Haftalar daha sonra birinci yemeğini Türkiye’de yedi

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Haftalar daha sonra birinci yemeğini Türkiye’de yedi Gürcistan’da yemek borusu kanseri teşhisiyle tümör ameliyatı geçiren Bezhan Metreveli, ameliyat daha sonrasında yemek borusunda oluşan kaçak niçiniyle hiç bir şey yiyemez ve içemez hale geldi. Ülkesinde tekraren gerçekleştirilen ameliyatlar daha sonrasında da sıhhatine kavuşamayan Metreveli, devayı Türkiye’de aradı. Adatıp İstanbul Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Korkmaz tarafınca gerçekleştirilen operasyon daha sonrası Bezhan Metreveli sıhhatine kavuşarak ülkesine döndü.

Gürcistan’ın Tiflis kentinde yaşayan 44 yaşındaki Bezhan Metreveli’nin hayatı, kendisine yemek borusu (özafagus) kanseri teşhisi konulduktan daha sonra külliyen değişti. Yemek borusunda oluşan tümörün alınması için operasyon geçiren Metreveli’nin, ameliyattan daha sonra şikayetleri devam etti. Şikayetleri doğrultusunda yapılan tetkikler kararında ameliyat sırasında yemek borusunda kaçak oluştuğu tespit edildi. Bu kaçak ötürüsıyla yediği-içtiği her şeyin akciğer ve karın boşluğunda toplandığı belirlendi. Oluşan kaçağın giderilmesi için Gürcistan’da tekraren operasyon geçiren Bezhan Metreveli’nin şikayetleri, yapılan süreçler daha sonrasında daha da artış gösterdi. Tedavi ötürüsıyla akciğerlerine kateter, karın boşluğuna gastrostomi tüpü ve bağırsağına jejunostomi tüpü takılan Metreveli, 2 hafta boyunca bağırsaklarından tüp sayesinde beslendi. Ağızdan beslenmeyi büsbütün ömründen çıkartmak zorunda kalan Metreveli, enfeksiyon kıymetlerinin de yüksek çıkmasının akabinde Türkiye’de tedavi olmaya karar verdi.

Bedenindeki tüm tüplerden kurtuldu

Adatıp İstanbul Hastanesi’ne başvuran Bezhan Metreveli, Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Korkmaz tarafınca yapılan değerlendirmelerden daha sonra endoskopi sürecine alındı. Yapılan endoskopi süreci daha sonrasında hastanın durumu ile ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Uğur Korkmaz şunları söylemiş oldu: “Hastamız hastanemize geldiğinde enfeksiyon bedelleri çok yüksekti ve 2 hafta evvel ağızdan beslenme büsbütün kesilmişti. Yapılan endoskopi kararına göre hastanın yemek borusunda 3 cm boyutunda bir kaçak tespit edildi. Hastamızı hiç bekletmeden endoskopik sürece aldık ve yemek borusuna metalik stent yerleştirerek kaçak alanını kapattık. Ardından birkaç kere daha endoskopik süreç yapıldı. Hastamızın bedenindeki başka tüpler de çıkartıldı. Yapılan bu süreç daha sonrasında hastamız evvel sıvı alımına, daha sonraki günlerde ise yumuşak beslenmeye geçti. İzleyen sürecin devamında hastamızın stent askısı çıkartıldı ve 3 hafta daha sonra ise yemek borusuna yerleştirilen metalik stentin çıkartılması planlanmaktadır. bu biçimdelikle hastamızın bedeninde yabancı hiç bir cisim kalmayacak.”

“İyileşebileceğime ihtimal vermiyordum”

Ülkesine sağlıklı bir biçimde dönmenin memnunluğunu yaşayan Bezhan Metreveli, yaşadığı süreç ile ilgili; “Gürcistan’da tekraren geçirdiğim operasyonlar daha sonrasında iyileşebileceğime olan inancım azalmıştı. Haftalarca yemek yiyemediğim için kilo kaybetmeye de başlamıştım. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine devayı Türkiye’de aramaya karar verdim ve bu sonucumdan dolayı büyük memnunluk duyuyorum. Doç. Dr. Uğur Korkmaz ve takımına teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı