EPDK’ye elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
EPDK’ye elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi Taslak halindeki düzenlemenin yakında TBMM’ye gelmesi beklenirken, düzenleme kapsamında (Enerji Piyasaları İşletme AŞ) EPİAŞ tarafınca işletilen Borsadaki güç fiyatlarının maliyet bazlı fiyatlandırılmasına ait EPDK’ye yetki verilecek.

bu türlü mesela tüm dünyada artan doğalgaz meblağları sebebiyle elektrik üretim maliyetleri düşen ve talebin arttığı ithal ya da yerli kömür, güneş, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal üzere elektrik üretilen alanlara tavan fiyat uygulanacak.

Bu yetkinin, EPDK’ye 6 ayla hudutlu olarak verilmesi planlanıyor.

Fiyatlar nasıl belirleniyor?

EPİAŞ tarafınca işletilen güç borsası, Piyasa Takas Fiyatı’ndaki (PTF) arz ve talep istikrarına göre bir sistemle işletiliyor. 21 elektrik tedarik şirketi müşterilerine satmak üzere her gün gereksinimleri olan elektrik ölçüsünü PTF’ye giriyor.

Güç borsasında fiyatlar arz ve talep istikrarına nazaran gün gün, saat saat değişkenlik gösteriyor. Hayata geçecek düzenleme ile EPDK eser bazında tavan fiyat belirleyerek tüm üreticilerin güç borsasında eser satabilecekleri tavan fiyatı kendisi belirleyecek.

bu türlü dağıtım şirketlerinin üreticiden alacağı elektrik fiyatlarının EPDK’nin denetiminde olmasıyla, hanelere ve endüstriye ulaşan elektrik fiyatlarının denetim altında tutulması ve ani fiyat artışlarının ortadan kalkması hedefleniyor. Sistemin yakın vakitte devreye alınması ile bu yaz oluşması olası elektrik talebi artışları karşısında fiyatların denetim altında tutulması hedefleniyor.