Covid müsaadesi biten bayan mahpus: Çocuklarımı nasıl bakılırsaceğim?

HoVaRDa

New member
Covid müsaadesi biten bayan mahpus: Çocuklarımı nasıl bakılırsaceğim? Korona virüsü pandemisi niçiniyle cezaevlerinden müsaadeli ayrılan binlerce mahpus 30 Kasım’a kadar bir daha cezaevine girecek. 81 bin 815 hükümlü şu an hala Covid müsaadesinde. Bu mahpusların kıymetli kısmı çalışmak durumunda kaldı, iş kuranlar oldu, hepsi bir biçimde hayata adapte olmaya çalıştı. Covid müsaadesiyle salıverilen bir bayan mahpus ise dışarda olduğu 2 yıl içerisinde yalnızca bir tek şey için gayret etti. 2 çocuğunu nazaranbilmek için tekraren karakola giden bayan mahpus dışarda kaldığı mühlet içerisinde yalnızca 2 gün çocuklarını bakılırsabildi. 2017 yılında 9 aylık bebeğini öldürdüğü sebebi öne sürülerek bir erkeği öldüren Aysel Eshme’nin öteki 2 çocuğu ise eski eşinde bulunuyor. Eshme, Covid müsaadesi bittiği için bir daha cezaevine girecek ve çocuklarını bakılırsabilmek için şu an sürdürdüğü çabasına de devam edemeyecek.

AZERBAYCAN’DAN TÜRKİYE’YE…

Azerbaycan’dan Türkiye’ye geldikten daha sonra 3 çocuk annesi olan 30 yaşındaki Aysel Eshme, cezaevinde kaldığı 3 yıllık süreç içerisinde çocuklarını goremedi. Eshme, 1 Aralık 2017’de 9 aylık bebeğini öldüren erkeği öldürdüğü için cezaevine girmiş ve öbür 2 çocuğunu tekrar nazaranmemişti. Eshme’nin cezaevinde kaldığı mühlet içerisinde tek istediği onları nazaranbilmek oldu. Lakin eski eşi çocukları kendisine göstermedi. Sonunda korona virüsü pandemisinden dolayı cezaevinden müsaadeli olarak ayrıldı. Birinci iş olarak Konya’daki iki çocuğunu görmek için kapı kapı dolaşan Eshme eli boş döndü. Eski eşi çocukları görmesine bir daha müsaade vermedi.

Eshme cezaevine girdiğinde hakkında biroldukça haber yapıldı. Bu haberlerde kendisini en hayli yaralayan sözlerden birinin, ‘Barda çalışan kadın’ kelamı olduğunu söylüyor. Bu niçinle iş bulmakta da zorlandığını belirten Eshme tekraren karakola giderek, “Bana çocuğumu gösterin” dedi. Aylar süren uğraş sonunda büyük oğlu karakola getirildi fakat burada görüşmelerinin gerçek olmayacağı söylenerek öteki bir yol bulması istendi.

ÇOCUKLARINI GÖREBİLMEK İÇİN KONUT KİRALADI, AVUKAT TUTTU…

O da çocuklarını nazaranbilmek için avukat tutmaya çalıştı lakin parası olmadığı için iş ilanlarına başvurdu. ‘Çocuğunu öldüren erkeği öldüren kadın’ olduğu de iş bulamadı. Nihayet komi olarak işe başladı, bu biçimdece mesken kiraladı ve avukat tuttu. Mahkeme icra yoluyla çocuklarını bakılırsabilmesi için Eshme’nin eski eşinin konutuna polis gönderdi. Ancak eski eşi, çocuklarını meskenden kaçırmıştı. O yüzden dışarıda olduğu 2 yıl boyunca çocuklarını yalnızca 2 gün nazaranbildi.

‘MÜCADELEMİN TEK MAKSADI VAR: ÇOCUKLARIM’

Eshme’nin çocuklarını nazaranbilmesi için açılan dava sürerken mahpusların Covid müsaadesinin sonuna gelindi. O da 30 Kasım’da bir daha cezaevine girecek. “Hangi cezaevine gideceğim bile belirli değil” diyerek yaşadıklarını şu biçimde anlatıyor: “Bir hayat kurmaya çalıştım. Çocuklarımı gorebilmek için çaba ediyorum. Dışardayken goremiyorum pekala cezaevine yeniden girersem nasıl nazaranbileceğim? Ben çocuğumu öldüren adamı öldürdüğüm için cezaevine girdim, artık de geride kalan iki çocuğumu bakılırsamiyorum. Buna hangi vicdan dayanır? Yalnız olduğum ve kimsesiz olduğum için bu iki yıl içerisinde epeyce zorluk yaşadım. Kendime mi yanayım, cezaevine gireceğime mi, çocuklarımı nazaranmeyeceğime mi… Sabrediyorum ancak sabrımın sonu geldi. Ne yapmam gerekiyor? İşten meskene meskenden işe gidiyorum. Bütün hayatımın, gayretimin tek bir hedefi var: Çocuklarım.”