Cumhur İttifakı’nda ‘hizmet ayrımcılığı’ hengamesi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Cumhur İttifakı’nda ‘hizmet ayrımcılığı’ hengamesi Elazığ Vilayet Genel Meclisi Ocak ayı son toplantısında konuşan MHP Küme Başkanvekili Osman Dilek, AKP’li Baskil Belediye Lideri İhsan Akmurat’ın belediye hudutları haricinde bulunmasına karşın köylere yapılan hizmetlere müdahale ettiğine dair muhtarlardan şikayetler geldiğini söylemesi üzerine AKP ile MHP meclis üyeleri içinde tartışma çıktı.

Elazığ Vilayet Genel Meclisi Ocak ayı son toplantısında konuşan MHP Vilayet Genel Meclis üyesi Osman Dilek, AKP’li Baskil Belediyesi’nin kendi yetki alanında olmamasına karşın vilayet özel yönetiminin hizmet sonları içerisinde olan köylere hizmet noktasında müdahale ettiğini argüman etti.

MHP’li Dilek, “Baskil Belediyesi kendi sonları içerisinde hizmetlerini yaparken özel yönetime danışıyor yahut onay alıyor mu?” diye sordu.

“MÜCAVİR ALAN DIŞINDAKİ KÖYLERE BELEDİYE LİDERİ MÜDAHİL OLUYOR”

Dilek ve temenni kısmında kelam alan MHP Küme Başkanvekili Osman Dilek, şu biçimde konuştu:

* Geçen yıl tekraren söylemiş olduk bu yılın başlangıcının birinci haftasında bir durum yanlışlıklar devam ediyor.

* Baskil ilçesinde bulunan mücavir alan haricindeki köylere muhtar ve belediye lideri müdahil oluyor bu mevzuda fazlaca fazla şikayetler geliyor.

* Burada Baskilli iki tane vilayet genel meclis üyesi arkadaşlarımıza sesleniyorum; belediye lideri ve Vilayet genel meclis üyesi arkadaşlar bu işleri birlikte mi yapıyorlar?

* Yapıyorlarsa adaletli yapsınlar eza yok. Konar isimli bir köy var o köyün yanına kadar işler yapılıyor belediye lideri da muhtarla birlikte. Lakin o köyde bir çalışma yapmıyorlar başka taraflara devam ediyorlar.

* Burada belediye lideri istediğini yaptırıyor istemediğini yaptırmıyor diye muhtarlardan şikayetler var.

* Biliyorsunuz ki belediyelerle ilgili özel yönetim protokol yapıp onlara karşılıklı yardımlarda bulunuyorlar.

* Bizim muhtaçlığımız olduğu vakit ilçedeki köylere belediyelerden dayanak alıyorlar. Ancak biliyorsunuz ki kanun gereği bir protokol yapılması lazım ancak Baskil’de buna uyulmuyor.

* Buradan arkadaşlara soruyorum; Baskil belediyesi kendi hudutları içerisinde hizmetlerini yaparken özel yönetime danışıyor yahut onay alıyor mu?

“HİZMETLERİ ADALETLİ YAPALIM”

‘Herkes kendi işiyle alakalı işlerini yapsın’ diyen Dilek, “Farklı işler yapıldığı vakitte adaletli olunsun köy ayrımı, muhtar ayrımı yapılmasın. Bu yapılanları toplumsal medyada paylaşıyorlar ve diyorlar ki ‘kendi özel işimiz için özel yönetimden silindir, greyder getirdik başta belediye liderimiz olmak üzere…’ diyerek birkaç tane isim zikrediyor. Diğer köyün muhtarı da bu durumu bakılırsarek bizim köye belediye lideri müdahil oluyor diyor. bu türlü devam edilmesin yanlışın neresinden dönülse kardır köylerin hepsi bizimdir köy güzergâhında hizmet ederken bu hizmetleri adaletli yapalım” diye kaydetti.

AKP’Lİ ÜYE ‘ÖZÜR DİLESİN’ DEDİ

MHP’li Dilek’in akabinde kelam alan AKP’li Baskil vilayet genel meclis üyesi Mithat Gündüz yanlış bilgi verildiğini söyleyerek MHP’li Osman Dilek’in özür dilemesini istedi.

Gündüz, şu biçimde konuştu:

* Biz yaklaşık olarak üç yıldır burada çalışıyoruz burada çalıştığımız müddet içerisinde bütün kararlarımız oybirliğiyle alınıyor. Az evvel hatibin yaptığı açıklama beni üzdü.

* Zira ben Baskil vilayet genel meclis üyesiyim ve Baskil’i temsil ediyorum. Vatandaşa yanlış bilgi vererek siyaset yapmanın hiç bir manası yok.

* Orada yapılan işleri yetkililer ve politikler uygun görmüş ki yapılıyor orada yapılan bir paylaşımı okuyup da birilerini rencide etmeninde bir manası yok.

* Biz Ak Parti iktidarı olarak son iki üç yıldır cumhur ittifakıyla birlikte başarılı işler yapıyoruz.

* Arkadaşımı bu yaptığı itamdan dolayı ismi geçenlerden özür dilemeye davet ediyorum.

“YAPILAN İŞLER ORTADA FILDIR FILDIR DÖNÜYOR”

AKP’li Gündüz’ün ‘özür dilesin’ lafına reaksiyon gösteren MHP’li Osman Dilek, şu tabirleri kullandı:

* Ben burada kimseyi zan altında bırakacak bir şey söylemedim. Benim kastım oradaki muhtarla belediye lideridir. Kendi arkadaşımız burada vilayet genel meclis üyesiyse orada adaletli işler yapsınlar müdahale edip siyasi bu işe bulaştırmasınlar.

* Biz Baskil’i anlattık Türkiye’yi anlatmadık. Biz Baskil’i konuştuk. Onların Vilayet Özel Yönetiminden özür dilemesi lazım zira oradaki köylerin işleri aksatılmıştır evrakı de mevcuttur.

* Yapılan işler ortada fıldır fıldır dönüyor. Konuşurken biraz dikkat etmek lazım hadise ortada. Buradaki vilayet genel meclis üyelerimizle birlikte gidip oraya bakalım orada siyaset mi var hizmet mi var? Biz hizmet yok demiyoruz lakin hizmette adaletsizlik yapılıyor.

* Bir muhtarı sevmiyorsan o köyü cezalandırma hakkın var mı? Bunlar yapılıyorken daha sonrasında rahat rahat çık özür lisana diyorsunuz siz özür dileyeceksiniz.

* Bu milletin parasını, aracını protokol yapılmadan birilerinin buyruğuna veremezsiniz. Burası hukuk devleti” sözlerini kullandı.

AKP ile MHP’li meclis üyeleri içindeki tartışma meclis toplantı daha sonrasında da devam etti.