Dünya şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu basınla buluştu

tesbih

New member
Dünya şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu basınla buluştu Red Bull Türkiye ve Yamaha Motor Türkiye’nin konut sahipliğinde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki bir otelde düzenlenen basın toplantısına, Spor Toto Teşkilat Lideri Bünyamin Bozgeyik, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Motosiklet Federasyonu Lideri Bekir Yunus Uçar, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Ulusal Kadrolar Kaptanı Kenan Sofuoğlu ve Yamaha Motor Avrupa Asfalt Yarışları Müdürü Andrea Dosoli ve Dünya Superbike şampiyonu Red Bull atleti Toprak Razgatlıoğlu katıldı.

TOPRAK RAZGATLIOĞLU: ŞAMPİYON OLURSAM BABAMA ARMAĞAN EDECEĞİM DEMİŞTİM, ÇOK MEMNUNUM

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto Kulübü, TMF ve Yamaha Türkiye’ye teşekkür ederek kelamlarına başlayan Toprak Razgatlıoğlu, şunları söylemiş oldu: “Kenan ağabey beni Superbike padoğuna getirdi ve o yarışta birinci oldum. Bu sayede Superbike mesleğim başladı. birlikte yarışlara gitmeye başladık, birbirimizi daha epeyce tanıdık, ağabey-kardeş münasebetimiz başladı. O’nun benimle alakalı çizdiği yol, şu anda olduğum pozisyon hayli daha farklı. Kendisine hayli teşekkür ediyorum. Verdiği emeklerin karşılığını ona veriyorum. Kolay bir dönem olmadı. kimi vakit kadro yanlışı, kimi vakit bizlerin hatası… Uzun süren bir dönemin sonunda şampiyon olduk ve hayallerimize kavuştuk. Dönem ortasında tek bir şey istedim, şampiyon olursam babama armağan edeceğim demiştim. Kendisi bunu yaşayamadı, goremedi. Red Bull ailesine epey teşekkür ederim. 2014’ten beri birlikteiz. Hem berbat hem düzgün günlerimde benimle birlikte oldular. İnsan ister istemez attığı fotoğraflarda yorumlara bakıyorum. Sizlerin yorumları benim için fazlaca kıymetliydi. Hepinize teşekkür ederim.”

KENAN SOFUOĞLU: TOPRAK, ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK YETENEKTE BİR SPORTMEN

Kenan Sofuoğlu, Toprak Razgatlıoğlu’nun muvaffakiyetinden dolayı epeyce keyifli olduğunu belirterek, “Toprak’ın muvaffakiyetinin Türkiye’de duyulması, takdir görmesi bizi gururlandırdı. Benim mesleğimde 5 defa dünya şampiyonluğu yaşadığım periyotlarda Red Bull ile birliktedim. 2012’de Red Bull’la bir adım attık. Genç atletleri çıkartmamız gerekiyor demiştik. Sakarya’da bir eleme yaptık ve Türkiye’de bu işe gönül vermiş, aileler, çocukları var ise Sakarya’ya gelsinler demiştik. Bilhassa davet ettiğimiz atletler da vardı, Toprak bunlardan bir tanesiydi. O elemede Toprak, Red Bull sportmeni olarak seçildi. Biz uzun yıllar emek verdik, Türkiye’de fazlaca duyulmadı ancak Toprak’ın epeyce destekçisi vardı. her insanın eleştirdiği bir karar verdik. 3 ya da 4’üncü şampiyonluğumdu, Türkiye bu şampiyonluğa doymuştu. Ülkenin gereksinimi olan Superbike şampiyonluğuydu. Toprak’a Superbike’ta tarih yazmasını istedim. Kimse bu sonucumı beğenmedim, Supersport’ta müsabakasını istiyorlardı. 2018 yılında birinci kere dünya şampiyonasında start aldı Toprak. Geleceğin Türk dünya şampiyonu olacak demiştim. 2021 yılında ise Toprak tarih yazdı. Sıkıntı günler geçirdik, Kawasaki’den Yamaha’ya transfer olduk. Yamaha’da istediği performansı sergileyemedi evvela. Çok şükür ki sonunda şampiyonluğa ulaştık. Çok yetenekli, fazlaca başarılı, dünya genelinde epeyce sevilen bir sportmen haline geldi. Ne Alanya’da ne Sakarya’da ne Türkiye’de, Toprak’ı Endonezya’dakilerin ya da İtalya’dakilerin tanıdığı kadar kimse tanımıyor. Çok saygılı, epeyce sevilen ve epey başarılı bir atlet. İnşallah önümüzdeki 10 yıl Türkiye’yi temsil edecek yetenekte bir sporcu” dedi.

ANDREA DOSOLI: EN GÜZEL DÖNEMİMİZİ GEÇİRDİK DİYEBİLİRİZ

Yamaha Motor Avrupa Asfalt Yarışları Müdürü Andrea Dosoli ise şu biçimde konuştu: “Benim için bugün burada olmak büyük bir zevk. Burada başardıklarımızın olağanüstü olduğu manasına geliyor. Yamaha için fazlaca manalı bir muvaffakiyet. Olağanüstü bir dönem geçirdik, en düzgün dönemimiz diyebiliriz. Yamaha bu yıl bir yığın şampiyonlukla hayli başarılıydı. Ancak bilhassa Superbike’ta fazlaca başarılı oldu. Superbike’taki tüm unvanları aldık. Superbike’ta daha fazlaca evvel bu yılki kadar güzel bir muvaffakiyet yakalamadık. Ben şu ana kadar bu biçimde bir rekabet görmedim. Bu epeyce özel bir şeydi. Toprak bunu başardığı için bu muvaffakiyet daha da değerli. Yamaha 3 unvanı alabildi, Toprak hiç bir kusur yapmadı. Puan almadığı vakit içinder bu onun kabahati değildi, ya bizim ya da diğerlerinin hatasıydı. İnanılmaz bir zevkti onu izlemek son 2 dönemde. Bu öykü 2,5 yıl evvel başlamıştı. Kenan Sofuoğlu da fazlaca değerli bir rol üstlendi. Birkaç defa bir ortaya geldik. Birkaç yıldan beri de Toprak’ı takip ediyorduk. Superbike’ta kendisi güzel sonuçlar elde etmeye başlamıştı. Lakin beni en epeyce etkileyen, kendisiyle yaptığımız görüşmede ben Yamaha’ya katılmak istiyorum dedi. Zira ben Yamaha için dünya şampiyonu olmak istiyorum dedi. Bu sözler her vakit aklımda kalacak. Yüzde 100 emindim ki Toprak bizim için hakikat şofördü. bu biçimdesine kıran kırana rekabet olduğu bir dönemde bunu kazanması daha da manalı oldu. Toprak’a nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum, söz bulamıyorum. Kendisini tebrik ediyorum.”

Konuşmaların akabinde Toprak Razgatlıoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Andrea Dosoli, kupayla birlikte poz verdi.