Gerçek ortaya çıktı: 43 yıl daha sonra gelen karar

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Gerçek ortaya çıktı: 43 yıl daha sonra gelen karar Suriye hududunda, 1978 yılında kaçakçılarla girdiği çatışmada ağır yaralanan ve tedavisinin akabinde taburcu olup, terhis edilen Trabzonlu er Mustafa Tiryaki (64), teşebbüslerine karşın gazi sayılmadı. 5 yıl evvel baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede başında mermi olduğu ortaya çıkan ve hukuk çabasını kazanan Tiryaki’ye 43 yıl daha sonra ‘gazilik’ unvanı ve madalyası verildi.

Trabzon’un Arsin ilçesinde yaşayan Mustafa Tiryaki, 29 Temmuz 1978’de, Şanlıurfa Jandarma Hudut Taburu’nda vatani nazaranvini yaptığı sırada Suriye hududunda kaçakçılarla girdiği çatışmada isabet eden mermilerle yaralandı.

Ankara’da 2 ay boyunca tedavi nazarann Tiryaki, akabinde taburcu edildi. Döndüğü memleketinde sıhhat sıkıntıları devam eden Tiryaki, bir dizi ameliyat geçirdi.

‘Gazilik’ unvanı için hukuk gayreti veren Tiryaki, süreçleri takip edemediği için sonuç alamadı.

BAŞINDA MERMİ ÇIKTI

Mustafa Tiryaki, 5 yıl evvel baş ağrısı ve görme bozukluğu şikayeti ile hastaneye başvurdu. Tiryaki’nin başının sol ön kısmında, askerde yaralandığı periyottan kalan mermi çekirdeği olduğu belirlenirken, risk niçiniyle alınamadı.

Raporlarını alan Tiryaki, ‘gazilik’ unvanı için bir daha hukuk uğraşına girişti. 5 yıl süren davalar kararı yargı sonucu ile Tiryaki’ye ‘gazilik’ unvanı beratı ve madalyası verildi.

‘ÖLSEM DE GÖZÜM AÇIK GİTMEZ’

Büyük memnunluk yaşadığını anlatan Mustafa Tiryaki, “Davamda haklı olduğumu bildiğim için hiç peşini bırakmadım. Gayretimden vazgeçmedim. Bizim devrimizde askerlik 20 aydı. Ben askerliğimi yaparken arkadaşlarımı şehit verdim. Gazi olan arkadaşlarım da oldu lakin bana ‘gazilik’ unvanı verilmedi. Görüşmediğim, kapısını çalmadığım kimse kalmamıştı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği avukatları bana epey yardımcı oldu. Onların açtığı davalarla gazilik onurumu aldım. Yüzümde gururla taşıdığım izlerim ve başımdaki mermi ile bu onura nail oldum, ölsem de gözüm açık gitmez” diye konuştu. (DHA)