Lenf Kanseri ile Savaşta Olağanüstü Haber

acemşalı

Global Mod
Global Mod
Lenf Kanseri ile Savaşta Olağanüstü Haber Lenf kanseri ile çaba eden Hakan Ertekin 6 ay süren savaşını anlattı. Kemoterapi-fitoterapi-psikolojik dayanakla hoş sonuç geldi.

Edirne’de yaşayan Hakan Ertekin’e Ekim 2020’de lenf kanseri teşhisi konuldu. Devamını kendi ağzından dinleyelim:

Çok Güç Günler Geçirdim

“Bana lenfoma teşhisi konulduğunda süratle kilo veriyordum. 80 kilodan 55 kiloya düştüm. Tuvalete gidip geldiğimde yarım saat dinlenmeden kendime gelemezdim. Yattığımda bir taraftan başkasına dönemiyordum.”

Eşi Hasret Hanım da o güç günleri anlattı:

“Kemoterapi alması lazım dediler lakin kan pahaları hayli düşük olduğu için alamadı. Hekimleri bana 4 hafta ortasında hastayı kaybedebiliriz dediler.”

Şiddetli Süreç: Kemoterapi

Hakan Ertekin birinci kemoterapi aldığında neler hissettiğini anlattı:

“İlk kemoterapim 5 dakika ortasında sonlandırıldı. Zira kendimi kaybettim, konuşamıyordum. çabucak hemen ilaçtan bir parmak gitmişti ki mecbur sonlandırdık kemoterapiyi.”

Fitoterapi ile Destekledik

Hasret Ertekin eşinin gözünün önünde erimesine razı olamadı. Çıkış yolu aradı. Bağışıklığı güçlendirmek için fitoterapi uzmanları ile görüşmeler yaptı. Hasret Hanım eşi için Fitoterapist Dr. Şenol Şensoy’dan takviye aldı.

Ertekin “Hocamızın tekliflerini çabucak hayata geçirdik, 2 hafta ortasında bariz düzelmeler gördük. Yemek yiyemeyen eşimin yemesi içmesi düzeldi. İstanbul’a kemoterapiye gittik ve hiç korktuğumuz üzere olmadı. Bu sefer kemoterapiyi güle oynaya aldı” dedi.

Hakan Ertekin de fitoterapi dayanağının akabinde kemoterapide hiç zorlanmadığını söz etti:

“İlk kemoterapi 5 dakikada sonlanınca epey korkmuştum. Sanki ikincisinde de tıpkı olur mu diye telaş etmiştim. Benimle tıpkı odada bulunan arkadaşlar da zorlanıyorlardı. Lakin ben epeyce rahattım, çerezlerim meyve sularımla 6 saat fazlaca rahat kemoterapi aldım.”

Ve Lenfomada Zafer

6 aylık kemoterapi-fitoterapi dayanağının akabinde Ertekin ailesi hoş haberi aldı. Lenfoma ile savaş kazanılmıştı. Raporlar tertemizdi. Aile sevincini meskenlerini ziyarete gelen Dr. Şenol Şensoy ile paylaştı.

Dr. Şensoy, “Fitoterapi asla ihmal edilmemesi gereken bir tedavi metodudur. Hatta kemoterapi yapılacaksa evvel bir fitoterapi ile desteklenip daha sonra kemoterapi yapılmasında yarar var. Hastanın bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak fazlaca kıymetlidir. Bu yaklaşım dünyanın pek epeyce gelişmiş ülkesinde bu türlü uygulanmaktadır. bu biçimdece kemoterapiyi daha sağlıklı biçimde alabiliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı