Manavgat’taki büyük felaket devam ediyor: 1 kişi öldü

ganka

Global Mod
Global Mod
Web sitesi
arkadasinigetir.com
Manavgat’taki büyük felaket devam ediyor: 1 kişi öldü Dün öğlen saatlerinde Manavgat’ın Yeniköy mahallesinde başlayan ve büyüyerek 4 farklı noktada gün uzunluğu ilerleyen yangına müdahale devam ediyor.

Gece boyunca esen şiddetli poyraz niçiniyle alevler Ulukapı Sülek Mahallesin’e kadar geldi. Yangının birinci çıktığı noktaya 25, Manavgat merkeze ise 4 kilometre uzaklıktaki mahalle jandarma takımları tarafınca boşaltıldı.

Alevlerin ortasında kalan konutlardaki vatandaşı jandarma takımları siren çalarak uyarıp tahliye etti. Birtakım çiftçiler küçükbaş hayvanlarını sürü halinde önüne alarak mahalleden kaçtı.

Manavgat merkeze yaklaşan alevler niçiniyle gökyüzü de kızıla döndü. Arabalarıyla alevlerden kaçan vatandaş, mahalle girişinde Manavgat merkeze yakın bir noktada bekletiliyor. Gözyaşıyla yanan meskenlerini uzaktan izleyen mahalle sakinleri ise Manavgat merkezin alevlere teslim bulunmasına fazlaca az kaldığını söylemiş oldu.

Turizm çalışanı Hasan Ünal, yangının gece saatlerinden itibaren süratle Manavgat merkeze gerçek ilerlemeye başladığını söylemiş oldu. Yangının birinci çıktığı nokta olan Yeniköy mahallesine 25 kilometre uzaklıktaki Ulukapı Sülek Mahallesi’nde oturan Ünal, “Çocuklarımı ve eşimi aracıma aldım. Tüm mahalleleri dolaştım. İnsanları uyardım. İshak Saidi bölgesinde yangının olduğunu söylemiş oldum. Kimse beni dinlemedi. Kornaya bastım fakat kimse kalkmadı. Kalksalardı herkes bir yerden tankerle su sıksaydı yangın bu kadar ilerlemezdi. Burası Manavgat merkeze 4 kilometre uzaklıkta. Yarım saate merkeze iner” dedi.

Yangının başladığı yerle Ulukapı Sülek Mahallesi içinde 25 kilometrelik aralık ve bir ırmağın geçtiğini anlatan Mustafa Ay, “Buraya gelen yangın sanırım Akseki tarafınca geldi” dedi.

Ahırdaki hayvanlarını son anda kurtardığını gözyaşlarıyla tabir eden Galip Kara, “Evden kaçtım ben. Ahırdaki hayvanlarımı salıverdim. Eşimi ve çocuklarımı alıp kaçtım. Canımızı sıkıntı kurtardık. En son zirveden baktığımda mahalle tam yanıyordu. Yangın Manavgat merkeze geliyor” diye konuştu.

Geceyi ayakta ve uykusuz geçirdiğini gözyaşlarıyla anlatan Ayşe İnanç, konutuna alevlerin çabucak hemen ulaşmadığını lakin ulaşacağı korkusu yaşadığını kelamlarına ekledi. Yangın niçiniyle daha evvel boşaltılan Çolaklı, Evrenseki, Yeniköy, Kalemler mahallelerinde biroldukça meskene hasar görmüştü.

62 KİŞİ ETKİLENDİ

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yangına ait Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Manavgat’ta çıkan yangından 62 kişi etkilendi. 3’ü yanık, 2’si kırık, 57’siyse dumana maruz kalma sebebiyle tedavi altına alındı. 112 ambulanslarımız, taşınabilir komuta aracımız, UMKE takımlarımız olay yerinde. Devlet hastanemizin tahliyesi kelam konusu değil. Hepimize büyük geçmiş olsun” sözlerini kullandı.