Darülaceze Yönetimi’nin Fetih Seyahati

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Darülaceze Yönetimi’nin Fetih Seyahati
Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, ziyaret için gelen Darülaceze Lideri Hamza Cebeci ve idare konseyi üyelerini Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde ağırladı. Müzeye hayran kaldığını tabir eden Cebeci, “Avrupa’da bile bu kalitede bir panoramik müze yok. Bu tıp yerler, okullarda anlatılıp, öğretilmeli. Gençlerin ufkunu açacak bir eser olmuş” dedi.

Osmangazi Belediyesi tarafınca Bursa’ya kazandırılan, 42 metrelik kubbe çapıyla dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, ziyaretçilerini hayran bırakıyor. 10 binin üzerinde canlı figürle, kentin 6 Nisan 1326 yılındaki fetih gününün 3 boyutlu fotoğraflarla canlandırıldığı müzeyi, idare heyeti üyeleri ile bir arada gezen Darülaceze Lideri Hamza Cebeci, “Müzenin ismini daha evvel duydum fakat gezip görme fırsatımız olmadı. Mustafa Dündar Liderimizle birlikte gezip ayrıntılı bilgi alma fırsatımız oldu. Mustafa Liderin verdiği bilgiye göre, kısa mühlet içerisinde, 130 farklı ülkeden 1 milyondan fazla insan ziyaret ettiğini öğrendim. Nitekim de, insanı, tarihi bir seyahati çıkartıp, 700 yıl öncesine gdolayıyor” diye konuştu.

“Avrupa’da Bile bu biçimde Bir Eser Yok”

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kesinlikle bilinmesi, görülmesi gereken yer olduğuna dikkat çeken Darülaceze Lideri Hamza Cebeci, “Avrupa’da bugün bu kalitede bir panoramik müze yok. Belçika’ya, Hollanda’ya gidip tarihi bir yer sorsanız, size Şarlova meydan muharebesinin yapıldığı, Napolyon’un kılıcını kınından indirdiği yer derler, bunun 10’da biri kalitede bir yerde bir simülasyon gösterirler. Bizler, millet olarak tarihi kıymetlerimize, bu tip yerlere gerekli ilgi ve alakayı göstermiyoruz. Aslında bu tıp yerlerin okullarda anlatılıp, öğretilmesi lazım. Çocuklar buraya gelip tarihini nazaranrek öğrenip bilgi alacak. Gençlerimizin ufku açılacak. Geçmişimiz, mazimiz neymiş, neler yaşanmış, öğrenecekler. Bunlar kıymetli şeyler. Çok hoş bir eser olmuş. Başta bu yapıtı kazandıran Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar olmak üzere emeği geçen herkesi takdir ediyorum. Halkımızın da, genciyle yaşlısıyla bu yapıtı kesinlikle görmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Konuklarına müzeyi gezdirerek bilgiler veren Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar da, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin mimari açıdan da Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafınca altın sertifikayla ödüllendirilmiş, güneş gücüyle kendi elektriğini üreten, yüzde 30 güç tasarrufu sağlayan bir bina olduğunu söylemiş oldu. Müzenin hem de bir kültür merkezi olduğunu söz eden Lider Dündar, “Bursa’da medfun 6 padişahı temsil eden 6 direk üzerinde bulunan kubbenin altında bin kişilik bir şov alanımız var. Kütüphanesi, konferans ve stant salonları, kafeteryası ile müzemiz, bununla birlikte çeşitli kültür sanat aktifliklerine, toplantı ve seminerlere mesken sahipliği yapan bir kültür merkezi” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı