Dokuz kere kanseri atlattı

KesikÇayır

New member
Dokuz kere kanseri atlattı Birinci sefer 2010’da metastatik göğüs kanseri teşhisi konulan, akabinde hastalığı başka organlara da yayılan Canan Perdahlı (44), akciğer, kemik, rahim ve yumurtalık kanserleriyle çabasını anlattı.

Lisans eğitiminin akabinde gittiği Yeni Zelanda’da otel yöneticiliği yaparken 2010’da metastatik göğüs kanseri tanısı aldığını belirten Perdahlı, çabucak sonrasında tedavisi için Türkiye’ye döndüğünü belirtti.

”MOTİVASYONUM ÇOK YETERLİ OLDUĞU İÇİN DÜZGÜNLEŞME SÜRECİM DAHA ARAHAT İLERLEDİ”

Perdahlı, Türkiye’de göğüs kanseriyle gayret ederken hastalığının farklı organlarına da yayıldığını tabir ederek, “Son olarak 2019’da kanser metastaz yaparak yumurtalıklarıma yayılmıştı. Kanser en son bu biçimde nüksetmişti. çabucak sonrasında yaklaşık 3 ay evvel kafatası metastazı yaşadım.” dedi.

Kanserin kafatasına yayılması niçiniyle gördüğü ışın tedavisinden cevap alınamadığını anlatan Perdahlı, “Işın tedavisinden cevap alınamadığı için kafatasımdaki kanser ameliyatla beyne ulaşmadan durduruldu. Operasyon başarılı geçti. Motivasyonum fazlaca düzgün olduğu için düzgünleşme sürecim de daha rahat ilerledi.” diye konuştu.

”BU SEYAHATİ NASIL HOŞ YAŞARIM”

Perdahlı, kanserle 9 defa çaba etmenin yorucu olduğunu söyleyerek, şu biçimde konuştu:

“Bu yoruculuk, hayatı nasıl kabullendiğinize bağlı. Her şeye ‘iyi olacak, olağanüstü olacak, epeyce hoş olacak’ diyebilirsiniz. Bu bir usul fakat ben bunu kullanmıyorum. Bu ömrün bir sonu var, bir başı var. Ben bir seyahatteyim ve ‘bu seyahati nasıl hoş yaşarım’ diye düşünüyorum. Tedaviye ya da hastalığa odaklanmak yerine yaşama, yapılacaklara odaklanmak ardından de tedavinize eşlik edecek motivasyonlarla yola çıkmak gerekiyor.

Sevenlerim, dostlarım ve ailemin takviyesi olağan ki yadsınamaz fakat kendi iç motivasyonum bu istikamette. Kıymetli olan yolda olmak ve ‘bu hayatı nasıl manalı kılabiliriz’ diye düşünmek.”

”KENDİME BİR LİSTE HAZIRLADIM”

Perdahlı, kanser tanısı aldığında ömrünü sorguladığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Metastatik göğüs kanseri tanısı aldığım birinci gün, kendi kendime bugüne kadar neyi yaşadığımı değil ne yapmadığımı sordum. En büyük pişmanlığım yapmadıklarımdı ve kendime bir liste hazırladım. 35 ülke gezdim lakin bunlar turistik ziyaretten fazla hayattaki seyahatimi anlamaya, kavramaya çalıştığım gezilerdi.”

”EN AZ BİR BAYAN HASTANIN HAYATINA DOKUNACAĞIM”

Perdahlı, birinci defa kanser tanısı almasının ve kemoterapiye başlamasının akabinde sorun yaşayan hastaların hayatına dokunmaya karar verdiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Kendi kendime ‘en az bir bayan hastanın ömrüne dokunacağım’ dedim. daha sonra hekimimle bir arada çalışmaya ve hastalara erişmeye başladım. çabucak sonrasında hasta hakları savunuculuğu, aktivizm ile ilgili yurt haricinde eğitimler aldım. Gerisinden da Metastatik Göğüs Kanseri Derneğini (METAMAZON) kurdum. Dernek bünyesinde gönüllüler yetiştiriyoruz. Hastalara gerek medikal gerek toplumsal takviye vermeye çalışıyoruz. Bu sıra hasta yakınlarıyla da ilgilenmeye başladık. Hasta yakınlarının işi hayli daha güç bence. ‘Hastalara nasıl yardımcı olunur, nasıl rehberlik edilir’ üzere konularda yardımcı oluyoruz.”

”DERNEĞİM BENİM ÇOCUĞUM GİBİ”

Çocuk sahibi olmadığını lakin derneğinin ‘çocuğu’ üzere olduğunu söyleyen Perdahlı, “Derneğim, benim çocuğum üzere o yüzden onun benden daha sonra da devam etmesini, birilerinin bu taşın altına elini sokmasını istiyorum. O yüzden inşallah daha kurumsal, daha ayakları yere basan bir sivil toplum kuruluşu olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.