Darwin’in çalınan defterleri, 22 yıl daha sonra gizemli bir biçimde geri döndü

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Darwin’in çalınan defterleri, 22 yıl daha sonra gizemli bir biçimde geri döndü Ünlü İngiliz tabiat bilimci Charles Darwin’in deri kaplı iki not defterinin kaybolduğu 15 ay evvel BBC tarafınca duyurulmuştu. Kütüphane, defterlerin bulunması için kamuoyundan yardım istemişti.

Üniversite kütüphanesinin sorumlusu Dr. Jessica Gardner, defterlerin geri gelmesi üzerime “Çok sevinçliyim” dedi.

KÜTÜPHANECİYE NOT

Darwin’in defterleri en son Kasım 2000’de, fotoğraflarının çekilmesi maksadıyla kütüphanedeki özel ez yazmaları kısmından çıkarıldıklarında görülmüştü.

BBC’nin aktardığına nazaran, kartpostal büyüklüğündeki not defterlerini özgün kutusu ortasında pembe bir armağan kağıdına sarılmış olarak kimin üniversiteye bıraktığı bilinmiyor.

Not defterlerinin, konulduğu zarfın üzerinde “Kütüphaneci, Keyifli Paskalyalar X” yazılı bir not yer alıyor. Streç sinemaya sarılmış olan not defterlerinin 9 Mart’ta Dr. Gardner’in ofisinin önüne bırakıldığı belirtiliyor.

‘BULUNCA AĞLADIM’

Kütüphanenin kamuya açık kısmında yer alıyor alan bu kısımda güvenlik kameraları yok.

Not defterlerinin bulunmasından daha sonra polise haber verildiği ve polisin incelemeden daha sonra paketin açılmasına müsaade verdiği belirtiliyor.

Dr. Gardner, not defterlerini bulunca ağladığını belirterek “Bu defterlerin bulunması bizim için fazlaca mana söz ediyor. Ölene kadar bulamayacağımızı düşünüyordum. Kaybedince hayli üzülmüştüm. Bulunca da o kadar sevindim” dedi.

Not defterlerinin kaybolduktan daha sonra hiç ziyan görmediği belirtiliyor.

Bu defterlerden biri Darwin’in tipler içindeki evrim bağlarını incelediği ünlü “Hayat Ağacı” şemasını da içeriyor.

Artık inançlı bir odada tutulduğu belirtilen not defterleri Temmuz’da “Darwin’le Sohbet” isimli bir aktiflikte sergilenecek.