Dünyaca ünlü Türk doktora mobbing argümanı: Sen provokatör müsün?

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Dünyaca ünlü Türk doktora mobbing argümanı: Sen provokatör müsün? Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Işıkay, çalıştığı aygıtın aylarca zincirlendiği ve kendisine mobing uygulandığı teziyle Üniversite Rektörü Pof. Dr. Arif Özaydın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat’ı YÖK ve CİMER’e şikayet etti.

Doğum daha sonrası bebeklerde genel gelişim geriliği, ilerleyici baş küçüklüğü, yapısal beyin anormallikleri ve otoinflamasyon ile karakterize bir hastalık olan Elbracht- Işıkay Sendromu hastalığını bulan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu, Çocuk Nöroloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Işıkay, muvaffakiyetinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ismine Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Yaşar Topçu tarafınca tebrik edilerek, çeşitli ikramlarla taltif edildi.

Işıkay’a MHP Genel Lider Yardımcısı Edip Semih Yalçın da Genel Lider Devlet Bahçeli ismine tebrik ve muvaffakiyet dileklerini iletti.

Gaziantep Valisi Davut Gülün de ortalarında bulunduğu epey sayıda üst bürokratın yanı sıra, her görüşten politikler de Işıkay’ı muvaffakiyetinden dolayı kutladı.

TERFİ BEKLERKEN MOBİNG

Fakat, tüm bu hoş gelişmelerin yaşandığı bir periyotta Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat tarafınca başarılı akademisyene, evvelki idare tarafınca takıma alındığı nedeni öne sürülerek mobbing uygulanmaya başlandığı öne sürüldü.

Bir heyet nazaranvi niçiniyle Erzurum’da bulunduğu sırada Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne davet edilen ve Ankara’ya giden Işıkay’a müsaadesiz olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne gittiği nedeni öne sürülerek soruşturma açıldı.

Bunun çabucak akabinde da Akademik Konsey Toplantısı’nda takım talebinde bulunduğu için

Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın tarafınca “Sen provokatör müsün?” diye azarlanıp inceleme başlatıldığı sav edildi.

YÖK VE CİMER’E BAŞVURDU

Bu gelişmeler üzerine Doç. Dr. Sedat Işıkay, YÖK Denetleme Heyeti ve CİMER’e müracaatta bulunarak, profesörlük takımı için istenilen tüm kriterleri tamamlamasına karşın takımının verilmediği, idare tarafınca mobbinge uğradığını öne sürerek, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Arif Özaydın ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat’ı şikayet etti.

Doç. Dr. Işıkay’ın, şikayet dilekçelerinde şunları lisana getirdiği öğrenildi:

*Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın ve idaredeki hiç bir kimse beni tebrik etmedi. 14 Ekim 2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın Başdanışmanı Yalçın Topçu Beyefendi tebrik hedefiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet etti.

* Davet sırasında Erzurum’da gorevliydim. Oradan direkt Ankara’ya gidip Köşke çıktım. Ankara dönüşü müsaadesiz köşke çıktığım nedeni öne sürülerek hakkımda soruşturma başlatıldı.

AYGITA ZİNCİR-KİLİT

*Kullandığım EMG aygıtı aylarca zincir bağlanıp, kilitli olarak tutuldu, EMG aygıtı eski binamızda 3. katta kendi odamın karşısında müsait bir odada kilitli olarak tutuluyordu.

* Odanın haricinde koridorda bir daha güvenlik kamerası vardı. Güvenlik mazeret edilerek zincirlendi.

* Şu an yeni binamız olan Çocuk Hastanesinde EMG odası olarak tahsis edilen odada kilitsiz olarak tutuluyor.

* Yeni hastanemizde çabucak hemen güvenlik tedbirleri yetersiz ve otomatik kapılardan herkes çarçabuk geçebiliyorken niye kilitlenmiyor? Zira şikayetçi oldum. Hastanemizde EMG aletinden kaç değerli aygıtlar var fakat zincir vurulmuyordu.

* Bu müdahale benim kullandığım aygıta yapılıp ruhsal olarak beni ileri derecede rahatsız etmek amaçlandı.

‘MAKAMDA HAKARET ETTİLER’

*Dört defa Bilimsel Araştırma Projesi’ne (BAP) başvurmama karşın kabul edilmedi. Beşinci müracaatımda projem kabul edildi.

* Bir proje kabul ettirmem aylar sürdü. Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat beni rektörlük makamında çapraz sorguya alıp hakaretlerde bulundu.

*Akademik Heyet Toplantısı’nda, Rektör Beyefendi her insanın takımını vaktinde vereceğini ve kimse ile uğraşmayacağını, soruşturma açmayacağını beyan edince kelam istedim.

* Bana, ‘Buyurun’ dedi. ‘Hocam her insanın takımını veriyorsunuz benim takımımı niçin vermiyorsunuz?’ diye sordum. Bana ‘Yarın gel kadronu vereyim’ dedi.

* Randevu alamadığımı söyleyince de, ‘Sen kimsin? Provakatör müsün?’ üzere aşağılayıcı ve onur kırıcı tabirlerde bulundu. Ben de toplantıyı terk ettim.

* Ardımdan ‘Benden toplumsal medyadan takım istiyor. Bir hastalık bulmuşta ne olmuş?’ diye konuşmuş. daha sonra bana bu toplantıdaki olay niçiniyle soruşturma açıldı.

TARAFLAR NE DİYOR?

Tezlerle ilgili olarak SÖZCÜ’nün sorularına Doç. Dr. Sedat Işıkay, “Konuyla ilgili olarak YÖK ve CİMER nezdinde gerekli müracaatları yaptım. Orada aslına bakarsan her şey yazılı. Basın aracılığıyla açıklama yapmam hakikat olmaz” diyerek yorum yapmaktan kaçındı. Üniversite idaresi ise CİMER’e gönderdikleri yanıtı yazıda tezleri reddetti.