Dünyanın gündemine oturan fotoğrafın aktörleri konuştu: Uçuyormuş üzere hissediyor

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Dünyanın gündemine oturan fotoğrafın aktörleri konuştu: Uçuyormuş üzere hissediyor Fotoğrafçı Mehmet Aslan’ın çektiği fotoğraf dünyayı etkilemişti. Türkiye-Suriye hududunda çekilen fotoğrafın akabinde baba, İtalya’ya ulaştıktan daha sonra birinci kere konuştu.

Savaşta bacağını kaybeden Munzir el-Nazzal, uzuvları olmadan dünyaya gelen oğlu Mustafa’yı havalara atarken çekilmiş olan fotoğraf, bütün dünyanın gözünü savaşa çevirirken ödül de almıştı.

“HAYATIN ZORLUĞU”

Siena Milletlerarası Fotoğraf Ödülü’nde yılın fotoğrafı seçilen bu kareye ‘yaşamın Zorluğu’ ismi verildi. Öte yandan fotoğraf Siena’daki yetkilileri harekete geçirdi. Munzir ve ailesini İtalya’ya getirmek için Türk makamlarla bağlantıya geçen İtalyan kilisesi ve İtalyan yetkilier, geçen haftalarda istediklerini elde etti. Munzir ve ailesi İtalya’ya ulaştıktan daha sonra İngiliz The Guardian gazetesine konuştu.

“OĞLUM UÇUYORMUŞ ÜZERE HİSSEDİYOR”

Munzir, “İtalyan beşerlerine ve kiliseye bize yaptıkları için ne kadar teşekkür etsem azdır. Geçen 11 yılda hiç bir ülke bize yardım etmedi ve bunu unutmayacağız” dedi. Munzir, “Geçen yıl 6 Ocak’ta Aslan fotoğraf çektiği sırada onu fark etmemiştim bile. Her gün yaptığım üzere Mustafa ile oynuyordum. Oğlum havaya atılmayı seviyor zira ona fizikî olarak özgürlük hissi veriyor ve uçuyormuş üzere hissediyor” dedi.

İtalyan halkının kendilerine dayanak verdiğini lisana getiren Munzir, Toskana kırsallarında ömürlerine devam etmekten dolayı şad olduğunu söylemiş oldu.