CHP’de bayanlar konuştu: Kimsenin bizden haberi yok

HoVaRDa

New member
CHP’de bayanlar konuştu: Kimsenin bizden haberi yok Ogün Akkaya

ANKARA
– CHP Bayan Kolları Genel Başkanlığı, “Kadın İstihdamı” temalı bir aktiflik düzenleyerek, bayan istihdamını artırmaya yönelik izleyeceği yol haritasını deklare etti. CHP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, CHP MYK Üyeleri, CHP PM üyeleri, CHP milletvekilleri, belediye liderleri, bayan muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının, meslek örgütlerinin ve odaların temsilcileri katıldı. Aktiflikte ayrıyeten Millet İttifakı’nın Bayan Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcıları da yer aldı.

‘ÇALIŞMAKTAN GOCUNMAYIZ FAKAT HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Aktifliğin açılış konuşmasını CHP Ankara Vilayet Lideri Ali Hikmet Akıllı yaptı. Akıllı, “Kadınların 21. yüzyılda hâlâ eşitlik uğraşı veriyor olması keder verici” dedi. Aylin Nazlıaka açılış konuşmasında kürsüyü farklı kentlerden gelen bayan işçilere bıraktı. Bayanlar, kürsüye çıkarak işsizliğin hayatlarını nasıl etkilediğini, kayıt dışı çalışmanın olumsuzluklarını anlattı.

Nevşehir’de patates tarlasında tarım personeli olarak çalışan Türkan Hanım, “Madencilik yapar üzere patates çıkarıyoruz. Kimsenin bizden haberi yok” dedi. Sigortalarının ve sıhhat teminatlarına dikkat çeken tarım personeli şunları kaydetti:

“Çiftçiydik ancak bitti. Elektrik meblağları yükseldi, mazot meblağları yükseldi. Şirketleştirildik. Eşlerimizin sigortası var ise kullanabiliyoruz. Bu bayanlar ne yapıyor? Ne içiyor ne yiyor? Kimsenin bizden haberi yok. Biz bayanız. Biz üreteceğiz ki herkes yiyecek. Tonlarca emeğimiz var. Eksi havalarda sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Hakkımız 120 lira mı? Konutu mi geçindireceğiz, çocuklarımıza mı bakacağız? Çalışmaktan gocunmayız lakin çalıştığımızın karşılığını almak istiyoruz. Kazalar oluyor, ölenler oluyor. Kimsenin haberi yok. Patates olan her ile gidiyoruz. Canımız bu kadar ucuz.”

‘BU DAVA SİZE ABİMİN VASİYETİ OLARAK GEÇTİ’

Sakarya’da gerçekleşen havai fişek fabrikasındaki kazada kardeşini kaybeden Hatun Tepeçınar da kürsüde konuşma gerçekleştirdi. Ankara’ya geliş gayesinin adalet taleplerinin duyurulması olduğunu söyleyen Tepeçınar, “Biz bir buçuk yıldan beri adliye koridorlarındayız. Bayanların hukukta, adalette yerleri nedir bilmiyorduk. Avukatlarımız bizlere haklarımızı öğretti. Karar davamızda salonun tamamının yanımızda olmasını istiyoruz. Soma’daki, Ermenek’teki üzere davalara dönüşmesin. Zenginlerin paralarıyla üç gün yatıp mahpustan çıkmasına müsaade vermeyelim. Biz hayatıyoruz yalnızca nefes alıyoruz. Patlamada bütün bayanlar mağdur. Kimseden ekmek ya da para istemiyoruz. Yalnızca istihdam edilmek istiyoruz. Bu dava size abimin vasiyeti olarak geçti” diye konuştu.

‘BASKIYA UĞRAMAYA DEVAM EDEN ARKADAŞLARIMIZI TEMSİLEN BURADAYIM’

Farplas Otomotiv’in işten çıkardığı Zahide Söğüt de kürsüde konuştu. “Direne Direne Kazanacağız”, “Farplas Çalışanı Yalnız Değildir” sloganları attı. İşten çıkarılan öteki çalışma arkadaşlarının yaşadığı sıkıntıları anlatan Söğüt, “Biz hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı aradığımız için patron tarafınca zulme uğradık. Sendikalaşarak daha kuvvetli hareket edebileceğimizi fark ettik. 150 arkadaşımıza 20 bin liralık tazminat davası açıldı. Kod 29’dan çıkarıldığımız için işsizlik maaşı alamıyoruz. Ben içeride baskıya uğramaya devam eden 2 bin 500 arkadaşımı temsilen de buradayım. Biz emeğimizin karşılığını alacağız” dedi.

‘ÇOCUĞUMUN HASTALIĞINDAN BAHSEDERKEN İÇİM PARÇALANIYOR’

Otizm, çölyak ve diyabet hastası çocuğunun yaşadığı problemleri anlatmak için kürsüye çıkan Gamze Keyifli ise ekonomik şartlar karşısında çocuğuna gerekli olan ilaçları ve yiyecekleri alamadığını söylemiş oldu. Eşinin maaşının yetmediğini belirten Keyifli, “Kömürsüz kaldık. Yakacak kömürümüz bile yok. Çocuğumun hastalığından bahsederken içim parçalanıyor. Elimde bir tane bileziğim vardı. Çocuğum için sakladığım o da çalındı. Yakacak yardım istiyoruz.” diye konuştu.

‘SOSYAL YARDIM VE BAKIM PARALARI YETERSİZ’

Bir öbür engelli çocuk annesi Lütfiye Hanım, kürsüye tüm engelli çocukların annelerinin sesi olmak için çıktığını söylemiş oldu. Engelli maaşı almadığını ve toplumsal bir teminatı olmadığını söyleyen Lütfiye Hanım, “Kimse bizi küçümsemesin. Çocuklarımızın eğitimi ve daha düzgün yerlerde olması için çaba ediyoruz. Sıhhat mezunuyum fakat çocuğumun yanında olmak zorundayım. Konut paklığına gidiyorum. Hamur işleri yapıyorum. Toplumsal yardım ve bakım paraları yetersiz geliyor. İlaçların ve gerekli malzemelerin giderilmesi için epeyce az” diye konuştu.