Cumhurbaşkanı Erdoğan: “NATO’da imzalanan muhtıra, güçlü müzakere sürecinden daha sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “NATO’da imzalanan muhtıra, güçlü müzakere sürecinden daha sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir” Investing.com – NATO Önderler Tepesi daha sonrası basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna önderleriyle temas halinde olduklarını ve barış için gayret göstermeye devam edeceklerini söylemiş oldu.

Erdoğan’ın açıklamaları:

• Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihraç edilmesi konusunda gerekli ayrıntıları verdim.
  • Dün kabul edilen yeni stratejik konsept, NATO’nun temelini oluşturan birlik ve birlikteliği bir daha tesis etmiştir. Müttefiklik ruhuna uygun hareket eden Türkiye, terörizmin en önemli tehdit olarak tanınması için çabaladı. Oturumlardaki konuşmalarımda ve ikili temaslarımda bunun ne kadar kıymetli olduğunu söylemiş oldum. Bugün bize karşı kullanılan silahların diğer müttefiklere kullanılmayacağının garantisi yoktur. Müttefiklerimizden kelamla değil gerçek bir dayanışma beklediğimizi vurguladım.
  • NATO’nun güvenilirliğini korumak istiyorsak terörle uğraşta daha net, dengeli ve samimi adımlar atmamız kaide.
  • Oyalamalara tahammülümüz kalmamıştır.
  • İsveç ve Finlandiya’ya olan reaksiyonumuz kırmızı çizgimizin anlaşılması içindi.
  • İsveç ve Finlandiya başkanlarıyla yaptığımız görüşme daha sonrası imzalanan mutabakat, Türkiye’nin hassasiyetinin anlaşıldığının ispatıdır.
  • Diplomasi, bizleri ortak noktaya geçirecek en değerli alandır ve buna inanıyoruz. Bu muhtıra güçlü müzakere sürecinden daha sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir.
  • İsveç 73 teröristin Türkiye’ye iadesi kelamını verdi.
  • Türkiye’ye yönelik terör propagandasının önlenmesi konusunda kıymetli takviyeler aldık.
  • Finlandiya ve İsveç, AB güvenlik düzeneklerine ülkemizin iştirakini destekleyeceğini belirtti.
  • Türkiye ve NATO’yla birlikte bu muhtıranın kazananı İsveç ve Finlandiya halklarıdır.
Ayrıntılar geliyor…