza ve insani yardıma muhtaçlığı olan herkese mümkün olan en kısa müddette ulaşıp yardımcı olma taahhüdümüzü bir dahaledi. Griffiths, bizim ve ortaklarımızın sağladığı yardımın en az 2 milyon şahsa ulaştığını, insani yardım konvoylarının, Sumi, Harkiv de dahil olmak üzere çatışmadan en epeyce etkilenen bölgelerden kimilerinde çaresiz durumdaki binlerce şahsa ulaşmak için seferber edildiğini Ukraynalı yetkililere söz etti. Ayrıyeten Ukrayna’daki önderlerden ülkede son vakit içinderda giderek artan BM’nin insani yardım eforları hakkında birinci elden görüşler aldı.”

İNSANİ YARDIMLAR NE DURUMDA?

Sözcü Dujarric, BM kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının Ukrayna’daki insani yardım operasyonlarını değerli ölçüde arttırdığını belirterek, “İnsani yardım çalışanları, yardım dağıtımını genişletmek için yorulmadan çalışıyorlar. birebir vakitte, en çok yardıma muhtaçlığı olanlara ulaşmak için, tarafların inançlı geçiş ve insani ateşkes için bizimle bağlantıya geçmesi fazlaca kıymetlidir. Finansman tarafındaysa 1,1 milyar dolarlık yardım amacımızın yüzde 58’ini sağladık. Şu ana kadar 657 milyon dolar elimize geçti” diye konuştu.