Dönmez: Türkiye güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Dönmez: Türkiye güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2002’de elektrikte 31 bin 846 megavat olan Türkiye’nin konseyi gücünün, bu yılın Mart ayı sonu prestijiyle 100 bin megavatı aştığı bildirildi.

Açıklamada, bilhassa son senelerda yapılan yenilenebilir güç yatırımlarıyla elektrikte 2002’de yüzde 38 olan yenilenebilir gücün hissesinin da yüzde 54’e yükseldiği açıklandı.

Bakanlık datalarına nazaran, dünya genelinde yıllık 185 bin megavatlık panel üretim kapasitesi bulunuyor. Dünyada birinci sırada 124 bin megavat üretim kapasitesiyle Çin yer alıyor. Çin’i 14 bin megavatla Vietnam, 9 bin 200 megavatla Güney Kore takip ediyor. Türkiye ise 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin akabinde da 7 bin 400 megavat üretim kapasitesiyle Malezya ve 5 bin 700 megavatlık üretim kapasitesiyle ABD geliyor.

Ayrıyeten tüm AB ülkelerinin toplam üretim kapasitesi ise 3 bin 200 megavat düzeyinde bulunuyor. Buna göre Türkiye, 7 bin 960 megavatlık üretim kapasitesiyle Avrupa’da önder pozisyonda bulunuyor. Türkiye’nin 2022 ve 2023’te yapacağı yatırımlarla güneşte üretim kapasitesini 9 bin 110 megavata çıkaracağı öngörülüyor.