Keşke Atatürk üzere bir önderimiz olsaydı

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Keşke Atatürk üzere bir önderimiz olsaydı Taliban’ın bayanlara zulmünü gözyaşları ortasında anlatan Jalal, “Siz Türk bayanları özgürsünüz, harika bir his bu. Maalesef biz Atatürk üzere bir başkana sahip olamadık. Keşke olsaydı ve bizi kurtarsaydı” dedi.

Memleketler arası Bayan Sempozyumu İzmir’de düzenlendi. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in yönettiği sempozyuma Afgan vatandaşı Valvala Jalal’ın kelamları damga vurdu. Jalal, ülkesinde Taliban’ın gölgesinde bayan olmanın zorluklarını gözleri dolarak anlattı.

‘YAKARAK ÖLDÜRÜYORLAR’

2001’den bu yana Türkiye’de yaşayan ve annesi Afgan Büyükelçiliği’nde diplomat olan Jalal, Gazi Üniversitesi Milletlerarası Alakalar mezunu olduğunu belirterek “Ülkemde bayanlar muskanın insanları kandırma aracı olduğunu söylemiş olduği için bile dövülerek, taşlanarak ve yakılarak öldürülüyor. Binlerce bayan vefat korkusu arasında” dedi ve şunları söylemiş oldu: “Okuma ve yazma öğrenebilmek için kitapları hırkamın altına saklayarak ve kaygıdan titreyerek gizlice eğitim aldım. Ailem destekledi lakin Taliban yakalasa sonum ölümdü. Ben Türkiye’de okuma bahtı elde eden epeyce ender kadınlardanım. Siz burada özgürsünüz ve istediğinizi yaşabiliyorsunuz. Bu harika bir his. Biz Afganistan’da hiç bir şey değiliz. Dünyadaki bayanlar gökyüzünde özgürce uçarken, biz endişeden vatanımız bile diyemediğimiz bir toprak kesiminde kanadı kırık olarak onları izliyoruz. Ben 9 yaşında Atatürk’ü öğrendim. Ona büyük bir hayranlık duyuyorum. Maalesef biz hiç bir vakit Atatürk üzere bir başkana sahip olamadık. Keşke Atatürk üzere bir başkanımız olsaydı ve bizi kurtarsaydı.”

‘TALİBAN ARTIK DEĞİŞMEZ’

“Türk bayanlarına verilen bu özgürlük bize de verilmiş olsaydı Afgan bayanları olarak neler başarabilirdik daima düşünürüm. Verdiğimiz gayret boşa gitti, Taliban’ın idaresi almasıyla birlikte epeyce büyük bir karanlığa gömüldük. Çarçabuk da bu karanlıktan çıkabilecekmiş üzere görünmüyoruz. Taliban gerçek yüzünü 20 yıl evvel gösterdi, bundan daha sonra da değişmez. Dünyaya ölçülü ileti verse de bir daha bayanları öldürüyor.”