Kayınbiraderinin saldırdığı bayan: Ceza alması için ölmem mi gerek?

HoVaRDa

New member
Kayınbiraderinin saldırdığı bayan: Ceza alması için ölmem mi gerek? Burcu Özkaya Günaydın

HATAY –
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan öğretmen Mehtap İlgar, 26 Ocak’ta kayınbiraderi Recep İlgar tarafınca kesici aletle yaralandı. Bayan öldüğü düşünülerek meskende bırakıldı. Recep İlgar, meskenden çıktıktan bir süre daha sonra yakalanarak tutuklandı.

Olay daha sonrası açılan davanın 12 Mayıs’ta birinci duruşması, Kırıkhan Adliye Sarayı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık duruşmada, “niçin yaptın?” sorusuna, “Sinirliydim” savunmasını yaptı. Mahkeme, sanığın cezai ehliyeti tespiti ve Mehtap İlgar’ın avukatı Veysel Açay’ın belgeye ait itirazlarını kıymetlendirmek için mahkemeyi 4 Ağustos 2022 tarihine erteledi. Lakin Mehtap İlgar, kayınbiraderinin bir daha sonraki duruşmada bırakılmasından telaşlı: “Ölmedim diye ‘yaralamadan’ yargılama olmamalı.”

12 Mayıs’ta görülen birinci duruşmada bayanlar, Mehtap İlgar’ı yalnız bırakmadı.

‘CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS’

Avukat Veysel Açar, sanık Recep İlgar’ın, “öldürmeye teşebbüsten” yargılandığını lakin buna itiraz ettiklerini, sanığın “canavarca hisle öldürmeye teşebbüs”ten yargılanmasını istediklerini belirtti. Evrakta bir noktada kusur olduğunu vurgulayan Açar, “Savcı belgeyi öldürmeye teşebbüsten açtı. Ayrıntılı anlatım da öldürmeye teşebbüs. Ancak sevk hususunda 86’ncı unsur yazıyor. Bu, yaralama cürmü. Bir insan 50 yerinden bıçaklanmış, bıçak kırılmış mutfaktan yeni bıçak alınmış. Canavarca hisle öldürmeye teşebbüs var. Yaralama hususundan yargılanmaz. Klavye yanlışı olduğunu düşünüyorum. Gerekli düzeltme yapılmasını da talep ettik” diye konuştu.

Recep İlgar

Adli Tıp, Mehtap İlgar için “hayati tehlike yoktur” diye rapor verdi. Açar, İsimli Tıp’ın raporuna itiraz ettiklerini, itirazlarının reddedildiğini yeni bir itiraz daha yapacaklarını söylemiş oldu. İsimli Tıp’ın bu raporu neye bakılırsa verdiğini bilmediklerini, şaşkın olduklarını vurgulayan Açar, müvekkilinin bir gözünde görme kaybı olduğunu da belirterek, “İlla ölmesi mi gerekiyordu?” diye reaksiyon gösterdi. Açar, savcının da sanığın ceza almasından yana olduğunu, Recep İlgar’ın hak ettiği cezayı alacağı inancında olduğunu belirtti.

‘İLLA ÖLMEM Mİ GEREKİYOR?’

Mehtap İlgar ise kayınbiraderi Recep İlgar’ın salıverileceği fikrinde ve bu yüzden telaşlı. Her gece uykusunda olay anına gittiğini ve daima kabus gördüğünü anlatan İlgar, “Bıçak şah damarıma gelse öleceğim. Bir milim yalnızca bir milimle hayatta kaldım. Tabi ben o an öldüm sanıyorum. Mucize oldu ve ölmedim. Ölmedim diye İsimli Tıp, hayati ‘tehlike yoktur’ nasıl der anlamıyorum. Yaralarım süratle düzgünleşti. Şu an hayati tehlikem yok diye bu raporu veremezsiniz. Gözümü kaybettim ben. Bir de ‘yaralamadan’ yargılama yazılmış iddianamede sanırım. Umarım kusurdur. Öldüm diye bıraktı beni. ‘Yaralamadan’ yargılama olmamalı.”

‘3-5 YIL YATIP ÇIKMASINDAN KORKUYORUM’

Mehtap İlgar, Recep İlgar’ın en ağır biçimde ceza almasını istediğini söylemiş oldu. Sanık Recep İlgar’ın 3-5 yıl ceza alıp salınmasından ve tekrar benzeri bir atak yaşamaktan kaygılı olan Mehtap İlgar, “Ağır ceza alması için ölmem mi lazım? Beni ‘öldüm’ diye bıraktı aslına bakarsanız” dedi. Ayrıyeten tüm bayan örgütlerinin de bu davayı destekleyerek, kendisine ses olmasını istedi.