Cinsel atak daha sonrası intihar eden Eda Parıltı Kaplan’ın son kelamı: Bana inanmayacaklar

HoVaRDa

New member
Cinsel atak daha sonrası intihar eden Eda Parıltı Kaplan’ın son kelamı: Bana inanmayacaklar Ankara’da 18 yaşındaki Eda Işık Kaplan, cinsel atağa uğradığını tez ederek hata duyurusunda bulunduktan 1 hafta daha sonra Çankaya Alacaatlı Mahallesi’ndeki 15’inci kattaki meskenin balkonundan atlayarak intihar etti. Eda Işık Kaplan’ın şikayet ettiği iki kişi kanıt yetersizliği nedeni öne sürülerek özgür bırakıldı. Yakın arkadaşı S.F., Eda Işık Kaplan’ın kendisine kimsenin inanmayacağını dediğini aktardı.

Eda Işık Kaplan, cürüm duyurusu için gittiği karakoldaki tabirinde toplumsal medyadan tanıştığı Yusuf G. ve Mehmet A. ile 31 Temmuz gecesi bir yere gittiğini anlattı. Söze göre Eda Parıltı Kaplan’ın ablası tuvalete gittiği sırada iki erkek, alkol aldığı için yarı baygın durumda olan Eda Parıltı Kaplan’ı bir apart otele götürdü. Eda Işık Kaplan, gece boyunca iki erkeğin de kendisine cinsel atakta bulunduğunu anlatarak yarı baygın durumda olduğu için direnemediğini anlattı.

Şüphelilerden Yusuf G. bulunamazken Mehmet A. gözaltına alındı. Fakat darp ve zorlama olmadığı istikametinde hazırlanan hekim raporu doğrultusunda kanıt yetersizliğinden isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Eda Parıltı Kaplan 7 Ağustos’ta annesine “Anne küçük kızın birtakım şeylere dayanamıyor artık. Kızını epeyce harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Daima içine attı. Ancak o da epey birikti. Dayanamıyor artık. hiç bir şeylerin hoş olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen” diye bildiri attıktan daha sonra intihar etti. Eda Işık Kaplan Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yakın arkadaşı S.F., Eda Parıltı Kaplan’ın kendisine, yarı baygın durumda olduğu için akına direnemediğini anlattığını söylemiş oldu. Kaplan’ın hadiseden daha sonra depresyona girdiğini ve daima uyuduğunu belirten S.F., “Bana inanmayacaklar’ diye ağlıyordu” dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Eda Işık Kaplan’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “07.08.2021 tarihinde intihar ederek ömrünü kaybeden Eda Parıltı Kaplan’ı intihara sürükleyen süreç ve vefatıyla ilgili soruşturma evresini yakından takip ediyoruz. Kamu davası açılması halinde de davaya müdahil olarak tüzel süreçte şahsen bulunacağız” denildi. (DHA)