Kalp Ritim Bozukluklarında Kardiyo Varyasyon mu Ablasyon mu?

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Kalp Ritim Bozukluklarında Kardiyo Varyasyon mu Ablasyon mu? Kalp ritim bozukluğunun belirtisi, kalp çarpıntısı, kan basıncı yüksekliği, kaygı, kaygı, gerilim durumları, çok kafein yahut alkol alımının kararı formunda ortaya çıkabilir.

çoğunlukla karşılaşılan ve gündelik hayatı etkileyen kalp ritim bozukluğu, doktor tarafınca kesinlikle değerlendirilmelidir. Avrasya Hastanesi Başhekimi ve Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali İstek Cenal, kalp ritim bozukluklarında kardiyo varyasyon ve ablasyon mevzularına değiniyor.

Kalp ritim bozukluğu (aritmi) nedir?

Kalp hastalığıyla ilgili yaşanan çarpıntılar, kalp ritim bozuklukları olarak isimlendirilir. Dakikada 60-100 içinde tertipli atan kalbin sisteminin bozulmasıyla ritim bozukluğu (aritmi) oluşur. Ritim bozuklukları, kalbin elektriksel sistemindeki aksaklıklar kararında ortaya çıkan çarpıntılardır.

Kalp ritim bozukluğunun tanısı ve tedavisi

Ataklar halinde gelen ritim bozuklukları, ne yazık ki muayene sırasında tespit edilemez. ötürüsıyla tabip, hastaya kimi teşhis araçları kullanımını önerir. Ayrıyeten EKG müşahede biçimleriyle hastanın durumu gözlemlenir.

Holter olarak da isimlendirilen sistemle hastaya özel bir aygıt bağlanır. Aygıt, 24-48 saat ortası vakit diliminde kişinin gündelik yaşantısındaki kalp atışlarını kaydeder. Müddetin sonunda aygıt çıkarılarak ritim bozukluğunun niçinleri tahlil edilir.

Aygıtın bağlı olduğu mühlet zarfında hastada hiç ritim sorunu yaşamamışsa müşahede mühleti 1-2 haftaya kadar uzatılabilir. Nihayetinde bir daha de karar verilemezse teşhis ve tedavinin beraberinde yapıldığı girişimsel süreçlerin uygulanması gerekebilir. Bu girişimsel sürecin teşhis maksadıyla yapılan kısmı, elektrofizyolojik çalışma (EPS) olarak isimlendirilir.

Kalp ritim bozukluğu çoklukla ilaçta tedavi edilebilir. Lakin hastanın ilaç kullanmak istemediği yahut ilacın yetersiz kaldığı durumlarda ablasyon ve pil üzere tedavi hallerine başvurulabilir.

Ablasyon tedavisi nedir?

Ablasyon sürecinde, kateter ismi verilen ince, plastik kaplı ve yumuşak teller aracılığıyla kalpte ritim bozukluğuna sebep olan odak ya da odaklar, radyo dalgaları kullanılarak tahrip edilir.

Ritim bozukluğundan sorumlu olan ve tahrip edilen odak ise birkaç milimetre boyutundadır. Ablasyon süreci on dakika ila bir saat içinde sürebilir.

Ablasyon ve elektrofizyolojik çalışma (EPS) içindeki fark nedir?

Elektrofizyolojik çalışma (EPS) ve ablasyon birebir sürecin teşhis ve tedavi süreçlerine verilen isimlerdir. Elektrofizyolojik çalışma, kalbin elektriksel siteminde bozukluk olup olmadığını tespit etmek için yapılan süreçtir. Kalp damarlarındaki darlıklar balon (stent) yoluyla açılarak tedavi edilirken, kalbin elektriksel sitemindeki bozukluklar ise ablasyon metoduyla tedavi edilir.

Radyofrekans ablasyon tedavisi

Radyofrekans ablasyon
yolunda, yüksek frekanslı radyo dalgaları aracılığıyla doku ısıtılarak (yakılarak) tahrip edilir. Kriyoablasyon sistemindeyse tam zıddı soğutma (dondurma) süreci uygulanır.

Ablasyon kimlere uygulanır?

Şayet çarpıntı şikayetiniz var ise, şikayetinizin sebebi teşhis edilemediyse, ilaç tedavi yarar sağlamadıysa yahut ilaç kullanmak istemiyorsanız doktorunuza danışarak elektrofizyolojik çalışma ve ablasyon süreci yaptırabilirsiniz.

Doktorunuz bu sürece gereksiniminiz olup olmadığını ve süreçten fayda görüp görmeyeceğiniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı