Faizi indirmek için evvel ülke riski azaltılmalı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Faizi indirmek için evvel ülke riski azaltılmalı Yüksek faiz ve enflasyondan kurtulmak için Türkiye’nin risklerinin azaltması gerektiğini belirten ekonomist Mahfi Eğilmez, “Riskleri düşürecek adımları atarsak inanç kaybını onarmış ve olumsuz beklentileri olumlu hale dönüştürerek kurlarda gerileme sağlamış oluruz” dedi.

Türkiye’nin büyümesini sağlayabilmek için faiz indirimini gündemine alan iktidar, son devirlerde yüksek enflasyonun sorumlusu olarak kimi çevrelerin uyguladığı fahiş meblağları görüyor. halbuki iktisatçılar, Türkiye’nin artan risklerinin azaltılmasının enflasyonun gerilemesine, faizlerin düşmesine yardımcı olacağını lisana getiriyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bloğunda yayımladığı yazıda, sırf fiyat artışlarını ya da enflasyonu çözmek için değil, bütün ekonomik sıkıntıları çözmek için yapılması gerekenin evvel yüksek ülke riskine niye olan problemleri belirleyip onların tahliline girişmek olduğunu belirterek, “Çünkü ülke riskimiz (CDS primi) 430 baz puana yakın bir seviyede bulunuyor. 300 baz puanın üzerinde CDS primi kelam konusu olduğunda o iktisadın çok riskli olduğu kabul ediliyor. Bu durumda sorunun temelinde meblağların değil risklerin fahişliği var. bu biçimde riskleri düşürecek adımları atarsak itimat kaybını onarmış ve olumsuz beklentileri olumlu hale dönüştürerek kurlarda gerileme sağlamış oluruz. Kurlar gerileyince ithal girdi maliyetlerindeki artışlar durulur, fiyat artışları geriler, enflasyon düşer. Ve sonunda faizleri indirmekte sorun kalmaz” yorumunu yaptı.

KARŞITINDAN BAŞLADIK

Yüksek ülke riskinin, inanç kaybı, olumsuz beklentiler, kurlardaki yükseliş, ithal girdi maliyetlerindeki artış, fiyatlardaki artış, enflasyonda artış, faizlerde artış üzere zincirleme sürecin bir modülü olduğuna dikkat çeken Eğilmez şunları yazdı: “Enflasyon, faiz bağlantısının tahlili için yıllardır denklemin son iki kademesinden, üstelik onu da zıt çevirerek başladığımız için olayı çözemedik. Artık yüksek fiyat problemini yani denklemin sondan üçüncü evresinde yer alan fiyatlarda artış problemini piyasaya müdahale yoluyla bastırıp, enflasyonda artış kademesini çözmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki; bu mümkün değil. Bunu geçmişte tekraren denedik, olmadı. bir daha olmayacak.”

Mahfi Eğilmez

Üretici fiyatlarındaki yükselişi de tahlil eden ekonomist Mahfi Eğilmez şu değerlendirmeyi yaptı: “Üretilen bir malın arz fiyatını belirleyen ögelerin başında maliyetler gelir. Üretim maliyetleri ortasında en değerli kalemlerden birisi üretim için kullanılan mazot, doğal gaz, elektrik ve gübre hammaddesi üzere üretim girdileridir. Şayet bunların kıymetli bir kısmı ithal ediliyorsa bu biçimde kur yükseldiğinde üretim maliyetleri de yükselir. bu biçimde da fiyatlar yükselir. Üreticinin maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmasını engellemek için ithalat yolunu seçerseniz, kısa vadede meblağları denetleseniz bile orta vadede üretici üretimden vazgeçer ve fiyatlar daha da yükselir.”