Emre Belözoğlu’ndan “Hagi mi Alex mi?” sorusuna karşılık

tesbih

New member
Emre Belözoğlu’ndan “Hagi mi Alex mi?” sorusuna karşılık Medipol Başakşehir’de Aykut Kocaman’dan boşalan koltuğa geçen ve çıktığı 5 maçta da galip gelen Emre Belözoğlu, yayıncı kuruluşun sorularını yanıtladı.

Başakşehir’in 5’te 5 yapmasının ana faktörünün sorulması üzerine Emre Belözoğlu, “Büyük fotoğrafta bunu büyük bir muvaffakiyet olarak goremeyiz. Başakşehir üst üste galibiyetlere alıştırmış. Fakat son sene problemli bir periyot hayatıştı. Oyuncuların potansiyelinin farkındaydık. Birinci geldiğimizde de bunu da lisana getirmiştim. Biz küçük dokunuşlarla, onları yanlışsız vakitte, gerçek yerde oynatarak, oynatmak istediğimiz oyunu yanlışsız anlatarak… Futbol artık dünyada diğer bir yere gidiyor. Matematiğini bilirsiniz. Ya da futbolu fazlaca yeterli bilebilirsiniz. Fakat futbolu anlatma işi diğer bir yetenek. Ben ve arkadaşlarım bilhassa son bir ayda tahlillerimizi yaparak gerçek ilerledik. Bunun da karşılığını aldık. Bunda en büyük itici gücümüz de oyuncu kalitemiz oldu. Bu gelişimde en büyük güç onların” cevabını verdi.

“HANGİ TEKNİK YÖNETİCİ?”

Fatih Terim, Luis Aragones, Roberto Mancini üzere isimlerle çalıştığının hatırlatılması üzerine genç teknik yönetici, “Futbolculuğuma bütün teknik erkeklerin katkısı oldu. Hepsini güzel hislerle anmak istiyorum. Lakin teknik adamlık yolunda bir daha çalıştığım isimlerden etkilendim. Şimdiki teknik adamlarla alakalı kendi grubumla fikirler üretiyoruz. Bu bir gelişim süreci. Uygun bir başlangıç yaptık. Yeterli yoldayız. Lakin bu yolda kendinizi güncellemeniz, yenilemeniz gerekecek. Tek başına bir iş yapamazsınız. Güzel bir takımınız olması gerekiyor. Başakşehir’e imza attığım birinci günde bu ülkenin yetiştirdiği en düzgün teknik adamlardan biri olmak istiyorum demiştim. İnşallah bunu paylaşacağım günler yaşarız. Teknik adam olarak biroldukca isimden etkilendim. Fakat bir isim vermem hakkaniyetli olmaz” sözlerini kullandı.

“HAGI Mİ ALEX Mİ?”

Galatasaray’da Gheorghe Hagi, Fenerbahçe’de Alex ile oynayan Emre Belözoğlu’na iki oyuncuyu kıyaslaması soruldu. Galatasaray’da birinci oynadığında 16 yaşında olduğunu söyleyen Emre Belözoğlu mevzuyla ilgili şu biçimde konuştu,

“Hagi kadar öteki oyuncuların da üzerimde katkısı oldu. Çok uygun bir takımımız vardı. Fatih Terim’in de gücü yüksekti. Fatih Terim de herkesi geliştirmek isteyen bir teknik adamdı. Hagi’nin katkılarını hiç bir vakit inkar edemem. Beni birebir çalıştırdı. Oyunumun gelişmesi için, agresifliğimin artması için geliştirdi. Topu atmam, saklamam için geliştirdi. Bu gelişim sürecinde bana hayli katkıları oldu. Çok büyük bir profesyoneldi.

Hagi Alex kıyaslamasını bana soruyorlar. Beşerler taraflar, taraftarlar. O denli bakıyorlar oyuna. Bunu da fazlaca doğal karşılıyorum. Ben ikisiyle de birlikte oynadım. Alex, Fenerbahçe tarihinin gördüğü en büyük oyuncu. Bence Türk futbol tarihinin gördüğü en büyük oyuncu da Hagi. Ona o denli bakmak, benim tarafımdan daha hakikat. Ancak ikisini birbirinden ayırt etmek, birini öne koymak… Az evvelki sözlerimden bir tanesi daima hakkaniyetti. Beşerler sözleri öteki yerlere çekiyor. Bu da beni rahatsız eder. İkisi de benim için fazlaca bedelli epey büyük oyuncular.

Mesleğim için daima kıymetli kalacaklar. İkisini birbirinden ayırt etmek, birisi daha büyük demek epey yanlışsız değil. Yanlış bir yere gdolayır. Benim çalıştığım oyuncular içinde Hagi’yi her vakit başka bir yere koymuşumdur.”