“Çok fazla hayal kurduk”

ahmetbeyler

Active member
Robin Gosens, geçen yaz 15 milyon euro karşılığında Inter Milan'dan 1. FC Union Berlin'e transfer olup onu kulüp tarihindeki en pahalı transfer haline getirdiğinde heyecan sınır tanımıyordu. Milli oyuncuyla yapılan ilk antrenman komşu sahadan An der Alten Försterei stadına taşındı ve 29 yaşındaki oyuncu adeta bir pop yıldızı gibi karşılandı.

İlk çıkışı sonunda hayallerin gökyüzüne doğru büyümesini sağladı. İlk maç gününde FSV Mainz 05'e karşı yedek oyuncu olarak göründükten sonra (4:1), Bundesliga deplasmanındaki ilk 11 maçında Darmstadt'ta bir gol attı (4:1) ve sahanın en iyi oyuncusu oldu. Demir Adamlar Bundesliga'da liderdi ve Şampiyonlar Ligi çok yakındaydı.

Gosens, Hotel Matze podcast'inde “Hiç böyle bir yıl geçirmemiştim” diye açıklıyor. Bununla birlikte, abartıyı, coşkuyu, çılgınca tezahürat eden taraftarları kastetmiyor; daha ziyade, bunu takip eden haftalar ve aylar boyunca yaşanan çöküşü kastediyor. İki saatten fazla süren sohbette 2 çocuk babası, oldukça düşünceli bir tavırla, “Buraya belli beklentilerle geldim ve genelde kusuru kendimde arayan biriyim” dedi.

Elbette o hala takımın en golcü oyuncusu, sıralamada son sıraya olan düşüş yavaşladı ama gevşeklik henüz tamamen geri dönmedi. Rekor süredeki hızlı düşüşün nedenleri nelerdi? “Biraz fazla hayal kurduk ve gerçekliğe yeterince dalamadık. Bundesliga'ya geçerek Almanya'da yapılacak Avrupa Şampiyonasına daha da yaklaşmak isteyen Gosens, “Sonunda yüzümüze patladı” diye analiz ediyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

1. FC Union Berlin: Robin Gosens şok edici haberlerden bahsediyor

Gosens şöyle diyor: “Futbol işi o kadar hızlı ilerliyor ki, dinlenemezsiniz ama her hafta performansınızı doğrulamanız gerekir. Tek gerçek, yalnızca bir sonraki oyunun önemli olduğudur. Önceki haftanın sonucunun artık pek bir değeri yok.”

Gosens'in kendisi de sportif durumdan memnun değildi ama durumu daha da kötüleştiren şey, yaşadığı düşmanlıktı. Özellikle sosyal medyada en ağır hakaretlere maruz kaldı, hatta kendisi ve ailesi için ölüm dilenildi. “İmzaladığınız her sözleşmeyle, haftanın yedi günü, günün 24 saati değerlendirileceğinizi, herhangi bir yanlış adım atmayı göze alamayacağınızı, aksi takdirde kovulacağınızı veya bir bok fırtınasına sürükleneceğinizi kabul etmiş oluyorsunuz. Ama hiç kimsenin, aslında hiç kimsenin böyle şeyler yazmaya hakkı yok. Performansı değerlendirmek işin bir parçası ancak bu, her şeye katlanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.”

Bir psikologdan da yardım isteyen Gosens, her futbolcuya, her profesyonel sporcuya ve aslında herkese endişeleri ve korkularıyla açık bir şekilde yüzleşmelerini tavsiye ediyor. Herkes kendisini bir krizde bulursa destekleneceğinden emin olmalı: “Bu, toplumun tamamı için hâlâ yaşadığımız bir sorun.”

Lisans eğitimini psikoloji alanında uzaktan eğitim yoluyla tamamlamış olup, aktif kariyerinin ardından bu alanda profesyonel olarak çalışmak istemektedir. Günlük Bundesliga işlerinde kendisi ve takım arkadaşları ilk olarak Cumartesi günü (15:30) 1. FC Heidenheim'a karşı kendi sahasında zorlu bir maça çıkıyor. Başarılı olmaları halinde Köpenick takımı bir kulüp rekoruna sahip olacak: Beş yıl önce Bundesliga'ya yükseldiklerinden bu yana iç sahada art arda beş galibiyet alamadı.