Diyanet kelamlı imtihanla işçi alacağını duyurdu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Diyanet kelamlı imtihanla işçi alacağını duyurdu Diyanet İşleri Başkanlığı, yazılı imtihan yapılmadan kelamlı imtihan kararına göre açıktan atamayla işçi alacağını deklare etti. Adayların, ön müracaatlarını onaylatmak için vilayet ya da ilçe müftülüklerine şahsen başvurmaları istendi. 2019’da toplam 104 bin 814 olan Diyanet’in işçi sayısı, 2020’de sözleşmeliler hariç, 128 bin 469’a çıkarılmıştı.

Son devirdeki uygulamaları ve liderinin yaptığı Atatürk ve laiklik aykırısı açıklamalarla tenkitlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tartışılacak bir adım daha geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, merkez teşkilatında açık bulunan 30 kişilik takıma atama yapılacağını deklare etti. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ilanda, yazılı imtihan yapılmayacağı, kelamlı imtihan kararına nazaran açıktan atama yapılacağı duyuruldu.

Adayların kurumun web sitesinden kelamlı imtihan için ön müracaat yapabileceği belirtilen duyuruda bir öteki kademe dikkat çekti. Adayların, ön müracaatlarını onaylatmak için bir vilayet yahut ilçe müftülüğüne şahsen müracaat etmeleri koşulu konuldu.

Diyanet, Ankara’daki merkez teşkilatında “Genel Yönetim Hizmetleri” sınıfında, “prodüktör, kameraman, montajcı, ses kayıtçısı, direktör, spiker ve ışıkçı” unvanlarında toplam 30 kişi alacak. Kelamlı imtihana 2020 yılı KPSS puan sırası temel alınarak boş takım sayısının üç katı aday çağrılacak.

SUNUCU İÇİN ÖZEL ŞART

Adaylardan unvanlarına nazaran yükseköretim kurumlarının ilgili kısımlarından mezun olmak kuralı aranıyor lakin yalnızca spikerlik için özel bir ayrıcalık dikkat çekti. Spiker unvanına müracaat yapacak adaylar için 80 saatlik sunuculuk/spikerlik kursu aldığını gösterir doküman kâfi olacak.

2019’da toplam 104 bin 814 çalışanı olan Diyanet, 2020’de bu sayıyı, sözleşmeliler hariç, yaklaşık 25 bin kişi arttırarak, 128 bin 469’a çıkarmıştı.