“EÜAŞ’ın elektrik alım ihale sürecinde piyasa dinamikleri bozulmamalı”

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
“EÜAŞ’ın elektrik alım ihale sürecinde piyasa dinamikleri bozulmamalı” Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), 1 Nisan 2022 ile 31 Aralık 2025 tarihleri içinde mevzuat gereği satın alacağı elektriğin en büyük kısmını yerli kömüre dayalı elektrik üreten şirketlerden temin edeceğini deklare etti. EÜAŞ’ın alacağı elektriğin 150 milyar kWh’lık kısmı yerli kömüre dayalı elektrik santrallerinden temin edilecek.

Bloomberg HT’ye konuk olan Elektrik Üreticileri Derneği İdare Heyeti Lideri Cem Aşık, Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) güç maliyetlerini dengelemek için yerli kömürle üretim yapan termik santrallere ait düzenlemesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Aşık, elektrik alım ihale sürecinde piyasa dinamiklerinin içerisinde kalınması gerektiğini belirttiği konuşmasında, bu süreç boyunca ikili mutabakatların bozulmaması ve yatırımcıyı korkutmayacak adımların atılması gerektiğini söylemiş oldu.

EÜAŞ’ın 5 farklı ihaleliyle kaynak çeşidi bazında tedarikçilerin de girmesine müsaade edecek biçimde ihaleye çıktığını belirten Aşık, ihalelerin başarılı olmasını istediklerini ve üreticilerin düşük maliyetli elektrik sunmak için “elinden geleni yaptığını” söylemiş oldu.

Uzun vadeli olarak ihaleye teklif verecekler açısından fiyat eskalasyonun metodolojisi hakkında değerlendirmede bulunan Aşık, “Eskalasyon her kaynak tipi için farklı değerlendirildi. Orada olabildiğince her kaynaktan yapılan üretimin temel artış noktaları kapsanmaya çalışıldı. Yerli kömür santrallerinde bakım ve yedek kesim sarfiyatları dolar bileşeninin oranına göre belirlendi.” dedi.

Aşık, ihale konusunda uygulanacak olan mevzuatın devamlılığı konusuna ait şu tabirleri kullandı.

“Kanun 6 aya kadar diyor. Teorik olarak tekrar yeniden uygulanabilir lakin savaşın gidişatı hayli kıymetli. Onun getirdiği ekstra bir problem var. O köpük ortadan kalktığı vakit temelde muhtaçlığı olan tüketiciyi desteklemeye mevzu geldiği vakit tekrar kullanılmasına gereksinim olmayacağını düşünüyoruz. Yani piyasa kendi ortasında birbirini destekleyecek hale gelecektir.”