Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde ‘ÖMK’ gerginliği

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde ‘ÖMK’ gerginliği Eskişehir’de Eğitim Sen, Eğitim İş, TEÇ-Sen ve Anadolu Eğitim Sen liderleri Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) ile ilgili Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmak isteyince müdürlüğün güvenlik amirinin pürüzüyle karşılaştı. Açıklamanın yasal olmadığını tabir eden güvenlik amiri ile sendika liderleri içinde kısa vadeli arbede yaşandı. Sivil polislerin ortaya girmesiyle sendika liderleri açıklamasını yapabildi.

Eğitim Sen, Eğitim İş, TEÇ-Sen ve Anadolu Eğitim Sen’in Eskişehir şube liderleri, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili basın açıklaması yapmak istedi.

SENDİKA LİDERLERİNİN AÇIKLAMA YAPMASINI ENGELLEMEK İSTEDİ

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde güvenlik amiri olarak bakılırsav yapan sivil savunma uzmanı Olcay Yılmaz isimli çalışan, sendikacıların kamu kurumu önünde açıklama yapmasının yasal olmadığını söz ederek müdürlük bahçesini boşaltmalarını istedi.

Ancak sendika liderleri, güvenlik amirine daha evvel Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen liderlerinin müdürlük önünde basın açıklaması yaptığını hatırlatarak basın açıklamasını okumak istedi.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Lideri Faik Alkan, basın açıklamasını okumaya başladığı sırada, güvenlik amiri Yılmaz, açıklama yapmak isteyen Alkan’ı merdivenlerden aşağıya ittirdi. Alkan müdahale daha sonrası düşmek üzereyken kendisini Eğitim İş Şube Lideri Hüseyin Yurtman tuttu.

GERGİNLİĞİ POLİS YATIŞTIRDI

Sendika liderleri ile güvenlik amiri içinde ondan sonrasında kelamlı tartışma başladı. Ortaya giren sivil polisler gerginliği büyümeden yatıştırdı. Sendikacılar yaşanan gerginliğin ardandan basın açıklamasını merdivenlerin başında yaptı. Eğitim Sen Şube Lideri Faik Alkan, kendisini ittiren Olcay Yılmaz hakkında hata duyurusunda bulunacağını tabir etti.

“SENDİKAL FALİYETİ ENGELLEMEK SUÇTUR”

Basın açıklamasında 2 Kasım günü öğretmenlerin grev sonucu aldığını söz eden Alkan şunları söylemiş oldu:

“Uluslararası mukaveleler ve iç hukuk süreçleri sendikal bir hareket olan iş bırakmayı yasal garanti altına almıştır. Bilakis sendikal faaliyeti engellemek hatadır. Siyasal iktidarın imkânlarından yararlanan, Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen, taraflarını ve saflarını eğitim çalışanlarından yana değil iktidardan yana koymuş durumdadır.

Bugün, ÖMK, 3600 ek gösterge, misyonda yükselme konusunda adaletsizlik eğitim çalışanlarını bölmektedir. Son dört yıldır tartışılan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik meselelerine tahlil üretmeyen, eşit işe eşit fiyat unsurunu ortadan kaldıran, öğretmenler içindeki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren ÖMK düzenlemesine yönelik ağır yansılara karşın geri adım atılmamaktadır.

2 KASIM’DA TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI BİR GÜNLÜK İŞ BIRAKMA HAREKETİ YAPACAK

19 Kasım tarihinde gerçekleşecek meslek imtihanının derhal iptal edilmeli. Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş meblağında ödenmeli. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sonunun üzerinde bir fiyat artışına ait düzenleme yapılmalı.

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmeli. Ortak taleplerimize yönelik rastgele bir adım atılmaması halinde, 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının iştiraki ile bir günlük iş bırakma hareketi yapılacaktır. Buradaki talepler yalnızca ortak metne imza atan eğitim sendikalarının değil, tüm eğitim işçilerinin taleplerdir.”