Emekli bayan, maaşının kesilme sebebini öğrenince şoke oldu

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Emekli bayan, maaşının kesilme sebebini öğrenince şoke oldu Sakarya’nın Karasu ilçesinde 57 yaşındaki Saniye Bulut, emekli maaşı kesilince yaptığı araştırma bilgisi haricinde bir firmanın çalışanı gösterilmesi sonucunda SGK’ya 182 bin 670 lira pirim borcu olduğunu öğrenince şok geçirdi. Kimlik ayrıntılarının çalındığını argüman eden Bulut, mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerden yardım istedi.

Karasu ilçesinde yaşayan 57 yaşındaki Saniye Bulut, 2014 yılında emekli oldu. Emekli maaşının bir süre daha sonra kesildiğini bakılırsan Bulut, yaşadığı durum karşısında şoke oldu.

Yaşadığı şaşkınlık daha sonrasında Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) giden Bulut, ismini dahi duymadığı bir firma tarafınca 8 ay sigortalı olarak gösterildiğini bu kapsamda da yersiz ödeme sebebiyle maaşın kesildiğini öğrendi.

182 BİN TL PRİM BORCU ÇIKTI

Kendi imkanlarıyla prim satın alarak SGK’ya giden Bulut, bu seferde maaşının düştüğünü ve kendisine yapılandırmadan dolayı 182 bin 670 lira prim borcu olduğunu belirtti. Banka ve resmi kurumlar haricinde ayrıntılarını kimselerle paylaşmadığını belirten Bulut, yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yardım istedi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

Yaşadığı mağduriyeti göz yaşları eşliğinde anlatan Saniye Bulut, şu tabirleri kullandı;

*Ben 2014 yılından beri emekliyim. Geçen yıl emekli maaşım durduruldu. İstanbul ilinin Bağcılar ilçesinde bulunan Güneşli Toplumsal Güvenlik Kurumu’na niye durdurulduğuna dair müracaat ettik.

*Yersiz ödemeden dolayı olduğunu belirttiler. Benim detaylarımi çalıp da beni 8 ay sigortalı göstermişler. O devirde benim BAĞ-KUR’um da vardı. Ben gittim prim satın aldım SGK’ya verdim.

*Hem maaşımı düşürdüler birebir vakitte bana 96 bin lira borç çıkardılar. Bana söylemiş oldukleri şu; ‘Her ay maaşının dörtte birini keseceğiz’ 15 ay kestiler. 15 aydan daha sonra bir daha yapılandırmadan dolayı bana avukat parası, verdikleriyle birlikte faiziyle 182 bin 670 lira borç çıkardılar. Yapılandırma yapın, deniliyor.

*Yapılandırma yapsam iki ayda bir 8 bin küsur lira yatırmam lazım 2 bin 300 lira maaş alıyorum. Peşin yatırsam, nasıl olacak? Kredi ile alıp oturduğum bir dairem var. Öbür da bir şeyim yok benim bu borcu yatırmam mümkün değil. Ne yapacağımı şaşırdım.

“ÖYLE BİR YERDE ÇALIŞMADIM”

Kendisine bu badireyi yaşatan firmanın vergi ve SGK borcunun bulunduğunu argüman eden Bulut, “Bunu yapan bir firmaymış, ben o denli bir yerde çalışmadım da bilmiyorum da. Araştırdık, sorduk. Bu firmanın vergi dairesine vergi borcu ve SGK’ya pirim borcu da varmış. Benim üzere bir sürü insanı oraya kaydetmişler. Firma yok ortada. Kim, nasıl yapmış, bilmiyorum. Bilgim o denli insanların eline nasıl geçmiş? Banka ya da bir kurum haricinde detaylarımi kimselerle paylaşmadım” diye konuştu. İHA