İngiltere’de devasa deniz sürüngeni fosili bulundu

acemşalı

Global Mod
Global Mod
İngiltere’de devasa deniz sürüngeni fosili bulundu İngiltere’de Leicester bölgesindeki Rutland Tabiat Müdafaa Parkı’nda çalışan Joe Davis, geçen yılın Şubat ayında tabiat müdafaa parkının etraf düzenlemesi çalışmaları sırasında çamurların ortasından olağan dışı bir şeyin göründüğünü farketti. Bir dinozor olduğunu düşünen Davis’in bulduğu şey bir dinozor olmasa gerek, 10 metre uzunluğunda İktiyozor isminde üst seviye avcı, karada da gezebilen bir deniz hayvanının fosiliydi. Üstelik Birleşik Krallık topraklarında şimdiye kadar bulunanlar içinde en büyüğüydü.

‘ÇENE KEMİĞİ ÜZERE BİR ŞEY GÖRDÜM’

Davis BBC’ye verdiği demeçte “Çamurun ortasından taş ve kayalık üzere görünen bu çıkıntıya baktım ve biraz farklı, organik bir şey üzere görünüyor diye düşündüm. Biraz daha sonra neredeyse çene kemiği üzere bir şey gördüm” diye konuştu.

Belediye Davis’e cevaben “Rutland Belediyesi’nde bir dinozor ünitesi yok. Onun için birini bulup sizi aramasını sağlayacağız” dedi ve bir süre daha sonra keşfe yakından bakmak üzere paleantoglardan oluşan bir heyet Rutland Parkı’na gitti.

25 METREYE KADAR BÜYÜYEBİLEN CANLILAR

Uzmanlar bunun bir İktiyozor olduğuna karar verdi. İktiyozorlar sıcak kanlı, yunuslar üzere havayla teneffüs yapan ve 25 metreye kadar büyüyebilen hayvanlar ve bundan 250 milyon yıl ile 90 milyon yıl öncesi içinde hayatışlar.

‘EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY’

Hafriyat çalışmasına başkanlık eden Manchester Üniversitesi’nden paleantolog Dr Dean Lomax bunun hakikaten ‘eşi görülmemiş’ bir keşif olduğunu söylüyor:

“Genellikle İktiyozorlar ve öteki deniz sürüngenlerinin jura çağının (jurasik dönem) kıyı çizgisinde yani erozyona uğrayan kayalık kıyı şeridinde epeyce sayıda fosilin göründüğü Dorset yahut Yorkshire kıyılarında bulunacağı düşünülür. Bu fosilin bu biçimde iç kesimde bulunmuş olması fazlaca alışılmadık.”