Ekmeğe 5 ayda 3. defa artırım geldi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Ekmeğe 5 ayda 3. defa artırım geldi Samsun’da Ramazan ayında ekmeğe yüzde 20 artırım yapılması vatandaşların reaksiyonuna yol açtı.

Samsun’da son 6 ayda ekmeğe 3. defa artırım yapıldı. 23 Kasım 2021’de 230 gram ekmek 2 TL’den satılırken, gramajı 200 grama düşürülüp 2 TL’den satılmaya başlandı. 21 Ocak’ta ekmek fiyatı yüzde 25 artırıldı. 2 TL’den satılan 200 gram ekmek 2,5 TL oldu. Samsun’da ekmek fiyat tarifesine en son artırım ise bugün prestijiyle yapıldı. Yeni tarife ile birlikte 200 gram ekmeğin fiyatı 2,5 TL’den 3 TL’ye çıkartıldı. Vatandaşlar Ramazan ayında fırıncıların en epeyce iş yaptığı devirde ekmeğe yapılan artırıma reaksiyon gösterdi.

“GÜNDE 5-6 EKMEK YİYORUZ”

Zammın kendilerini berbat etkileyeceğini söz eden Saim Fayda, “Ben, günde 5-6 ekmek alıyorum. Ekmeğin 3 TL olması bizi tesirler. Bütün gün hurda toplayarak geçimimi sağlıyorum. Bence ekmeğin 2 TL olması lazım. Öbür türlüsü bizi kurtarmaz, zora da sokuyor” dedi.
Alım gücünün düştüğüne değinen Sebahat Duran, “Ekmeğe artırım gelmesini istemiyorduk. Maaşlarımıza karşılık olarak alım gücümüz aslına bakarsanız düştü. Biroldukça esere de artırım geldi. Bir de ekmeğe artırım yapmaları bizi üzdü. Bu artırımları istemiyoruz” diye konuştu.

“KIRINTISI DA OLSA YENMESİ LAZIM”

Ekmeğe yapılan artırıma karşın biroldukça ekmeğin israf edildiğinin altını çizen İbrahim Kartal, “Ekmekleri çöpten topluyoruz. Ekmeğin fiyatı 5 TL’de olsa acımıyorum. Ekmekleri daima çöplere atıyorlar. Parası olan da olmayan da çöpe atıyor. Ekmeğin kırıntısı da olsa yenmesi lazım. Bana nazaran sofradan düşen kırıntının bile yenmesi lazım. Fiyat manasında artırımı fazla bakılırsabilirler lakin bu memlekette her şeye artırım var. Yalnızca ekmeğe artırım kelam konusu değil. Petrolden al, unundan, şekerinden, buğdayından her şeye artırım var. O da normaldir” tabirlerini kullandı.

“DIŞA BAĞIMLIYIZ”

Bilal Yayla ise şunları söylemiş oldu:
“Buğday ve un konusunda dışa bağımlıyız. Yurt haricinden 2-3 liraya alınan bir şey iç piyasada 5 liraya satılıyor. İster istemez de üretici ve tüketici kıymetli almak zorunda kalıyor. Ramazan’da ekmeğe artırım yapılmasını ise fırsatçılık olarak görüyorum. Bu bir nevi çaktırmadan artırım yapmak. aslına bakarsanız vatandaşlar ekmeği ya da pideyi mecbur yiyecek. Bunu da bir fırsat olarak devam ettirmek istediler.”

“ODA LİDERİ SUSKUN”

Ekmeğe yapılan artırıma ve vakit içindemaya vatandaşlar reaksiyon gösterirken, Samsun Fırıncılar Odası Lideri Yılmaz Yiğit, vilayette yılda birkaç kere artan fiyat tarife ile ilgili yorumda bulunmaktan kaçındı. (İHA)