Formula 1 Azerbaycan Grand Prix’sinde pole konumu Leclerc’in

tesbih

New member
Formula 1 Azerbaycan Grand Prix’sinde pole konumu Leclerc’in Formula 1’de dönemin altıncı yarışında Ferrari üst üste ikinci sefer pole durumunu almayı başardı. Evvelki hafta Monako’daki sıralama çeşitlerinde birinci sırayı elde etmesine karşın yarışa başlayamayan Charles Leclerc, 1.41.218’lik derecesiyle bir kere daha pole durumunu aldı.

Sıralama çeşitlerinin son kısmında Yuki Tsunoda, bariyerlere çarparak kaza yaptı. Kaza daha sonrasında kırmızı bayrak sallanırken pilotlar son tiplerini tamamlayamadı. İdmanlarda aracından istediği performansı alamayan Lewis Hamilton ise ikinci olmayı başardı. Şampiyona başkanı Max Verstappen ise yarınki yarışa üçüncü bayağı başlayacak.

Sıralama tiplerinin akabinde birinci üç sıradaki pilotların açıklamaları şöyle:

Charles Leclerc:
“Aslında pek makus bir çeşide başlamıştım. 2-3 virajda berbattım. Lewis’ten hava koridoru yakaladım. Bu kadar rekabetçi olacağımızı beklemiyordum. Memnunum. Üst üste pole durumu almak pek âlâ bir his. Araba çok âlâ. Rakiplerimiz yarışta bizden daha âlâ olabilir. Burası Monako üzere değil rahatlıkla geçiş yapılabilir. Birinci sırayı müdafaaya çalışacağız.”

Lewis Hamilton: “Tur uygundu. Muhakkak bunu beklemiyorduk. Çok büyük bir sonuç bizim için. Bütün hafta sonu fazlaca problem yaşadık. Birbirimizi zorladık ve çalıştık. İki gün içerisinde epey fazla değişiklik yaptık. Gece boyunca ve seanslar içinde yaptığımız çalışmalar işe yaradı. Rakiplere yakın olmak şahane. Arabanın çalışacağı aralığı bulmak fazlaca güç. Ne istediğini anlamaya çalışıyoruz. Yarış tempomuz tek cinsten hayli daha uygundu. Tek tıpta geride kaldık. niye olduğunu anlamıyorum. Umarım savaşabiliriz.”

Max Verstappen: “gayet berbat bir sıralama tipi oldu. Güzel bir arabamız var. Her şey uygun gidiyordu lakin bir biçimde bu biçimde şeyler yaşanıyor. Şanssız fakat cadde pisti olduğu için bu usul olaylar olabiliyor. Hala üstteyiz. Biraz daha önden başlamak isterdim. Tahminen de yarışta da bu biçimde şeyler olabilir. Umuyorum pak bir start olur.”

ALPHA TAURI BİRİNCİSİ BAŞARDI

Formula 1’de bu dönem Alpha Tauri birinci sefer bir yarışta iki pilotunu da birinci 10’a taşımayı başardı. Üçüncü idman seansında pistin en süratli ismi olan Pierre Gasly, dördüncü olurken Yuki Tsunoda sekizinci sırada yer aldı.

OLAYLI BİRİNCİ SEANS

Üç idmanda da pilotların virajlarda yaşadığı frenaj sorunu sıralama çeşitlerinde da devam etti. Birinci seansın bitimine 14 dakika kala Lance Stroll, biroldukça pilotun sorun yaşadığı 15. virajda fren sorunu yaşadı ve bariyerlere çarptı.

Seansın ilerleyen kısmında ise birebir virajda Antonio Giovinazzi, emsal sorunla kaza yaptı. Her iki şoförün yapmış olduğu kaza daha sonrasında seansa 10 dakika verildi ve pist temizlendi.

ÜÇÜNCÜ KAZA

Sıralama cinslerinin ikinci seansında McLaren pilotu Daniel Ricciardo, 3. virajda frenleme bölgesini kaçırdı ve aracı denetim edemeyerek bariyerlere çarptı. Bitime 1 dakika 22 saniye kala yaşanan kaza daha sonrasında son cinslerini atan şoförler kırmızı bayrak sebebiyle çeşitlerini tamamlayamadı ve elendi.

51 tıplık yarış yarın TSİ 15.00’te başlayacak.

Sıralama cinsleri daha sonrasında oluşan sıralama şu biçimde:

1.Charles Leclerc – Ferrari / 1.41.218

2.Lewis Hamilton – Mercedes / 1.41.450 (+ 0.232)

3.Max Verstappen – Red Bull / 1.41.563 (+ 0.345)

4.Pierre Gasly – AlphaTauri / 1.41.565 (+ 0.347)

5.Carlos Sainz – Ferrari / 1.41.576 (+0.358)

6.Lando Norris – McLaren/ 1.41.747 (+0.529)

7.Sergio Perez – Red Bull / 1.41.917 (+ 0.699)

8.Yuki Tsunoda – AlphaTauri / 1.42.211 (+ 0.993)

9.Fernando Alonso – Alpine / 1.42.327 (+ 1.109)

10.Valtteri Bottas – Mercedes / 1.42.659 (+ 1.441)

PİLOTLAR KLASMANI

1. Max Verstappen (Hollanda): 105 puan

2. Lewis Hamilton (Büyük Britanya): 101

3. Lando Norris (Büyük Britanya): 56

4. Valtteri Bottas (Finlandiya): 47

5. Sergio Perez (Meksika): 44

EKİPLER KLASMANI

1. Red Bull: 149

2. Mercedes: 148

3. McLaren: 80

4. Ferrari: 78

5. Aston Martin: 19