Kayseri’de keşfedilen geven tipi literatüre girdi

Barcali

Active member
Kayseri’de keşfedilen geven tipi literatüre girdi Aksaray Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seher Karaman Erkul, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Duman ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Mevlüde Alev Ateş, 2015 yılında Öksüt Dağı’nda yaptıkları çalışmalarda yeni bir geven tipi buldu.

İncelemelerin akabinde yeni çeşit, İsveç merkezli milletlerarası hakemli mecmua “Nordic Journal of Botany”de yayımlanarak bilimsel literatüre girdi.

“BİTKİMİZ KARAKTER YAPISIYLA BAŞKA CİNSLERİNDEN NET OLARAK AYRILIYOR”

Bu seneye müjdeli bir haberle girdiklerini anlatan Erkul, şu biçimde konuştu:

“Ülkemizde yeni yılda tanımlanan birinci bitkilerden biri olma özelliğini taşıyan bitkiye “astragalus oksutdagensis”, Türkçe ismiyle “Öksütgeveni” ismini verdik. Bitkiyi ayrıntılı inceledikten daha sonra bilim dünyası için yeni olabileceği kanaati oluştu. Ayrıntılı morfolojik incelemeler ve literatür taraması yaptık. Hocalarımızla moleküller yapısını da inceledik. Son senelerda gelişen teknolojiyle bitkinin DNA yapılarını da inceleme fırsatımız oluyor. Bitkinin kendisine fazlaca yakın öteki çeşitlerle akrabalık münasebetlerine de bakıyoruz. Tüm bu incelemelerin sonucunda bitkinin bilim dünyası için yeni bir cins olduğu kanaatine vardık ve bilimsel makale hazırladık.”

Dünyada gevenlerin yaklaşık 3 bin çeşidi olduğunu belirten Erkul, “Ülkemizde de en çok cinse sahip cinsimiz geven. Cins sayısı epeyce olduğu için bu çeşitleri araştırırken epeyce önemli morfolojik araştırmalar yapıyoruz. Tüylenme tipleri, çiçeklerinin, modüllerinin sistemleri ve daha biroldukça özelliğine bakıyoruz. Bitkimiz karakter yapısıyla öbür cinslerinden net olarak ayrılıyor.” bilgisini verdi.

“BAĞIŞIKLIK KUVVETLENDİRİCİ”

Erkul, Türkiye’de yaklaşık 400 geven tipi bulunduğunu lisana getirdi.

Bunlardan bir kısmının dikenli olduğuna işaret eden Erkul, “Dikenli gevenler görsel olarak daha yapılı ve iri oldukları için dikkatimizi çekiyor. Bunun yanı sıra ülkemizde yakacak olarak kullanılıyor. Besicilerimiz yem bitkisi olarak da kullanıyor. Son senelerda yapılan bilimsel makaleler de bağışıklık kuvvetlendirici özelliklerinin olduğunu ortaya çıkardı.” dedi.