Dört tesis proje bazlı devlet yardımı kapsamına alındı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Dört tesis proje bazlı devlet yardımı kapsamına alındı Sakarya’da hibrit araba ve batarya üretim, İzmir’de güneş paneli, Adana’da bulaşık makinesi kapsülü ve Kocaeli’de maleik anhidrit üretim tesisleri proje bazlı devlet yardımı kapsamına alındı.

Resmi Gazete’nin 15 Ekim tarihindeki sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı sonucuna bakılırsa, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ tarafınca hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba ve batarya üretim tesisi, çeşitli vergi, güç ve prim takviyelerini içeren proje bazlı devlet yardımı kapsamına alındı.

Proje başlangıç tarihi 7 Temmuz olarak belirtilen ve 6,9 milyar TL sabit yatırım bedeli öngörülen tesisin, 4 yıllık yatırım mühleti sonunda yıllık 162 bin hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba, 44 bin adet batarya üretimi gerçekleştirmesi hedefleniyor.

SMART GÜNEŞ’İN İZMİR FABRİKASINA DESTEK

Diğer karar kapsamında, Smart Güneş Gücü AŞ tarafınca İzmir’de yatırım başlangıç tarihi 1 Mayıs olarak belirtilen fotovoltaik güneş paneli üretim tesisine proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Yatırım mühleti 4 yıl olarak belirlenen ve toplam 7,6 milyar TL sabit yatırım bedeline sahip tesisin yatırım mühleti sonunda yıllık 2,048 MW fotovoltaik güneş paneli üretim kapasitesine ulaşması bekleniyor.

ADANA’DA BULAŞIK MAKİNESİ KAPSÜLÜ ÜRETİLECEK

Adana’da Beyaz Kağıt ve Hijyenik Eserleri AŞ tarafınca 1 Haziran yatırım başlangıç tarihine sahip olan ve proje bazlı devlet yardımı kapsamına alınan bulaşık makinesi kapsül üretim tesisinin yatırım müddeti 5 yıl olarak belirlendi.

Öngörülen toplam sabit yatırım fiyatı 657,4 milyon TL olan tesisin yatırım müddeti sonunda yıllık 2,4 milyar adet bulaşık makinesi kapsülü üretim amacına ulaşacağı hesaplanıyor.

KDV İSTİSNASI VE VERGİ İNDİRİMLERİ UYGULANACAK

Aynı gazetede yer alan başka karara bakılırsa, Kocaeli’de TN Maleik Petrokimya AŞ tarafınca başlangıç tarihi 1 Nisan olarak belirtilen maleik anhidrit üretim tesisinin proje bazlı devlet yardımı kapsamına alınmasına karar verildi.

Öngörülen sabit yatırım meblağı 3,2 milyar TL olarak belirtilen tesiste 3 yıllık yatırım mühleti sonunda yıllık 50 bin ton maleik anhidrit üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Maleik anhidrit, cam, tekne ve inşaat tribün kanatları için cam elyaf kompozitlerin üretiminde yer alan doymamış polyester reçinelerin imalatında kullanılıyor.

Söz konusu tesislere proje bazlı devlet yardımı kapsamında gümrük vergisi KDV istisnası ve iadesi, çeşitli vergi indirimleri, sigorta primi patron payı, hudutlu yahut vadeli olmak üzere nitelikli işçi ve güç takviyelerinin sağlanması öngörülüyor. (REUTERS)