Eski rekortmen atlet Ayaz, TAF başkanlığına adaylığını deklare etti

tesbih

New member
Eski rekortmen atlet Ayaz, TAF başkanlığına adaylığını deklare etti Eski ulusal atlet ve rekortmen atlet Necdet Ayaz, Türkiye Atletizm Federasyon (TAF) Başkanlığına aday olduğunu deklare etti.
Türkiye Atletizm Federasyonu, 31 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde başkanlık seçimine gidecek. Gelecek ay gerçekleştirilecek seçimler öncesinde lider adayları da adaylıklarını açıklamaya başladı.
Eski bir rekortmen atlet olan ve daha evvel Gençlik ve Spor Eski Vilayet Müdürlüğü misyonunda de bulunan Necdet Ayaz, Türkiye Spor Müellifleri Derneği’nin (TSYD) Levent’te bulunan merkez binasında basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek, TAF Başkanlığına aday olduğunu belirtti.
Atletizm sporunun meselelerini ve bu sıkıntıları nasıl çözeceklerini uygun bildiklerini tabir eden Necdet Ayaz, “Spor bir oyundur ve kuralına bakılırsa oynanmalıdır. Ben, 1975 yılında atletizme başladım. Merkeze uzaklığı 22 kilometre olan merkeze koşarak masraf ve idman yapardım. Atletizm yapmasaydım, Elazığ’da yaşadığımız ilçeyi bile nazaranmeyebilirdim. Ben atletizm yardımıyla hem Türkiye’nin her yerini görme talihi yakaladım, birebir vakitte dünyada biroldukca ülkeye gittim. Bu niçinle ben, atletizme borçlu biriyim. Bu borcumuzu ödemek istiyoruz. Aralar koordinatörlüğü yaptım, idare heyeti üyeliği yaptım, her yaptığım misyonda oluşturduğum grupla kıymetli işlere imza attık. 5 vilayette de Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü olarak bakılırsav yaptım. Olimpiyatların akabinde federasyon seçimi yapılacağı belirtildi. 3 ay ortasında gerçekleşecek. Son olarak 31 Ekim-1 Kasım olarak seçimin yapılacağı belirtildi. Ben de topluluğun önde gelen isimleri ve dileğiyle aday olmaya karar verdim. Biz problemleri ve tahlilleri biliyoruz. Bu seçimden fazla bir yarış. Ben de sporcuyum ve bu yarışa gireceğim. Bir yarışı kaliteli kılan sayısal oldukçaluk ve iştiraktir. Kimi federasyonlarda olduğu üzere, bizim federasyonumuzda da Danıştay sonucu uygulansa ve fazlaca kişi yarışa girebilse. Ben adaydan çok aday adayıyım. Zira delege sayısının yüzde 15’i kadar imza toplanması gerekiyor. Fakat delegelerin kim olduğunu çabucak hemen bilemiyoruz. Ülke olarak spora fazlaca hoş kazanımlar sağlandığını biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın da spor kökenli olması, bizler için büyük talihtir. Bu doğrultuda tesisleşme ve imkan açısından büyük yol kat ettik. İmkan derken bütçeden bahsediyorum. Ancak bu bütçe gerçek kullanıldı mı? Gerçek kullanılsaydı, Olimpiyatlardan madalya ile dönülürdü. Biz, bir yola çıktık ve yola çıktığımız grubu de önümüzdeki süreçte açıklayacağız. Önceliğimiz 3-12 yaş içindeki çocuklara yönelik oyun kümeleri oluşturmak ve gelecekteki şampiyonların bulunması olacaktır. Bunun yanında dopingle çaba konusunda ‘Sıfır tolerans’ sloganına bağlı hareket edeceğiz. Memleketler arası bağlantılarımızı saygın biçimde yürüteceğiz. İnşallah kurallar uygun sarfiyat ve biz de grubumuzla ne kadar hoş şeyler yapabileceğimizi herkese göstermek isteriz” tabirlerini kullandı.
Aday olabilmek için delege sayısının yüzde 15’i kadar imza toplanması gerektiğine dikkat çeken Ayaz, “300 delegeyi aşmayacak biçimde kural var. Bunun yüzde 15 imzasını toplayabilmemiz lazım. Danıştay’ın sonucunı oylayıp resmi gazetede yayımlatan federasyon, bu sayıdan muaf. Yalnızca yüzde 15 imzanın haricinde, aday olacakların bir de aşikâr bir bedel yatırması gerekiyor” diye konuştu.