Eskişehir’in ‘ölüm yolları’ TBMM’de bir daha gündemde

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Eskişehir’in ‘ölüm yolları’ TBMM’de bir daha gündemde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, memleketler arası mutabakatların görüşüldüğü TBMM Dışişleri Komitesi’nde Eskişehir’de binlerce ölümlü kazanın yaşandığı ‘ölüm yollarını’ gündeme getirdi.

‘YÜZLERCE ÖLÜMLÜ KAZA YAŞANDI’

Çakırözer, Kurula katılan Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’na Afyon-Kırka-Seyitgazi yolu ile Eskişehir-Alpu-Mihallıçcık yolunun ne vakit tamamlanacağını sordu. Meclis’te Genel Kurul’da, bütçe görüşmelerinde, komitelerde tekraren gündeme getirilmesine karşın yolların hala tamamlanmamasına reaksiyon gösteren Çakırözer, “Bu yollarda her yıl yüzlerce ölümlü kaza yaşanıyor. İnsanlarımız ömürlerini yitiriyor. Artık kâfi, bu yolları bitirin” dedi.

‘SADECE ESKİŞEHİRLİLER KULLANMIYOR’

Meclis’te ‘ölüm yolu’ olarak isimlendirilen bu yolların bitirilmesi için tekraren davette bulunduğunu aktaran Çakırözer, “Afyon-Kırka-Seyitgazi yolu, Eskişehir-Alpu-Beylikova- Mihallıçcık yolu yıllardır tamamlanmadı. Bütçede söylüyorum, Genel Konseyde söylüyorum. Bendilk evvelki senelerda da Milletvekillerimiz tekraren gündeme getirmiş. Ancak hala dikkate alan yok. Bu kadar duyarsızlık artık kâfi. Zira yalnızca Eskişehirliler değil on binlerce insanımız Afyon-Seyitgazi-Kırka yolunu kullanıyor.

Bu iktidar, Afyon vilayetinden çıkıp da Gazlıgöl’e kadar çift gidiş, çift geliş kaymak üzere yol yapıyor bu yol Eskişehir vilayet hududunda mevt yoluna döndürüyorsa ve davetlerimize duyarsız kalınıyorsa bunu kabul edemeyiz. Eskişehir’in şu anda en çok mevt yaşanan yolu, bu Afyon-Kırka-Seyitgazi yoludur. Hele kışın neredeyse her gün kaza oluyor bu yolda. Topu topu yapacağınız 30-40 kilometre yol. Artık Eskişehir’imizin bu vefat yollarına de el atın” diye konuştu.

‘YAPACAĞIZ DİYORSUNUZ, SEÇİM BİTİNCE UNUTUYORSUNUZ’

Eskişehir-Alpu-Mihallıçcık yolunu da Karayolları Genel Müdürü Uraloğlu’nun gündemine getiren Çakırözer, yolun ne vakit tamamlanacağını sordu. Çakırözer, “Eskişehir’de bir daha Eskişehir-Alpu-Beylikova-Mihalıççık yolu yapacağız deniyor. Seçim vakti kamyonlar geliyor, çalışma yapılıyor, daha sonrasında seçim bittiği anda onlar da ortadan kayboluyor. Bunlar kabul edilemez. Bu mevzuda ben parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimizden dayanak istiyorum” dedi.

‘KESİN TARİH YENİDEN YOK!’

Çakırözer’e cevabında Afyon-Kırka-Seyitgazi yolunun ne vakit yapılacağına ait kesin tarih vermeyen Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu projenin bitirilmesinin akabinde yolun yatırım programına alınarak yapılmasının planlandığını söylemiş oldu. Uraloğlu, yaklaşık 40 kilometrelik Eskişehir-Alpu karayolu genişletme çalışmasının da iki kilometrelik kısmın bitirildiğini açıklayarak, çalışmalara devam edeceklerini belirtti.