Erdal Keser’den çok konuşulacak Stefan Kuntz yorumu

tesbih

New member
Erdal Keser’den çok konuşulacak Stefan Kuntz yorumu Bir devir Ulusal Gruplar Yurt Dışı Teknik ve İdari Sorumlusu olarak vazife yapan ve Alman futbolunu yakından takip eden Erdal Keser, A Ulusal Grup’ta yaşanan son gelişmeleri kıymetlendirdi. Stefan Kuntz tercihine şaşırdığını belirten Keser, “A Ulusal Ekip’te Alman ekolünü benimseyen bir küme olacak” dedi.

– Türkiye Futbol Federasyonu’nun Şenol Güneş’in yerine Stefan Kuntz’u A Ulusal Kadro’nun başına getirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu karar sizi şaşırttı mı?

Bir evrede şaşırttı. Zira ben daha epeyce Joachim Löw’ün gelmesini bekliyordum. Lakin Kuntz da makûs bir tercih değil. Yenilikçi hocaları temsil ediyor. Değişim getirebilecek çalışkan biri. Hamit (Altıntop) ile birlikte etrafındaki takımı yeterli kurması lazım. Futboldan anlayan ve eğitime bedel veren insanların orada olması sevindirici.

Kuntz ve grubunun rahat çalışabilmesi için dışarıdan müdahalelerin olmaması gerekir. Fakat bunu sıkıntı görüyorum. Zira bir-iki maç berbat sonuç alınsın dışarıdan bir daha ‘hıı mıı’ diye sesler çıkar. Bıraksınlar bunları…Futbolun ortasından gelen beşerler bu işle uğraşsınlar.

– Kuntz’un Türkiye’yi çalıştıracak kadar kâfi deneyimi olmadığı istikametinde tenkitler var.

Bugüne kadar orada nazaranv yapan birtakım arkadaşların da pek fazla deneyimleri olduğunu söyleyemeyiz. örneğin Abdullah Avcı’nın da deneyimi yoktu. Burada deneyim değil de baş yapısı ve genç jenerasyonla içli dışı olmak kıymetli. Onları anlamak, motive edebilmek epey değerli. Kuntz’un bunları yapabileceğini düşünüyorum. Lakin Türkiye’de ona vakit verilir mi? Bir-iki maç makus giderse çabucak onu eleştirir miyiz? Türkiye’nin bu olumsuz yapısını herkes biliyor. Kuntz’un en büyük sorunu lobisi yok. Bunun sebebi de; bu nazaranvin yabancı bir hocaya verilmesi ve Kuntz’un deneyimsiz olması.

– Hamit Altıntop sizinle hoca tercihi konusunda fikir alışverişinde bulundu mu?

Hayır. Hamit artık o sonucu kendi verecek bir konumda. Futbol Federasyonu idare konseyinde. Eski bir ulusal futbolcunun bu biçimde bir vazifede olması Türk futbolu ismine sevindirici bir gelişme. İnşallah bu fırsatı düzgün kıymetlendirir. Zira bizim 30-40 yıl evvel elde edemediğimiz gücü fazlaca şükür ki Hamit yakaladı. Umarım tam yetkiyle çalışabilir.”

– Kuntz’un yardımcıları içinde Türk olarak bir tek Kenan Koçak var. O da yalnızca Almanya’da çalışan ve Muhteşem Lig’i tanımayan bir antrenör. Bu durum sizce bir handikap mı?

Bence değil. Almanya’dan birisinin o nazaranvde olması daha uygun. aslına bakarsanız A Ulusal Ekip’te Alman ekolünü benimseyen bir küme olacak. Hamit, Alman futbolunu Türk futbolundan daha uygun bilen biri. Bu takıma Ümit Ulusal Ekip’te bakılırsav yapan Türk hocalar da takviye verecek. Ayrıyeten ben Kenan Koçak’ın Almanya’da başarılı olduğunu düşünüyorum. O grupta bulunması yanlışsız bir karar.

“ARTIK GURBETÇİLERE UMUT BAĞLANMAMALI”

– Son senelerda daha epeyce Almanya ve Hollanda’da yetişmiş gurbetçi futbolcularla A Ulusal Ekip takımı oluşturulduğu için tartışmalar yaşanıyor. Kuntz’un gelişiyle birlikte bu gelenek devam edecek üzere gözüküyor. Siz ne dersiniz?

İşte en kıymetli husus bu. Hamit’in en büyük vazifesi Türkiye’deki sistemi değiştirmek. Türkiye’deki alt yapıyı nasıl güçlendirebilirim, Türk antrenörlerini nasıl eğitirim hesabını yapmalı. Evvelce olduğu üzere Almanya’dan gelsin, Hollanda’dan gelsin, oradan gelsin denmemeli. Bu muvaffakiyet değil ki. aslına bakarsan Avrupa’da futbolcu yetişiyor. Hamit’in asıl bakılırsavi Türk futbolculara paha verip onların gelişmesini ve Ulusal Kadrolara kadar yükselmelerini sağlamak. Birebirini da hocalar yapmalı. Hani diyoruz ya hocalar yanlarındaki antrenörleri eğitmiyorlar. İşte burada da sorumluluk Hamit de. Artık Türkiye’deki teknik adamlar yanlarında antrenörler eğitsinler. Onları piyasaya sürsünler. Bu da bir vazife olsun. Evvelce bu yapılmıyordu.

– ‘Teknik yöneticiler antrenör yetiştirmiyor’ görüşünüze istinaden yeni bir soru geldi aklıma. Antalyaspor’da forma giyen Nuri Şahin’in 33 yaşında futbolu bırakıp ekibin teknik sorumlusu olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğal ki direkt Harika Lig’de teknik yöneticilik yapacak olması insanı şaşırtıyor. Fakat buna misal bir olay Almanya’da da yaşanmıştı. Matthias Sammer yapmıştı bu biçimde bir şey. Başarılı olan antrenörler çıkabiliyor. Nuri Şahin, maç oynanırken her vakit kadrosu yöneten bir futbolcu tipiydi. Demek ki Nuri, şimdiden yolunu çizmiş. Ben bu sonucunı fazlaca beğendim. İnşallah başarılı olur. Türk futbolu genç bir hoca kazanır.

– Pro-Lisansı olmadan grup çalıştırmasını gerçek bulmayanlar var. Emre Belözoğlu da Fenerbahçe’nin başına geçerken benzeri tenkitlere maruz kalmıştı.

Biliyorsunuz prosedürleri…Yanına lisansı olan bir teknik yöneticisi alıyorsun daha sonrasında 1-2 yıl ortasında pro-lisansını yaparsın. O bir sorun değil. Lakin bu vakitte nazaranve ısınması kıymetli. Ayrıyeten Antalyaspor’un ne maksadı var ki? Amacı birinci 5 ile 10 içinde yer almak. Nuri de bunu yapabilecek kapasitede. Onun için bırakalım gelişsin. Uzun yıllar Antalyaspor’da kalarak kadrosu birinci 3’e sokmaya çalışsın. daha sonrasında da şampiyonlukları düşünsün. Ben bu biçimde hamasetli kararlara epey seviniyorum. Düşünün 27. defa bir ekip değiştiren bir antrenör gelse daha mı âlâ olacaktı? Yahut her sene grup düşürmesine karşın ilgi nazarann bir hocanın mı gelmesi daha düzgün? Yeni isimlere talih verilmesini her vakit desteklerim.

Kaynak: Ajansspor / Ahmet Uykan