CHP Önderi Kılıçdaroğlu; TV100, Show Radyo ve Radyo Viva Ortak Canlı Yayınına Konuk Oldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
CHP Önderi Kılıçdaroğlu; TV100, Show Radyo ve Radyo Viva Ortak Canlı Yayınına Konuk Oldu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tv100, Show Radyo ve Radyo Viva ortak canlı yayınına konuk oldu; Gazeteci Kerem Kırçuval’ın sorularını yanıtladı, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Kerem Kırçuval- Günaydın, beğenilen geldiniz, ben Kerem Kırçuval, CHP Genel Merkezindeyiz hayli kıymetli bir konuğumuzla CHP Genel Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikteiz. Kemal Beyefendi bizi Genel Merkezde ağırladığınız için fazlaca teşekkür ederiz.

Kemal Kılıçdaroğlu- Güzel geldiniz efendim.

Kerem Kırçuval- Güzel bulduk, nasılsınız?

Kemal Kılıçdaroğlu- çok uygunum. Konferans salonumuz burası. Dün burada Bayan Çalıştayını yaptık, bayanlarla ilgili vaatlerimiz vardı, onların beklentileri vardı, işsiz olan bayanlar vardı, üniversiteyi bitiren fakat iş bulamadığı için konutlara paklığa giden bayanlar vardı onları dinledik. Sakarya’da malum bir patlama olmuştu epey sayıda insan hayatını kaybetmişti, yakınlarını kaybeden bayanlar vardı, çocuğu engelli olan ancak kocası işsiz, kayınpederinin konutunda kalmak zorunda olan bayanlar vardı, tarlalarda patates, soğan çıkaran ancak toplumsal güvenlikleri olmayan, pekala biz hastalanırsak ne olacak kim bize bakacak diyen bayanlar vardı onları dinledik. Onlarla ilgili tabi tahlillerimizi de söylemiş olduk. Aile Takviyeleri Sigortasının ne olduğunu onu anlattık.

Kerem Kırçuval- Bir kota vaat ettiniz.

Kemal Kılıçdaroğlu- Evet.

Kerem Kırçuval- Aslında bununla başlamak isterim ancak yani günün sıcak olayı fazlaca berbat bir taarruz oldu Samsun’da Atatürk anıtına bir hücum oldu ve bütün Türkiye’nin yansısını topladı. Atatürk’e yönelik akınlara yabancı değiliz lakin sembol bir anıt. Halat bağlayıp anıtı yıkmaya çalıştılar, yakalandı saldırganlar. Ne dersiniz bu hücuma?

Kemal Kılıçdaroğlu- Bunlar gündemi değiştirmeye yönelik olaylar. Vatandaşın gündemi perişan, vatandaşın mutfağında yangın var. Bu gündemi değiştirmek için kimileri kalkıyorlar toplumun dikkatini muhakkak bir tarafa çekmek istiyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’le bizim ne problemimiz olabilir? Bu ülkeyi kurtaran kişi. Yalnızca bizim başkanımız değil aslında bütün mazlum milletlerin başkanı olan bir kişi. Örnek birisi. Yani hangi münasebetle bunu yaparlar. Bir akıl tutulması var. Dediğim üzere yani gündemi değiştirmek, dikkatleri diğer istikamete çekmek için kimi insanların… Bunlar sağlıklı ruh yapısına sahip olan beşerler da değil. Bu ülkede yani işgal altındayken işgale direnen, toplumu örgütleyen yani Gaziantep’inden tutun İzmir’ine kadar şimdi her alanda mücadele…

Kerem Kırçuval- Bağımsız bir ülke bırakmak…

Kemal Kılıçdaroğlu- Siyasal ve ekonomik bağımsızlığı sağlamaya yönelik olağanüstü uğraş harcayan. Bu ülkenin minarelerinde ezan okunuyorsa onun yardımıyla olan yani nasıl olur da bunu yaparlar? İşte dediğim üzere akıl tutulması var. Lakin bunların hiç bir ehemmiyeti yok.

Kerem Kırçuval- Süleyman Beyefendi meczup kaygısı bu insanlara.

Kemal Kılıçdaroğlu- Yani evet meczup yani. Bu ülkenin insanları tarihlerini Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ulusal Kurtuluş Savaşının gazilerini, şehitlerini hiç unutmadılar, unutmazlar da aslına bakarsan, anlıyoruz da aslına bakarsanız onları. Ortada bir bu cins beşerler meczuplar çıkıyor merhum Süleyman Demirel’in dediği üzere meczuplar çıkıyor fakat asıl bunların maksatları farklı.

Kerem Kırçuval- Toplumunda bu hususta sağduyulu olması lazım. Siz esasen bir müddetdir provokasyonlara, sokak olaylarına dikkat çekiyorsunuz. Yani insanların sokağa çıkmaması gerektiğini, sonuç itibariyle sandığın geleceğini söylüyorsunuz.

Kemal Kılıçdaroğlu- Katiyen. Bunu yapmak isteyeceklerdir, emsal olaylar belirli yerlerde de olacaktır. Ancak hiç kimse hiç bir vatanseverin yüreğinden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevgisini söküp çıkaramaz efendim mümkün değil yani.

Kerem Kırçuval- En merak edilen sorunla başlamak zorundayım. Siz de bu soruyu duymaktan bıkmış olabilirsiniz lakin ben şöyleki soruyum lakin. Bir tanım yapıyorsunuz yani memleket millet ittifakının Cumhurbaşkanının kim olacağını merak ediyor. Siz bir tanım yapıyorsunuz, olmayacak kişiyi biliyoruz Meral Akşener ben Başbakan olmak istiyorum dedi. En azından olmayacak bir isim aşikâr. Siz de bir tanım yapıyorsunuz diyorsunuz ki, devleti tanıyan, herkesi kucaklayan, ayrım yapmayan, kimseye aralık koymayan, bütün bedellere saygılı bir isim. Ben bu tarifi okuyunca eşittir Kemal Kılıçdaroğlu anlıyorum. Yani bir tek ismini söylemiyorsunuz.

Kemal Kılıçdaroğlu- Şöyle, aslında yaptığım tarif sağduyulu herkesin kabul edeceği bir tarif. Artık Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişinin 84 milyonu kucaklaması lazım. Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişi toplumların inançlarına, kimliklerine, hayat biçimlerine hürmet duyması lazım. Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişi günün 24 saati konuşmaz. Çok değerli günlerde toplumun dikkatini çekmek için epey kıymetli günlerde konuşur. Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişi devletin sigortasıdır. Siyasal partiler içinde uzlaşmayı sağlar, bir tartışma çıkar ve olay çözümlenemez noktaya gelirse onları davet eder, sorunun tahliline katkıda bulunur. TBMM’nin açılışını yapar ve o açılışta olabildiğince hoş, herkesi kucaklayan, demokrasinin faziletlerini anlatan hoş konuşmalar yapar. Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişi budur. Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişi devletin adaletle yönetilmesini sağlar ve bunun için uğraş harcar. Bir yerde bir aksaklık var ise ilgilenir, yeni geldiğinde uyarır. bu biçimdedir Cumhurbaşkanı dediğimiz kişi. Yani bu ben miyim bir oburu mı bilmem lakin hafızamdaki şey bu. Yani Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişinin bu biçimde olması lazım. Siyasal partilere eşit arada olması lazım. Zira siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez ögeleridir. Bunlar kendi ortalarında olağan olarak ki doğal olarak tartışacaklardır. Artıyı, doğruyu bulacaklardır, vatandaş hafızasını çalıştıracaktır, vatandaş düşünecektir, doğruyu saptayacaktır. Hangi partiye oy veriyorsa hangi münasebetle oy verdiğini bir biçimiyle araştıracaktır, bulacaktır. ötürüsıyla Cumhurbaşkanı toplumu kucaklayan faziletli bir kişi olması lazım. Birde Cumhurbaşkanı söylemiş olduğiniz kişinin egolarının olmaması lazım. şahsi egolardan muhakkak arınması lazım. Gücün esiri olmaması lazım. Gücü yönetmesini bilmesi lazım. Lakin gücü nasıl yönetecek? Toplumun çıkarlarına yönelik gücün yönetilmesini sağlaması lazım.

Kerem Kırçuval- Pekala bir daha bir tek ismi söylemediniz ancak bütün tarif sizi işaret ediyor. Kamuoyunda bir diğer tartışma daha var bir müddetdir yaşanıyor Ekrem İmamoğlu tartışması. İstanbul’da bir kar yağışı oldu, 17 saat beşerler bile sıkıntı çekti. Akabinde elçilerle görüşmesi. Çok değişik komplo teorileri ortaya atıldı. MHP Genel Lideri istifaya davet etti. Bu sıkıntının fazlaca sorusu var. Bir, İmamoğlu’nu istifa ettirecek bir şey yaşandı mı sizce? İki, büyükelçilerle temasından sizin haberiniz var mıydı o yemekten? MOBESE sorunu var izlenmesi. Sizde bunu lisana getiriyordunuz dinleniyorum, izleniyorum, izleniyoruz diye. Bu problemin çerçevesini nasıl çizersiniz bilmiyorum lakin fazlaca karmaşık bir problem haline geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu- Geldi hakikat. Artık Kerem Beyefendi, Erdoğan İstanbul’u kaybetmeyi bir türlü içine sindiremedi. Zira İstanbul’un rantından yararlanıyordu. şahsi çıkar, toplumsal çıkar, parti açısından toplumsal çıkar ve AK Partinin büyük ölçüde oradan beslendiğini epey âlâ biliyorduk. Hani var ya meşhur konuşması kupon arazi satacaksanız evvel benim haberim olacak diye. Düşünebiliyor musunuz yani iş kupon toprağa kadar düşmüştü. Tabi İstanbul’u Ekrem Beyin kazanması onların hazmedemeyecekleri bir kayıp oldu. Ekrem Beyefendi, kazanmanın ötesinde başarılı bir belediye başkanlığı performansı da sergiledi. Duran bütün metro yatırımlarını kaynağı buldu, kontratlar imzaladı ve ötürüsıyla tahminen dünyada bu biçimde bir metropol yok 10 başka yerde 10 metro inşaatını birden başlattı. Bunların durdurduklarını başlattı. Bunu da hazmedemediler. Yolsuzlukların üzerine gitti ki, yolsuzluklar bugünlerde hayli tartışılır işte AK Partinin idaresinde yahut bayan kollarında misyon alan bir hayli kişinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinden dolar bazında burs alarak yurtdışına gittiklerini ve bunların belediyede çalışmadıklarını. Yani belediyenin nasıl yağmalandığını da gösterdi, çıkardı ortaya Ekrem Beyefendi. Bundan da rahatsız oldular. Artı yolsuzluk belgeleri vardı, harikulade yolsuzluk evrakları vardı İçişleri Bakanı devreye girdi yolsuzluk belgelerini bize verin dedi biz denetleyeceğiz dedi. Evrakları aldılar hasırın altına koydular belgeler orada bekliyor. Artık bunlara tahammül edemiyorlar. Ekrem Beyefendi bunları yapmak istedi. Engellemek istediler, bunları yapma dediler lakin sonuçta bu olay bir değil, iki değil, beş değil, on değil. Ekrem Beyefendi üzerinde baskılar kurmaya çalıştılar. Kar yağışı oldu yanlışsız her kar yağışından daha sonra kentte olağanüstü bir durum vardır. Ekrem Beyefendi daha evvelde verilen bir kelam, kendisi İstanbul’a gelmiş büyükelçi ötürüsıyla o yemeğe katılması olağan olarak haberim vardı. Yani Ekrem Beyefendi değerli kararlar alırken doğal olarak Genel Lidere bilgi verir, bizde o bilgiyi alırız tabi. Kaldı ki, Ekrem Beyefendi gidip dozerin başında mı duracaktı? Hayır yani yönetecek orayı. aslına bakarsanız yönetiyor, aslına bakarsanız uygun bir şeyi de var. Orada bakın, İstanbul’dan epey şeyin konuşulması lazımdı aslında. Binlerce kişi havaalanında sloganlar attılar. Binlerce kişi Türkiye’nin prestijini sorguladı. Binlerce kişi Türk Hava Yollarının ne kadar yetersiz olduğunu gördü. Binlerce kişi o havaalanının ne kadar berbat bir havaalanını gördü ve o havaalanında bir kısım çöktü. Bunlar hiç konuşulmadı bakın. Ekrem Beyin yemeği konuşuldu, kıyamet buradan koptu. Niçin kardeşim? Kaldı ki, karayollarına ilişkin olan ana aksta tıkandı. Karayollarına ilişkin olan aks tıkanınca açmak için Sayın Vali Ekrem Beyefendiye telefon edip burayı da açar mısın? Oralarda açıldı. Yani dediğim üzere bunlar konuşulmadı.

Kerem Kırçuval- MOBESE sıkıntısı?

Kemal Kılıçdaroğlu- MOBESE şöyleki, ben söylüyordum aslına bakarsanız bizim telefonlarımız dinleniyor lakin izlendiğimizi de düşünemiyordum yani bu kadar da olmaz diye. MOBESE’de gösterdi ki izleniyoruz beraberinde. Hem telefonlarımız dinleniyor, hem izleniyoruz diye.

Artık bakın, bu da devletin parti devletine dönüştüğünü gösteriyor. Halkın devleti olmaktan çıkmış, liyakatli bir devlet olmaktan çıkmış adaletli bir devlet olmaktan çıkmış bir kişinin ferdî egolarına teslim olmuş, bir kişinin ve ailesinin şahsî egolarına teslim olmuş bir devlet yapısına, bürokrasinin buna döndüğünü görüyoruz. O niçinle esasen bürokratlara davet yaptım.

Artık siz kalkıyorsunuz izliyorsunuz, daha sonra bunu servis ediyorsunuz. Kabahat mu? Evet kabahat. Hatanın üstüne giden var mı? Giden yok. niye savcılar hatanın üstüne gidemiyor? Yürek edemiyorlar yarın sürülebiliriz diye. Cesaretsizlik nereden kaynaklanıyor? Yargıçlar Savcılar Konseyinden kaynaklanıyor. Zira Yargıçlar Savcılar Heyetini saray teslim almış durumda. Şayet siz bir savcıyı getirip Yargıtay’daki bir evrakın altına daha imza atma fırsatı bırakmadan o kısa vakit dilimi ortasında hızla Anayasa Mahkemesine üye atıyorsanız orada sorun var demektir. Yargı orada tıkanmış demektir. Yargı bir şahsa teslim olmuş demektir. Bir şahsa ve ailesine teslim olmuş demektir. bu biçimde bir yapı ortasında siz demokrasiyi savunabilir misiniz ya da demokrasiyi savunacağız da bu biçimde bir yapı ortasında demokrasi vardır diyebilir misiniz? Güçler ayrılığı prensibi var diyebilir misiniz? Diyemezsiniz.

Bundan daha sonra Sayın Bahçeli kalktı, efendim Ekrem İmamoğlu affını istemelidir. Niçin Beyefendi, niçin affını istesin? Çalışan beşerler ne vakitten beri işlerini bırakıyorlar? O bakılırsave Beyefendi mi getirdi? İstanbul halkı getirdi. Buyursunlar yoklama yapsınlar, anket yapsınlar. İstanbul halkı Ekrem Beyefendisi seviyor, Ekrem Beyefendi çalışıyor. Onların düşündüğünden epeyce daha fazla çalışıyor. Bakın fakir mahallelere kreş açıyor. Aldı toplumsal yardımlar bir sömürü aracı üzere yalnızca yandaşlara dağıtılıyordu toplumsal yardımlar. Toplumsal yardımları bütün İstanbul’da gerçek manada fakir olan ailelere ulaştı. Bunların hepsini yapıyorlar, takımıyla birlikte çalışıyorlar.

Kerem Kırçuval- Ekrem Beyefendiden kelam etmişken belediye liderleri vazifelerini tamamlamalı, halka vaat ettiklerini gerçekleştirmeli demiştiniz. Bu görüşünüzü koruyor musunuz?

Kemal Kılıçdaroğlu- elbette.

Kerem Kırçuval- Yani Cumhurbaşkanlığı sürecinde bunların adaylığı herbiçimde size karşın olmaz?

Kemal Kılıçdaroğlu- Şöyle, karşın dersek gerçek olmaz. Şöyle, seçildiler, nazaranvlerinin başındalar, bir 5 yıllık süreyi dolduracaklar, 5 yılın sonunda verdikleri bütün o hoş hizmetler ötürüsıyla halkın ikinci seçiminde takdir dokümanlarını alacaklar ve toplumun önüne çıkacaklar. bu biçimde ellerindeki bir evrakla 16 milyonluk bir kentin verdiği ruhsatla bu biçimde halkın önüne çıkacaklar.

Kerem Kırçuval- Yani buradan da anlıyoruz belediye başkanlığı misyonu devam edecek. Adalet Bakanı değişti kabinede. Ancak izlediğimiz kadar, sizi yakından da takip ediyoruz Adalet Bakanına karşı epey adalete ait epeyce sert tenkitleriniz var fakat Adalet Bakanına karşı o kadar sert değildiniz yani İçişleri Bakanını direk amaç alıyordunuz fakat Adalet Bakanını o kadar gaye almıyordunuz. Bu değişimi nasıl görüyorsunuz? Bir değişiminde sürece söyleniyor. Yani AK Parti bir kabinede değişikliklerle bir seçim kabinesi mi kurmaya çalışıyor, eskiye mi dönmeye çalışıyor? Siz nasıl gördünüz bu değişimi?

Kemal Kılıçdaroğlu- Artık şöyleki, efendim Erdoğan fazlaca âlâ de etrafı fazlaca makûs. Artık bu AK Partinin çekirdek takımı Erdoğan’ı kurtarmak için efendim Erdoğan hayli güzel bir adam, eksiksiz bir adam, kusursuz kararlar alıyor lakin etrafı fazlaca makûs. O da etrafını dağıtarak ne kadar yeterli olduğunu göstermeye çalışıyor. Ne derlerse desinler bütün bunların sorumlusu bir kişi Erdoğan. Zira devlet ona teslim edilmiş vaziyette. Erdoğan’a teslim edilmiş vaziyette. Bakanları alıyor misyondan. Adalet Bakanı şu biçimde, epeyce konuşan bir bakan değildi. Adalet Bakanları hayli fazla konuşmaz. Zira hakim sonucuyla konuşur diye bir klasik telaffuz vardır. Artı Adalet Bakanı da fazla konuşmazdı, yeri vakti geldiğinde de birtakım haksızlıklara karşı bu yanlışsız değildir diye söylerdi. Adalet Bakanlığı olarak hoş kararlar deklare ettilar, adalet ıslahatı nasıl olacaktır, ne yapılacaktır diye deklare ettilar ve bunların hepsi de doğruydu. Fakat bunların hiç birisini şimdi hayata geçiremediler. Bana ulaşan bilgiler, gidişten Adalet Bakanı son derece rahatsız oldu ve kendisini artık bu nazaranvde kalamayacağı biçiminde ötürüsıyla ayrıldı. Hani derler ya izzetü ikbal ile çekildik babı hükümetten diye. Hükümetten bu biçimdece çekilmiş oldu. ötürüsıyla Adalet Bakanı adaletteki, yargıdaki soruşturma dünyası diyelim ki savcıların ortasında bulunduğu tablodan hazzetmediği için ve bu gidişinde gidiş olmadığını gördüğü için büyük bir olasılıkla bakılırsavden affını istemiştir.

Kerem Kırçuval- Bir seçim kabinesi üzere algılamamak lazım bu biçimde?

Kemal Kılıçdaroğlu- Efendim artık o da tartışılıyor. Efendim sanki Erdoğan bir seçim kabinesi mi oluşturuyor? Kabineye gerek yok efendim Erdoğan var ne kabinesi. Erdoğan bu biçimde telaffuzlara asla tahammül edemez asla. Düşünebiliyor musunuz Sıhhat Bakanına ne söylemiş oldun deyince efendim sizin bilginiz haricinde biz bir şey söyler miyiz? Bu ne demektir? İrade yoksunluğu demektir devlet idaresinde. Devlet idaresinde bir bakan benim iradem yoktur ve her şey oraya bağlıdır derse bakanlığa Ali gelmiş, Veli gelmiş ne fark eder? Kaldı ki, bakanların bir işlevi yok zira bakanlarda parti komiseri var. Kim parti komiseri? Erdoğan’ın atadığı AK Partili bir bakan yardımcısı onlar parti komiseridir orada. Bütün talimatlar parti komiseri üzerinden sarfiyat. Bakan üstte ismi bakandır lakin gücü yoktur, tesiri yoktur, söylemi yoktur, bir yere atama yapılacaksa bu biçimde bir iradeleri yoktur. ötürüsıyla parti komiserine talimat verilir, parti komiseri yapar. neden bakan diyeceksiniz bu biçimde? Yasaya göre bakan olması lazım bir bakan oraya da birisini getirip oturtuyorlar sen buraya oturacaksın, senin ismin bakan ister Ulusal Eğitim Bakanı, ister Adalet Bakanı, ister x bakanı, y bakanı, Sıhhat Bakanı lakin sen otur üstten, saraydan verilen talimatların gereğini yap, işçiye sakın dokunma işçiden sorumlu olan parti komiseri var o bütün atamaları yapacak. Sistem bu bakın nizam bu.

Kerem Kırçuval- Az evvel sizde söylemiş olduniz bürokratlara bir davet yaptınız. Bu davetinize yansılar nasıl geliyor? Yani davetinize uyuyor mu bürokrasi? Birde sürprizlerim olacak dediniz. Yani bizi nasıl sürprizler bekliyor?

Kemal Kılıçdaroğlu- Şöyle, bürokrasiden hakikaten dokümanlar yağıyor, dokümanlar yağıyor, raporlar yağıyor, onaylar yağıyor geliyor. Bunları tabi biz tekrar ayrıyeten çek ediyoruz ne kadar doğrudur yanlıştır diye. Örneğin Ulaştırma Bakanı televizyona çıkıp açıklama yaptığında 15 dakika daha sonra gerçek bilgiler bize ulaştı. İçerden bürokratlar gerçek ayrıntıları ulaştırdılar ve kendisinin doğruları söylemediğini bize söylemiş olduler bilgileriyle birlikte. Bu tıp bilgiler geliyor bize. Zira bu ülkede hala dürüst, hala namusuyla çalışan, hala aldığı aylığın hakkını vermek isteyen çok sayıda bürokratlar var. Bunlar bir köşelere atılmış vaziyetteler. Zira düzgün çalışma, devletin objektif çalışan bürokratlar istemediğini Saray hükümetinin istemediğini bunlarda biliyorlar. Tasfiye edilmişler bir köşede duruyorlar. Artı bürokrat dediğim yalnızca imza atan değil ayrıyeten devlet bürokrasisi ortasında kontrol elamanları da vardır. Biliyorsunuz bu teftiş konseylerini büyük ölçüde tasfiye ettiler bizim yolsuzluklarımızı kimse soruşturmasın diye. Fakat orada da hala nitelikli kontrol elemanları bütün bu belgeleri tutuyorlar, hepsini raporluyorlar ve bir yerde tutuyorlar. Biz bunları da çok uygun biliyoruz.

ötürüsıyla endişeleri da o gidersek ne olacak diye.

Kerem Kırçuval- Yani sürprizleriniz bu gelen dokümanlarla mi ilgili?

Kemal Kılıçdaroğlu- Sürpriz Erdoğan dedi ki, benim imzam yoktur dedi. İmzasının olduğu dokümanları açıklayacağız Küme Başkanvekili arkadaşlarıma söylemiş oldum onları açıklayacağız. Birisini aslına bakarsan geçen gün…

Kerem Kırçuval- deklare ettinız.

Kemal Kılıçdaroğlu- Hayır ben değil Küme Başkanvekilimiz deklare etti. İhale bile olmadan altına basmış imzayı bu işi buna verin diye. İhale bile olmadan. Onu da deklare etti Engin Altay Beyefendi deklare etti. Var bu biçimde fazlaca sayıda evrakımız var bunlar yeri vakti gelince açıklanacak. Şöyle bir şey daha var Kerem Beyefendi. Artık yolsuzluk deyince yani Erdoğan, ailesi ve yolsuzluk deyince yani toplum artık bunu yadırgamıyor. Yani esasen yolsuzluk yapıyorlar yani aşina herkes bunu biliyor. ötürüsıyla yolsuzluğu epeyce fazla lisana getirdiğimizde bizim oyumuz artacaktır diye bir şey yok. Toplumun gerçekleri bilmesini isterim, toplumun nasıl soyulduğunu bilmesini isterim. Bakın bütün bu artırımlar niçin yapılıyor, mutfaklarda niçin yangın var? Devletin gelirleri bir küme çeteye aktarılıyor, olağanüstü paralar aktarılıyor. Kimden alınıyor? O yoksul fukaradan alınıyor. O yoksul fukaradan alınan elektrikti, doğalgazdı, suydu, ekmekti, kömürdü, tezekti, odundu olağanüstü artırımlarla paralar alınıyor çetelere aktarılıyor. daha sonra bu sefalet çıkıyor ortaya. Yani 84 milyonun ahını alıyorlar bir kümeye veriyorlar. ötürüsıyla devlet idaresinde bu biçimde bir sahiden de olağandışı bir tablo var. Bu olağandışı tablo nereye kadar sarfiyat? Seçimlere kadar gidecektir.

Kerem Kırçuval- Bir şey kaybolmuyor dediniz yani devlette evraklar duruyor. Bölümü sabık olacak mı? Yani millet ittifakı seçimleri kazanması halinde 20 yıllık AK Parti iktidarı devrinde bakılırsav yapanları ne bekliyor?

Kemal Kılıçdaroğlu- Şöyle, artık periyodu sabık diye bir ifadeyi kullanmayı hakikat bulmuyorum. Zira devletin adaletle yönetilmesi lazım Kerem Beyefendi. Siz iktidar oldunuz diyelim, o denli hırsla, intikam hissiyle ben senin burnundan getireceğim diye yola çıkarsanız bunlardan bir farkınız kalmaz. var ise bir yolsuzluk var ise elbette saptayacaksınız birebir tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmayacaksınız da neyi savunacaksınız. Dokümanlarını koyarsanız, dokümanlarını koyarsınız bağımsız yargıya gönderirsiniz gereği her neyse o yapılır. ötürüsıyla bunu bir intikam hissiyle yapmak yanlış. Efendim ben seni belgeyi yaptım, buraya gönderdim, oraya birde benim seni cezalandıracak olan bir hakim tayin edeceğim o hakim senin cezanı versin. Bunları yaptığınız andan itibaren size olan inanç temelden sarsılır. Biz bunu yapmayacağız asla. Asla gerçek değil. Hakim hakimliğini yapacak, hukukun üstünlüğü, vicdani kanaatine bakılırsa karar verecek. Bakacak dokümanlara, dokümanlara ona nazaran karar verecek. Dhalbuki bir dönemi sabık yaratma, bir intikam duygusu, intikam hissinden yola çıkarak hırsla, kinle, öfkeyle devleti yönetemezsiniz. Hırsla, kinle, öfkeyle yola çıkarsanız evvel siz kaybedersiniz ve topluma yemin ettiğiniz, vaat ettiğiniz o huzuru sağlayamazsınız. Niyetim o. Yani olağan bir yerde bugünde bir yerde yolsuzluk olursa gönderirsiniz ilgili şahıslar incelerler, araştırırlar, bu devletin namuslu memurları var yani memur Teoman’dan boşuna kelam etmiyorum. Çok düzgün, fazlaca namuslu memurlar var, kamu nazaranvlileri var bakarlar bir yerde yolsuzluk var mı, yolsuzluk var ise kardeşim parayı öde yani artık İstanbul Büyükşehir Belediyesinden kalkıp da dolar bazında burs alıp da gidip efendim… Bir de üstelik eğitimini de yapmıyor, parayı da geri vermiyor, bayan kolları başkanlığı yapıyor, geliyor milletvekilliği yapıyor. Kardeşim ya misyon yapmadıysan paranı geri öde. Yeri gelince de bunlar dinden, imandan bahsediyorlar. Ne dini imanı, siz de din iman var mı? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını nasıl yiyorsunuz siz ve nasıl boğazınızdan aşağı iniyor ve nasıl geliyorsunuz milletin yani TBMM’de kürsüye çıkıyorsunuz birde yemin ediyorsunuz. Ahlak ya ahlakın bu kadar yerlerde süründüğü bir sureci hiç görmedim ben. Adaletin bu kadar yerlerde süründüğü bir sureci emin olun hiç görmedim. bu biçimde bir garip tabloyla karşı karşıyayız yani.

Kerem Kırçuval- Daima Tayyip Erdoğan’ı tartışmaya çağırıyorsunuz. Daha evvel Melih Gökçek’le tartıştınız, Dengir Mir Mehmet Fırat’la tartışır sonuçlarını da yaşadık daima birlikte.

Kemal Kılıçdaroğlu- Çıkarsa karşıma reytingler epeyce düzgün olur. O reytingi seviyor, reytingim epey artsın diyor. Âlâ ya çıkarsın karşıma vallahi 84 milyon hangi kanala çıkarsa kilitlenir. Onun bir sürü televizyon kanalı var birisine çıkalım.

Kerem Kırçuval- En epeyce neyi tartışmak istersiniz onunla?

Kemal Kılıçdaroğlu- Ona bana istediği soruyu sorsun. Ben ona 5 – 6 soru soracağım.

Kerem Kırçuval- Sorularınız hazır yani?

Kemal Kılıçdaroğlu- Tabi. Dilek ederse soruları da öncesinden verebilirim. Zira o sorulara göre prompterda hazırlayabilir. Ancak kâfi ki bir karşıma çıkma cüretini göstersin. Fakat gösteremez.

Kerem Kırçuval- O denli mi dersiniz?

Kemal Kılıçdaroğlu- Gösteremez.

Kerem Kırçuval- Türkiye’nin kıymetli ihalelerini alan işadamları, müteahhitler görüşme talebinde bulunuyor dediniz geçtiğimiz günlerde. Görüştünüz mü?

Kemal Kılıçdaroğlu- İhalelerini alan değil. İhaleleri değil. Direkt doğruya belirli işlerin aşikâr şahıslara tahsis edilmesi demek daha gerçek olur. İhale diye bir şey yok esasen. Çağırıyorsunuz ben bunu sana verdim diyorsunuz o da alıyor o kadar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı