EPDK akaryakıt depolama tanımlarını düzenledi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
EPDK akaryakıt depolama tanımlarını düzenledi Güç Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Aliağa Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi, Hoş Güç Akaryakıt AŞ ve Shell&Turcas Petrol AŞ’nin akaryakıt depolama tesislerine ait iletim ve depolama tarifeleri tadil edildi.

EPDK’nin bahse ait kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Hoş Güç Akaryakıt AŞ’nin PİL/1266-2/22636 sayılı iletim lisansı kapsamında Aliağa, İzmir’de faaliyette bulunan Aliağa Akaryakıt ve Depolama ve Dolum Tesisi’ndeki yüklenmiş ve varış mahalleri yahut taşıma arasına bakılırsa iletim hizmet bedelinin, metreküp başına akaryakıt cinsleri, motorin ve havacılık yakıt çeşitleri için 0,48 lira olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Aliağa Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi’ne ait depolama tarifesi de tadil edildi. Bu kapsamda, günlük depolama hizmet bedelinin metreküp başına akaryakıt, motorin, biyoyakıt ve havacılık yakıt cinsleri için 1,58 lira olarak uygulanmasına karar verildi.

Ayrıyeten, DEP/2066-1/25885 sayılı depolama lisansı kapsamında Shell&Turcas Petrol AŞ’nin Antalya’da bulunan Antalya Terminaline ait depolama tarifesi tadil edildi. Bu tesiste günlük depolama hizmet bedeli metreküp başına akaryakıt, motorin ve havacılık yakıt cinsleri için 0,72 lira olarak belirlendi.

Öte yandan, Güç Piyasası Düzenleme Konseyi’nin 31 Mart’taki toplantısında, ilgili kanunun 17. hususu dördüncü fıkrasına eklenen “bu abone kümeleri için elektrik gücü tüketim ölçüsüne bakılırsa farklı” kararının ticarethane aboneliği ile ilişkilendirilen lisanssız elektrik üretim tesislerine uygulanmasına ait olarak, üreticilerin özgür tüketici olup olmaması ve mahsuplaşmasının saatlik yahut aylık olarak yapılması içinde rastgele bir ayrım yapılmaksızın üreticilere dönecek muhtaçlık fazlası elektrik gücü bedeli için kademeli tarife temel alınarak uygulama yapılmasına karar verildi.

Ayrıyeten saatlik mahsuplaşma süreci kararında tüketimin, üretimi geçmesi halinde saatlik mahsuplaşma süreci sonucunda elde edilen net tüketim kıymeti üzerinden kademeli tarife uygulanmasının yapılması kararlaştırıldı.

Aylık mahsuplaşma kapsamındaki tesislerde mahsuplaşmamış ham tüketim bedelleri temel alınarak tüketiciler ve tedarikçiler için kademeli tarife kapsamında uygulama yapılacak.