İtalya’da spor muhabirini canlı yayında taciz eden saldırgan 3 yıl stadyumdan men edildi

tesbih

New member
İtalya’da spor muhabirini canlı yayında taciz eden saldırgan 3 yıl stadyumdan men edildi İtalya’da bir spor muhabirine canlı yayın sırasında cinsel tacizde bulunan futbol taraftarı 3 yıl boyunca stadyumdan men edildi. Hakkında cinsel taarruz soruşturması açılan saldırgan, hatalı bulunursa 12 yıla kadar mahpus cezası da alabilir.

Mahallî kanal Toscana TV’de çalışan Greta Beccaglia, geçen hafta sonu oynanan Empoli-Fiorentina maçı daha sonrası canlı yayında anons yaparken geriden gelen bir erkeğin saldırısına uğradı. Beccaglia, kendisine elle cinsel tacizde bulunan saldırgana “Pardon, bunu yapamazsın” diye reaksiyon gösterdi. Bu sırada birkaç taraftarın daha muhabirin yanından sürtünerek geçtiği ve ona bir şeyler söylemiş olduği görüldü.

‘SİNİRLENME’ DİYEN SUNUCUYA REAKSİYON

Taciz karşısında reaksiyon gösteren Beccaglia’ya, stüdyodaki sunucu Giorgio Micheletti’den de müdahale geldi. Micheletti, saldırgana reaksiyon gösteren Beccaglia’ya “Sinirlenme” dedi.

27 yaşındaki Beccaglia, olay anının imajlarını toplumsal medyada paylaşarak tacizciyi tanıyanların kendisine ulaşmasını istedi. Bu görüntü toplumsal medyada süratle yayıldı ve büyük infial yarattı. Tacizci taraftar kadar, muhabire takviye olmak yerine “sinirlenmemesi” istikametinde telkinde bulunan sunucu Giorgio Micheletti da reaksiyon çekti.

‘ÖZÜR DİLİYORUM’

Beccaglia’nın şikayeti üzerine güvenlik güçleri tacizde bulunan kişinin kimliğini belirledi. İtalyan basınına nazaran kelam konusu şahıs, 45 yaşında, bir çocuk babası, restoran işletmecisi Andrea Serrani. Serrani, bugünkü gazetelerde yayımlanan demeçlerinde, “Bunu niye yaptım bilmiyorum. Özür diliyorum” dedi.

Serrani, “Evdekiler bana ‘Bunu nasıl yaparsın?’ dedi, eşim de birebir şeyi söylemiş oldu. Benim berbat biri olmadığımı biliyorlar. Kendimi uygun hissetmiyorum. Bir ömür uzunluğu çalışıp didinip bir hayat kuruyorsunuz ve daha sonra bu biçimde bir şey için neler oluyor…” diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Avukatı da, Serrani’nin iki gecedir uyuyamadığını söylemiş oldu.

Lakin Serrani’nin özrü de, bir çocuğu ve işi olduğunu vurgulaması da sempati toplamasını sağlayamadı.

‘ÖZÜR YETMEZ, ÖRNEK TEŞKİL ETMESİ İÇİN ADALET LAZIM’

Greta Beccaglia, “Bu üzere durumlarda özür yetmez, örnek teşkil etmesi için adalet lazım” dedi. Beccaglia, kendisinin bu tacizi canlı yayında yaşaması ve geniş bir kitleye ulaşabilmesi niçiniyle “şanslı” olduğunu, her gün tacize uğrayan bayanların emsal şiddet aksiyonları karşısında sessizliğe zorlandığını vurguladı.

‘HERKES GÖRDÜ ANCAK BİR ŞEY SÖYLEMEDİ’

Muhabir, olay sırasında kendisini en çok üzen şeylerden birinin de etraftakilerin tacize uğradığını görmesine karşın kayıtsız kalmaları olduğunu söylemiş oldu, “Herkes gördü lakin hiç kimse bir şey söylemedi” dedi.

Beccaglia’ya toplumsal medyadan, siyaset ve basın dünyasından takviye yağdı. Toplumsal medya kullanıcıları, muhabirle dayanışma bildirilerinin yanı sıra tacizciye hitaben “Kendin arandın, sevgili Andrea”, “Bulunmasaydı asla özür dilemezdi” üzere yorumlar da yaptı.

Tacizin, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü vesilesiyle maçlarda bilinçlendirme kampanyasının yapıldığı günlerde yaşanması da ayrıyeten reaksiyon çekti. “Şiddete kırmızı kart” isimli kampanya kapsamında, geçen hafta sonunda yapılan maçlarda futbolcular alana, yüzlerinde kırmızı bir çizgiyle çıkmıştı.

• Dünya Kupası’nda Deutsche Welle muhabirine canlı yayında taciz
  • Olimpiyat madalyalı atlet #BenDe dedi: ABD kadro hekimi bana cinsel tacizde bulundu
  • İngiltere futbolda cinsel tacizi konuşuyor
Kamera manzaraları ve bilet ayrıntıları yardımıyla kimliği belirlenen saldırgan hakkında cinsel atak suçlamasıyla soruşturma açıldı. İtalyan basını, Serrani’nin 12 yıla kadar mahpusla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Floransa Emniyet Müdürlüğü de bugün aldığı kararla, Fiorentina taraftarı saldırganı, grubun stadyumundan 3 yıl men etti.

Tacize uğrayan muhabir reaksiyon gösterirken “Sinirlenme” diye müdahale eden sunucu Giorgio Micheletti de olayla ilgili inceleme başlatan Toscana Tv kanalı tarafınca süreksiz olarak işten uzaklaştırıldı. Micheletti, bu ifadeyi tacizi önemsemediği için değil, muhabiri sakinleştirmek hedefiyle kullandığını söylemiş oldu ve özür diledi.