İcra takibinde olan binlerce çiftçiyi umutlandıran kanun teklifi

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
İcra takibinde olan binlerce çiftçiyi umutlandıran kanun teklifi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta traktörler olmak üzere çiftçilerin üretim yapabilmelerini direkt etkileyecek üretim faktörlerinin borçları niçiniyle haczedilmemesi için kanun teklifi hazırlayarak , TBMM Başkanlığına sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eserini pahasında satamayan, arta girdi maliyetleri niçiniyle de sıkıntı günler geçiren çiftçilerin kaygılı düşü olan ‘haciz’ meselesini, hazırladığı kanun teklifiyle Meclis gündemine getirdi.

GÜRER, HACİZLERİN DURDURULMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLADI

Gürer’in hazırladığı kanun teklifine bakılırsa, çiftçilerin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları niçiniyle haciz yolu kapatılacak. Gürer, Cumhuriyetin birinci senelerında çıkarılan kanun ile çiftçi mallarının haciz edilemeyeceği kayıt altına alınmasına rağmen son senelerında kanuna karşın hacizler yapıldığını belirtip, bu bağlamda kanunda tarifi bulunmayan çiftçinin kullandığı ekipmanların da haciz edilememesi için kanun teklifini TBMM başkanlığına sunduğunu tabir etti.

TARIM DALININ ÜLKELERİN GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNE TESİRİ

2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin münasebetlerini sıralayan Gürer, Tarım kesiminin, ülkelerin gelişmişlik seviyesini direkt etkilediğini, ekonomik büyüme sürecine de olumlu katkı sağladığını belirtti.

‘3 MİLYON 205 BİN HEKTAR TARIM ALANI KAYBOLDU’

Tarım bölümünün, ülkelerin dışa bağımlılığı konusunda kıymetli bir rol üstlendiğini söz eden Gürer, “Ülkemizde ziraî üretimde yaşanan problemler her geçen gün artmakla birlikte izlenen yanlış tarım siyasetleri, 2001 yılından 2020 yılına kadar geçen süreçte ülkemizde 3 milyon 205 bin hektar tarım alanı, 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanı, 130 bin hektar zerzevat bahçesi, 2 milyon 289 bin tahıl ve öteki bitkisel eser ekim alanı ve 124 bin hektar bağ alanının kaybedilmesine niye olmuştur. Ayrıyeten ülkemizde, 2009 yılında tarım kesiminde çalışan faal sigortalı sayısı 1 milyon 16 bin 692 iken bu sayı 2021 yılında 541 bin 346 şahsa kadar gerilemiş olup toplamda 475 bin 346 kişinin tarım kesiminde etkin sigortalı olarak çalışmayı bırakmıştır” açıklamasında bulundu.

TARIM ALANLARI AZALIYOR

CHP’li Gürer, hala sürdürülen, ithalatı odak noktası olarak kabul eden tarım siyasetleri ve kesimin yabancı yatırımcılara açılması sonucunda değerli meselelerin ortaya çıktığını da vurgulayarak, “ Ekilen tarım alanlarının azalması, çiftçilerin tarımdan uzaklaşması, tüm dünyada stratejik kesimler içinde görülen tarım bölümünün ülkemizde önemli ölçüde kan kaybettiğini açık olarak göstermektedir” diye konuştu.

80 MİLYAR TL BORÇ

Gürer, Kırsal alanlar ve köylerde bulunan nüfusun tarımdan uzaklaşmasının tesiriyle bu bölgelerde her geçen gün nüfus yoğunluklarının azaldığını, çiftçilerin bankaya olan borçlarının ise 147 milyar TL’yi bulurken, bankalar tarafınca tarım kredisi takip hesaplarında izlenen stok müşteri sayısının 174 bin 280 olmasının, çiftçinin ortasında bulunduğu durumu özetler nitelikte olduğunu kaydetti.

‘TRAKTÖR VE EKİPMANLARA HACİZ KONULMAMALI’

Bankalar ve çiftçilerin borçlu olduğu kurum ve kuruluşlar tarafınca uygulanan faizleri ödeme zorluğu çeken üreticinin traktörü, tarlada üretimde kullanılan ekipmanı, inek, koyun ve tarlasının haczedildiğini söyleyen Gürer, hazırladığı Kanun Teklifinde “Çiftçinin, bu süreçte ayakta kalabilmesi için, üretimini sürdürmesinin önünde mahzurlar kaldırılmalı ve çiftçinin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları niçiniyle haciz yolu kapanmalıdır” sözlerini kullandı.