Kaç Bayan Kooperatifi kuruldu: Kapımız herkese açık

HoVaRDa

New member
Kaç Bayan Kooperatifi kuruldu: Kapımız herkese açık Ogün Akkaya

ANKARA
-Ankara’da bir ortaya gelen yedi bayan, dezavantajlı kümelere takviye vermek ve üretimde etkin rol almalarını sağlamak emeliyle Kaç Bayan Kooperatifi’ni kurdu. Ankara Kalesi’nin içerisinde iki odalı bir atölyede bir ortaya gelen kooperatif üyeleri, dezavantajlı bayanların üretimin her basamağında aktif olmasını sağlayarak, sanat ve kültürün gelişmenine katkıda bulunan eserler tasarlamayı amaçlıyor.

Nice Bayan Kooperatifi’nin kurucu ortaklarından el sanatları ve tasarım uzmanı Banu Pehlivan, Nice’nin kuruluş öyküsünü, maksatlarını, çalışmalarını ve kooperatif bünyesinde verdikleri eğitimleri anlattı.

‘AMACIMIZ YENİLİKÇİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAK’

Nice Bayan Kooperatifi’nin kurulma fikri nasıl ortaya çıktı? Kooperatif kimlerden oluşuyor?

Yaklaşık 30 yıldır toplumsal sorumluluk projelerinde istekli olarak çalıştım. Son 5 yıldır da bir daha istekli hoca olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Bayan Sığınma Konutu’nda klasik ıslak keçe başta olmak üzere çeşitli el sanatı kısımlarında eğitmenlik yapıyorum. İstekli olarak çalıştığım projelerde vakit içinde itimat üzerine inşa edilen şahsi portföyüm oluştu. Hayat misyonumun doğuş maksadımın dezavantajlı kümelere dayanak vermek, üretimde faal rol almasını sağlamak ve entegre etmek olduğuna inandım. Benim bu niyetlerimi paylaşan bayan arkadaşlarımla yola çıktık. Gayemiz toplumsal sorumluluk projelerinde eksikliklerin çıkmadığı, farklı, yenilikçi ve sürdürülebilir olmak. Kaç Bayan Kooperatifi’nde toplumsal medya, hibe projeleri oluşturma, pazar yeri araştırma ve işler hale getirme, tasarım ve üretim kollarında nazaranv dağılımı yaptık.

Birçok Bayan Kooperatifi kurucularından Banu Pehlivan

‘SAĞLIK, HUKUK VE TOPLUMSAL konularda DA EĞİTİMLER VERİYORUZ’

Nice Bayan Kooperatifi ortasında bayanlara ne üzere dayanaklar sağlanıyor? Üretim ve satışın yanı sıra yolu kooperatifinizden geçen bayanlara eğitimler ve seminerler veriyorsunuz. Bayanlar hangi konularda destekleniyor?

Kooperatif olarak bayanlarımıza verdiğimiz dayanakları sıhhat, hukuk, toplumsal konularda mesleksel eğitim ve seminerler ile el sanatlarında tasarım ve üretim eğitimleri olmak üzere ikiye ayırmak mümkün. Bu eğitimlerin hepsi konusunda uzman istekli hocalar tarafınca verilmektedir. Ayrıyeten el sanatları ile ilgili çalışmalarda gerekli tüm materyal ve malzemeler tarafımızdan temin ediliyor. Kaç Bayan Kooperatifi bünyesinde dezavantajlı küme için saha grubu barındırıyor. İstekli dostlarımız tarafınca yapılan maddi ve birebir bağışları gereksinim sahiplerine ulaştırmak için saha grubumuzla köprü oluyoruz. İşte tam da burada dezavantajlı listelerimizi temin ettiğimiz belediyeler ve sayısı elliyi bulan muhtarlarımız devreye giriyor. Ayrıyeten kooperatifimizde düzenlediğimiz seminerlerin birebirini kimi muhtarlıklarda da gerçekleştiriyoruz.

.

‘KAPIMIZ HERKESE HER VAKİT AÇIK’

Nice Bayan Kooperatifi, Ankara Kalesi’nin ortasında yer alan bir alanda faaliyet gösteriyor? Yer seçimi nasıl gerçekleşti?

Ankara Kalesi’nde atölye seçimi aslında epeyce tesadüf oldu. Ortaklarımızdan birinin daha öncesinden atölye açmak için kiraladığı ve benimde ıslak keçe kursu vermeyi düşündüğüm bir yerdi. Kooperatif kurmaya karar verince, merkezimiz oldu.

Kooperatif olarak çalışma yürütmenin zorlukları neler? Bayanların ürettiği eserlere ilgi nasıl?

Kooperatif kurmak ve yürütmek sıkıntı bir iş aslında. Lakin emelinizi ve amacınızı belirlerken ortaklarınızı muhtaçlığa göre seçerseniz kolay oluyor. Bayanlarımızın üretimlerine ilgi var. Biz toplum olarak vicdanlı ve hassasız. Kendimizi, yaptığımız işi düzgün söz edebilmemiz de avantajımız. Kapımız herkese her vakit açık.

.

‘KURULMA EMELİMİZ VE ÖNCELİĞİMİZ DEZAVANTAJLI GRUPLAR’

Kooperatif içerisinde dezavantajlı bayanların çeşitli eğitimlerden yararlandığını belirttiniz? Bu çalışmalar neler?

Kooperatif olarak gerçekleştirdiğimiz tüm programlar dezavantajlı kümelerle paralel yürütülüyor. Aslında kurulma emelimiz ve önceliğimizde bu kümeler. Şiddet mağduru bayanlarımız için ruhsal ve hukuksal takviye koşul. Onlara itimat duydukları bir çalışma ortamı hazırlamak bizim nazaranvimiz. Bu kümelerle çalışmalarımızı dışarıya kapalı olarak yapıyoruz. Şu anda yolumuzun kesiştiği 3 çocuklu, çalışkan, ömür uğraşı vermiş genç bir anne yarı vakitli kooperatifimizde çalışıyor ve bununla birlikte üretiyor. Eserleri şu anda çevrimiçi satış yapan bir internet sitesinin Kaç Bayan Kooperatifi sayfasında satışa sunuldu. Bayanlarımızı elimizden geldiğince kooperatifimizde istihdam etmek en büyük maksadımız.

‘BÖLÜŞTÜKÇE ÇOĞALIR’ DÜSTURUNU UNSUR EDİNDİK’

Ekonomik kriz kooperatif bünyesindeki bayanların ürettikleri mamüllerin materyallerini almada olumsuzluk yaratıyor mu? Öyleyse nasıl üstesinden geliyorsunuz?

Ekonomik krizin etkilemediği alan yok. Maddi ve tıpkı bağışlarla, ortaklar olarak bizlerin katkıları ile yol alıyoruz. Hibe projelerini takipteyiz ve müracaatlarımız da oldu. ‘Bölüştükçe çoğalır’ düsturunu unsur edindik. Emelimizi unutmadığımız için, umudumuzu hiç kaybetmiyoruz. Her ay yaptığımız mamüllerin ana başlık altında satışı ve ferdi üreten zanaatkar bayanların satış günleri olması da kooperatif gelirini oluşturuyor.