‘İhbar ediyorum bu ihalede rant var!’

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
‘İhbar ediyorum bu ihalede rant var!’ İzmit’te AKP devrinde belediyeye ilişkin 176 işyerinin olduğu plaza 16 milyon TL’ye SGK’ya devredildi. SGK, 5 yıl daha sonra plazayı 17.3 milyon TL’ye işadamına sattı. CHP’li Belediye Lideri bu biçimde isyan etti.

Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’in en merkezi yerinde, belediye binasıyla bitişik yerde bulunan plaza “yok pahasına” satıldı. Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet “Büyük rant var” dediği satış sürecini SÖZCÜ’ye anlattı.

Buna nazaran AKP’li Nevzat Doğan devrinde belediye SGK’ya borçlandı. 16 milyon borcuna karşılık, belediye ticaret merkezi olan Belsa Plaza’nın B Bloğunu SGK’ya 2016’da devretti. Seçimi kazanan İzmit’in CHP’li belediye Lideri Avukat Fatma Kaplan Hürriyet tüm bağımsız kısımların belediye devredilmesi, karşılığında İzmit Vadi Meskenlerinde bulunan konutların borçlarına karşılık alınmasını için başvurdu. O binada belediyeye ilişkin birtakım ünitelerin kurs merkezlerinin bulunduğunu ve bunlar için 1 milyon lira kira ödendiğini hatırlattı. Lakin SGK tüm müracaatları reddetti.

Fatma Kaplan Hürriyet

SUDAN UCUZA GİTTİ

SGK Başkanlığı binayı bu yıl satışa çıkardı. Belsa Plaza’da bulunan başka ayrı tapulu 176 işyeri için tek ihaleye çıkıldı. 5 yıl evvel 16 milyon liraya SGK’ya geçen bina doların 9 TL’ye yaklaşmasına karşın 16.5 milyon liradan ihaleye çıkarıldı. Birinci ihalede alıcı çıkmadı. İkinci ihaleye bir firma ile bir kişi katıldı. Firma 17 milyon 300 bin lira teklif verdi. İşadamı Mustafa Hatipoğlu 17 milyon 310 bin lira teklif verdi. bu biçimdece ihale Hatipoğlu’nda katıldı.

EN AZ 80 MİLYON TL

İzmit Belediye Lideri Hürriyet bu ihaleye isyan etti. Hürriyet şöyleki konuştu: Biz bu satışın danışıklı dövüş olduğunu biliyoruz. 5 yıl evvel 5 milyon dolara SGK tarafınca alınan plaza, 5 yıl daha sonra dolardaki büyük artışa karşın 2 milyon dolara kentin göbeğindeki plaza peşkeş çekildi. Tıpkı plazada Ulusal Emlak Müdürlüğü’ne ilişkin işyeri metrekaresi 35 bin liradan satıldı. SGK’nın satışında ise metrekaresi 3 liraya bile gelmiyor. O derece büyük bir rant var. 17 milyon 310 bin liraya satılan binanın kıymeti hesaplamalarımıza göre en az 80 milyon lira. SGK isterse bu işyerlerini farklı ayrı satabilir ve gelirini daha artırabilirdi. Ortada büyük bir kamu ziyanı var. SGK isterse bu ihaleyi kamu menfaati açısından iptal eder. Devletin bu satışla ziyana uğratıldığı ortada. Bunu ihbar ediyorum ve gereğinin yapılmasını istiyorum.