Gündoğdu, mümkün zelzele için uyardı: “Saat çalışıyor, güç birikiyor”

Barcali

Active member
Gündoğdu, mümkün zelzele için uyardı: “Saat çalışıyor, güç birikiyor” İstanbul Üniversitesi’nden emekli jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, 17 Ağustos sarsıntısının 22’nci yıldönümünde beklenen muhtemel İstanbul Depremi’ne ait açıklama ve ikazlarda bulundu.

Dr. Gündoğdu, 22 yıl evvelki literatürlere 7.4 büyüklüğünde geçen sarsıntının kamuoyuna açıklanın bilakis, en az 7.6 büyüklüğünde olduğunu söylemiş oldu.

‘7.6’DAN AŞAĞI DEĞİL’ SAVI

“Ben 7.4’ün nasıl saptandığını biliyorum” diyen Dr. Oğuz Gündoğdu, o gün yaşananları şöyleki anlattı:

“Dönemin Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara zelzele olunca fazlaca uygun jeolog-jeofizikçi Ali Esen Arpat ile hala Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Ulusal Sarsıntı İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat’ı toprağa gönderdi. Fayın yaklaşık 90 kilometre falan olduğunu gördüler. meğer fayın uzunluğu 90 kilometreden çok. Bunu Kandilli’nin lideri Prof.Dr. Ahmet Mete Işıkara’ya bildirdiler. USGS (ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu) Gölcük Depremi’ni 7.8 verdi. Ahmet Mete Işıkara, ‘7.4 iyidir’ demiş. Bunu bir toplantı için Ankara’ya birlikte gittiğimiz Jeolog Ali Esen Arpat’tan yolda dinledim. Bunu anlatırken huduttan elleri titriyordu. Sonunda Işıkara ‘7.4 tamam’ diyerek bunu ilan etti. Bunun hiç bir kaydı yok Sarsıntı fazlaca yakında olduğu için bütün kayıtlar simsiyah. USGS, uzaktaki bütün zelzeleleri tespit eder. Ben de moment büyüklüğünden hesapladım. 7.6’dan aşağı indiremiyorum; 7.4’e inmiyor. Bu zelzele 7.6’dan küçük değil. 17 bin kişi ömrünü kaybetmiş. 100 bin meskenin bir daha yapmak zaruriliği çıktı. Lakin, 7.6 büyüklüğündeki zelzele bu biçimde bir şeyi karşılar. Bu işle ilgilenenler çabucak fark etti. Yere gitmiştik, fayın boyutunu falan ölçtük. Fayın uzunluğundan hesaplayarak moment büyüklüğünü 7.6’dan küçük çıkartamadım. 7.4 ile bu hasar beklenmez. 12 Kasım’da 7.2 büyüklüğünde Düzce zelzelesi oldu. Kaç can kaybı hayli az. halbuki 17 Ağustos’ta 17 bin kişi hayatını kaybetti. Bu bilinen sayı, daha fazla da olabilir”

BEKLENEN SARSINTI İÇİN UYARDI: NE YANGINA NE SELE EMSAL

Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi’nde 3-4 yıl evvel hareketlenme görüldüğünü, bunun “Tetiklenme” olup olmadığının kendilerine sorulduğunu belirtti. Gündoğdu, “17 Ağustos’ta Marmara’daki Kuzey Anadolu Fayı’nın bütün kesimleri tetiklendi. Şu anda hepsi zelzele üretme kapasitesine sahipler. İzmir’deki Sisam 6.9 büyüklüğündeki zelzele ile birlikte faylanma ile birden teğe harekete geçti. İzmir koyunda. Bir tek İzmir fayı harekete geçmedi. İzmir’de büyükçe bir hasar verecek sarsıntı bekliyorum. İzmir etrafında epey fay var. Hala da zelzeleler devam ediyor. 100’ü Datça civarında 200’ü aşkın zelzele var. Bunların hepsi İzmir-Sisam sarsıntısının tetiklendiği faylarda oldu. Kuşadası’nda 7.1’e kadar ulaşan sarsıntı oldu. Bunlar tetiklenme hadisesinin İzmir, Sisam’da meydana gelen aktiviteden daha sonra olduğunu gösteriyor. Marmara’da da bütün faylar tetiklenmiş durumda. Beklediğimiz sarsıntı 7’nin üzerinde. 7.5- 7.2 olur öbür sıkıntı. Bu 7’lik zelzele bütün faylardaki enerjiyi yine açığa çıkaracak. Onun için herkes bittiği sandığı sırada orası, burası, Şarköy bilmem neresi hepsi sarsıntı üretmeye başlayacaklar. Bu büyük bir tehlike. İstanbul’daki yapıları düşündüğümüz vakit 99’dan itibaren yapılan yapılara ‘Eh’ bir kesim. Fakat İstanbul’un 1999’dan evvel yapılan epeyce binası var. Hepsini zelzeleye karşı sağlam hale getirmemiz lazım. İstanbul’da 7’yi aşan zelzele felakete yol açar. Bu ne yangın, ne sele emsal. Karşılaşacağımız şey son derece berbat olacak. Tahlil; yapıları sarsıntıya sağlam hale getirmek. Bunu yapabilmek için devlet ve büyükşehirin el ele vermesi gerek” tabirlerini kullandı.

“SAAT ÇALIŞIYOR”

Dr. Gündoğdu, 1999’dan daha sonra geçen 22 yıldaki durumun ne olduğu sorusuna ise, “Saat çalışıyor. Geri getirmek mümkün değil. Güç birikiyor. Kuzey Marmara’daki hareket devam ediyor. Bu hareket sonunda güç birikiyor. Gün geçtikçe daha büyük bir güç ile karşılaşacağımız manasına gelir” karşılığını verdi.