Global gücün 1 numiçinden OPEC+’ya geri adım daveti

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Global gücün 1 numiçinden OPEC+’ya geri adım daveti Uluslararası Güç Ajansı (UEA) Lideri Fatih Birol, OPEC+’nın geçtiğimiz ay aldığı petrol üretimini azaltma sonucunı sert bir biçimde eleştirerek bu sonucun resesyona gerçek kayan ülkelerin görünümünü kötüleştereceğini söylemiş oldu.

Birol, Çarşamba günü Mısır’da düzenlenen COP27 doruğunda Bloomberg’e verdiği röportajda, “OPEC+’nın üretimi günlük 2 milyon varil kısma tarafındaki son sonucu katiyen yapan değildi. Bu atılım bilhassa gelişmekte olan ülkelerde enflasyonu körükleyen ve tekrar düşünmeyi gerektiren bir karar” tabirlerini kullandı.

OPEC+ ise önemli ekonomik belirsizlik karşısında arz kısıtlamalarının gerekli olduğunu savundu. Karardan kısa bir süre daha sonra fiyatlardaki ve talepteki eğilimlerin stratejiye bir ölçü haklılık kazandırmış olsa da Rusya’nın ham petrol ihracatına yönelik ek yaptırımların başlamasında haftalar evvel petrol bir defa daha 100 doların üstüne gerçek ilerliyor.

UAE’ye nazaran OPEC+’nın üretim kesintisi sonucunda en hayli Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki güç ithalatçısı ülkeler bakılırsacek. Birol, global çapta güç güvenliğini artırabilmek için yenilenebilir güç yatırımlarının yanı sıra fosil yakıtlara yapılan yatırımların da devam etmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Geçmiş periyotta UAE daha fazla fosil yakıt harcanmasına karşı ikazda bulunarak, 2021’de dünyanın yeni petrol ve gaz alanları geliştirmeyi bırakması gerektiğini aksi takdirde global sıcaklıklarda tehlikeli bir artışla karşı karşıya kalacağı ihtarında bulunmuştu.