Fenerbahçe’de Sertaç Komsuoğlu’ndan TBF’ye sert reaksiyon

tesbih

New member
Fenerbahçe’de Sertaç Komsuoğlu’ndan TBF’ye sert reaksiyon Fenerbahçe’nin ING Basketbol Üstün Ligi play-off final serisinde Anadolu Efes’e deplasmanda 95-73 kaybettiği maçın akabinde, sarı-lacivertli kulübün basketboldan sorumlu yöneticisi Sertaç Komsuoğlu, Sinan Fazilet Spor Salonu’nun çıkışında basına açıklamalarda bulundu. Türkiye Basketbol Federasyonu’nu sert sözlerle eleştiren Komsuoğlu, kelamlarına şöyleki başladı:

“Takımı çekmeyi düşündük, kendi ortamızda değerlendirdik ancak bu biçimde bir şey yapmadık. Evvel maça dönmemiz lazımdı. Biz, Fenerbahçe olarak basketbola erkekler ve bayanlarda epey önemli yatırım yapıyoruz. Bu manada Türkiye Ligi’nin kalitesini arttırmak için her türlü imkanımızı seferber ediyoruz ancak geldiğimiz noktada kaygılarımız var. Dönem başından beri birtakım konularda federasyona düşüncelerimizi belirttik. Karşıyaka maçından daha sonra federasyonun en yetkili isimlerinin bizi arayıp ‘Haklısınız, bu hakemler tekrar dönem boyunca vazife alamayacak’ dediği hakemler üç hafta daha sonra yine maç yönetmeye başladı. Biz samimiyet arıyoruz. bir daha büyük yanlışlar yaptılar, biroldukca grubu yaktılar. Biz Fenerbahçe’ye özel bir şey istemiyoruz, istemedik. Lakin bu işin tadı kaçtı.”

“VESELY’E BİR ‘TAHRİK’ OLAYI VAR”

Komsuoğlu, müsabakada soyunma odasına gönderilen Fenerbahçeli Jan Vesely’nin hakemler tarafınca tahrik edildiğini savundu:

“Maça baktığınızda doğal ki eleştirilecek taraflarımız var ancak niçinse hakemler, Jan Vesely elini kaldırsa, başını çevirse faulle cezalandırıyorlar. Biz bunu birinci kere hayatıyoruz. Ankara’da Türk Telekom maçında başlayan bir seridir bu. Jan Vesely’e bir ‘tahrik etme’ olayı var. Tıpkı şeyi rakip gruptan birisi yaptığında maalesef hiç bir şey olmuyor. El ele, kol kola geziyorlar. Bu tahriklerin kararında, bizim çocuklar da buna emek harcıyorlar. Üzerlerinde bir elektrik var, savaşıyorlar, tahrik oluyorlar.”

“GENÇLERİMİZİ KOYARIZ, NE OLACAĞINI GÖRÜRÜZ”

Fenerbahçeli yönetici, sürecin bu türlü devam etmesi durumunda ING Basketbol Üstün Ligi maçlarına genç oyuncularla çıkabileceklerini belirtti:

“Bu iş bu biçimde yürümez. bu biçimde yürüyecekse biz seneye EuroLeague’de oynayalım, Türkiye Ligi’ne de gençlerimizi koyalım, bu biçimde bakalım Türkiye Ligi ne oluyor, görürüz. Burası Fenerbahçe. Biz başımıza kask takıp maçtan çekilmeyiz, o denli bir kaygımız yok. Bunlar yaşanmış olaylar. Biz üçüncü maçı da oynarız, yeneriz yahut yeniliriz. Lakin maçımıza çıkarız, oynarız, sonuca bakarız. Ancak kalkıp ‘Seride berbat durumdayız, çekilelim, saklanalım, başımıza kask takalım’ demeyiz. Pazartesi maçımızı oynayacağız ancak işin tadı kaçtı.”

“HAKEMLERİN BAŞINDAKİ İNSAN İSTANBUL’A GELMELİ”

Komsuoğlu, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun hakemlerden sorumlu olan yetkililerini eleştirdi:

“Şunu da eklemem lazım: Hakemlerden daima şikayetçiyiz. Hakemlerin başındaki insanın da Ege Denizi’ndeki ayaklarını çıkarıp artık İstanbul’a gelmesi gerek. Bu iş bu biçimde uzaktan kumanda olmuyor. Kalkıp, fazlaca değerli maçlarda gelip ‘Şöyle, bu biçimde’ demekle olmuyor. Şayet bu işe bakılacaksa başında beklemek gerekiyor. Biz federasyona gittiğimizde, bu arkadaşların masasında oturuyor olması gerekiyor. Benim Ayvalık’a, Urla’ya, Ege’ye gidecek vaktim yok. Tüm mesaimizi bu işe harcıyoruz. Hakkaniyetli idare istiyoruz, tepkiliyiz, kızgınız, bu biçimde olmaz. Bu iş bu biçimde gitmez. Şu var ise onu da bilmiyorum, hürmet duyarım: ‘Rakibiniz fazlaca başarılı oldu, bırakın, onları şampiyon yapacağız’ desinler, bu biçimde gerilime girmeyelim. Bu işlerin ciddiye alınması gerek.”

“HAKEMLER OYUNCULARIMIZA CEZA KESEMEZ”

Sertaç Komsuoğlu, Fenerbahçe kaptanı Melih Mahmutoğlu’na hürmet gösterilmediğini öne sürdü:

“‘Türkiye Ligi’nin kalitesi’ diyoruz, bu ortada biz bugüne dek kalkıp genç grupla maça çıkmadık. Çıkanlar oldu. Biz bu lige hürmet duyuyoruz, her deplasmana tam takım gidiyoruz, sizlerle konuşyoruz, yatırım yapıyoruz. O kadar hoş sözler seçiyorum ki, federasyondan ceza alacağım bir söz de yok. Bu iş olacak iş değil. Oyuncularımız var, ağır tahrik ediliyor. Yarın Melih’i birfazlaca hususta eleştireceksiniz. Arkadaşlar, Melih Türk Ulusal Kadrosu’nun kaptanı. Bu adam biraz saygıyı hak ediyor. ‘Torpili hak ediyor’ demiyorum, hürmet hak ediyor. Melih bu mevzuyla ilgili şikayetlerini dönem ortasında belirtti, ‘niçin hakemler benim hakkımda ileri geri konuşuyor, bana makus davranıyorlar’ dedi. Hakemler maçlara tesir ediyorlar lakin her şey değiller. İş bu kadar sıradan değil. Melih’in bu dönemde, Fethiye’de, Ankara’da neler yaşadığını görmeniz lazım. Oyuncularımıza kusurlarını söylüyoruz lakin cezayı Fenerbahçe Spor Kulübü keser. Cezayı hakemler kesemez.”

“BU OYUNUN EN DEĞERLİ OYUNCUSUYUZ”

Komsuoğlu, kelamlarını şu biçimde sonlandırdı:

“Biz federasyon liderimizle, Derya Yannier ile, Ömer Onan ile her vakit konuşuyoruz. Biz bu oyunun en kıymetli oyuncusuyuz. Siz bakmayın, tribünleri Fenerbahçe dolduruyor. Biz, her vakit uygun niyetle sıkıntımızı anlatıyoruz. Her vakit onlar da dördüncü hakemler üzere, ‘tabii tabii’ diye sarılıyorlar. Ancak biz sarılma istemiyoruz. Bu işlerin değişmesini istiyoruz. Yatırım yapıyoruz, salonumuza yatırım yapıyoruz, her şeye yatırım yapıyoruz, torpil beklemiyoruz. hürmet bekliyoruz. Bu saygıyı goremiyoruz. Lakin bu saygıyı bakılırsaceğiz.”